şükela:  tümü | bugün soru sor
 • formula 1 2014 sezonunda sergio perez'in yerine mclaren koltuğuna oturması muhtemel pilot.
 • daha yarım saat önce mclaren takım patronu martin whitmarsh ile toplantıdan dönen bbc sport gazetecisi andrew benson'un yazdığına göre artık 2014'te mclaren'in yarış pilotu olacaktır. beklendiği gibi paralı pilot sergio perez'in koltuğuna oturacak ve direksiyonu tecrübeli pilot jenson button ile beraber çevirecek. andrew benson henüz kontratın imzalanmadığını söylese de olay garanti gibi. neyse bizim entry döşememize bir sakınca yok.

  5 ekim 1992 roskilde doğumlu bir terazi burcu erkeği olan magnussen (aynen mclaren'in finlileri heikki kovalainen, mika hakkinen ve kimi raikkönen gibi) 90'lı yılların formula 1 pilotu jan magnussen'in oğlu. babası 95 senesinde mika hakkinen yerine yedek pilot olarak tek yarışlığına mclaren koltuğuna geçmiş, devamında ise 1.5 sezon stewart takımında yarışmıştı.

  andrew benson'un yazdığına göre mclaren simülatörlerinde sergio perez'den hızlı olan magnussen, ayrıca 2012'de abu dhabi ve 2013'te silverstone'da düzenlenen genç pilot testlerinde yaptıklarıyla takımı bir hayli etkilemiş.

  2008 senesinde yarış kariyerine formula ford danimarka'da başlayan magnussen'in kariyerinde 2013 renault 3.5 şampiyonluğu, 2011 ingiltere formula 3 2.liği ve 2010 almanya formula 3 3.lüğü bulunuyor.

  kişisel sitesi için;
  http://kevinmagnussen.com/

  mclaren genç pilotları videosunda kendisini tanıtıyor, kariyerinin nasıl başladığını anlatıyor;
  http://www.youtube.com/watch?v=_6flxorwnei

  dur ayrıca adamı tanıtmaktan daha uzun şeyler yazalım. andrew benson bu senaryoyu yaklaşık 1 hafta önce zaten duyurmuştu. çoğu kişi de sergio perez'i yollamak "doğru karar mı", "yerine hemen bir çaylağı getirmek riskli hamle acaba buna değer mi?" tarzı sorular söylemişti. auto motor und sport'un yazarının böyle bir olay sorduğunu hatırlıyorum özellikle.

  sergio perez'in dengesiz sürüş stili, takıma bekleneni verememesi, kazandırdığı paranın yanında (ki perez paralı pilot olarak anılmakta telmex sayesinde) çok da artı katmama söylentisi böyle bir olası kararı gündeme getirmiş olabilir. bilindiği üzere şu an ekonomik sıkıntıda olan (2011'de kar elde eden takım, 2012'de zarar açıklamıştı) ingiliz takım, 2015'te honda ve honda'nın getirdiği maddi destek ile (ki daha önce de daimler getiriyordu) 2013'te özlediği puan ve podyumlara dönmeyi planlıyor. 2015'e kadar geçeceğimiz 1 senede magnussen'i formula 1'e alıştırarak 2015'te güçlü motor-güçlü mclaren hedefiyle bir yıldız yapabilirler.

  2007 lewis hamilton hamlesi de bir kumardı. her ne kadar kısa vadede hamilton-alonso ikilisinin tartışmaları yüzünden ellerinde patlasa da plan, 2008'de hamilton ile şampiyon oldular ve bir şekilde en başından beri yetiştirdikleri pilotu yıldızlaştırdılar. magnussen de benzer bir projenin üyesi olabilir.
 • kendisi tıpkı lewis hamilton gibi mclaren'in yeni kumarı diyebiliriz. fakat magnussen, jenson button gibi bir takım arkadaşına sahip olduğu için şanslı diyebilirim. çünkü jenson ile fernando alonso arasında karakteristlik farklılıklar var, genç pilotlara verdiği destek de fernando'ya oranla daha fazla diyebilirim. yine jenson 10 yılı aşkın süredir f1 aracı sürüyor ve kendisine bir çok konuda yardımı dokunacaktır. her ne kadar jenson button 2013 abu dhabi gp'den sonra ''sergio perez bu koltuğu hak ediyor'' dese de tıpkı perez'e verdiği destek gibi magnussen'e de destek verecektir.
 • formula 1 2014 sezonu'nda mclaren adına yarışacağı kesinlik kazanmış pilot.
 • bugün yapılan jerez testlerinde, enfes bir sürüş yaparak en hızlı zamanı elde etmiş danimarkalı çaylak pilot.
 • bahreyn'de ki testlerin 2. gününü lider olarak tamamlamış mclaren pilotu.

  http://www.turkiyef1.com/…n-ve-mclaren-zirvede.html
 • büyük adam olacak.
 • 19 yarış sonra mclaren'a podyum getiren danimarka'lı çaylak pilot. aynı zamanda podyuma çıkan ilk danimarka'lı da kendisi olmuştur.
 • avustralya gp sonrası kendini podyumda bulan iskandinav. ayrıca ilk f1 yarışında button'ı geride bırakmış olmasından da önemli bir zafer. tebrik ediyoruz. https://twitter.com/…tus/445146130511589377/photo/1
  https://twitter.com/…tus/445111423459676160/photo/1

  oğlunun zaferine sevinen baba (eski bir f1 pilotuymuş o da) https://twitter.com/…tus/445104343268999169/photo/1
 • geçen seneki yarış performansından sonra haas gibi bir takımın koltuğunu kesinlikle hak etmiyor. artık stoffel vandoorne ve onu yarıştırmalılar.