şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gertan malikyan olarak da bilinen sanatçı, indiana jones and the last crusade'de oynamış tek türk vatandaşı* olarak tarihe geçmiş, filmde kazim adlı bir karaktere hayat vermiş, 70'lerin başından beri hollywood'da çeşitli filmlerde yan rollerde yer almıştır. son dönem filmlerinden flight of phoenix'de rady rolünde izlenebilir. hollywood'a açılacağız zırvalıklarıyla gündemde kalmaya çalışan tiyatro sanatçılarımız kendisinden ders alabilir.
 • midnight express filminde türk savcı rolünü oynayan şahsiyettir kendisi bir de. sert üslubuyla william - billy -hayes'in babasını çok korkutmuştur.
 • malesef türk vatandaşlığından çıkarılmış ermeni asıllı türk aktör. şu sıralar globe theatre da henry iv part 1 ve part 2 oyunlarında kendisi izlenebilir.
 • 50 yıl sonra bir ömür yetmez dizisi için memlekete dönmüş;

  http://www.hurriyet.com.tr/…gazinhatti/19492826.asp
 • 1943’te diyarbakır’da doğdu. 1963'te londra'ya gitti. londra’da rose bruford college’da 1964-67 yıllarında tiyatro öğrenimi gördü. 2011 yılında oyun atölyesi’nin davetlisi olarak türkiye’ye döndü.

  ingiltere’de shakespeare’s globe’un king lear, frontline, henry iv, part i&ii, bedlam; the royal shakespeare company’nin twelfth night, measure for measure, pericles, servant to two masters, bartholomew fair, arabian nights; the royal national theatre’ın the ends of the earth, pera palas, stuff happens oyunlarında oynadı.

  macbeth, as you like it, waiting for godot, barefoot in the park, the royal hunt of the sun, pinocchio, homebody kabul, agamemnon’s children, hecuba, yes prime minister (west end&uk tour) oyunlarında da oynadı.

  televizyon:
  bbc: ten days to war, silent witness, casualty, judge john deed, spooks, house of cards, the kitchen, dr. who, birds of a feather, poirot…
  itv: saddam’s tribe, the professionals, crown court, minder, the saint, the avengers, press gang, van der valk, auf wiedesen pet, into the blue…

  televizyon filmleri (abd): macgyver, emma brody, the three musketeers, wild justice, young indie chronicles, remington steel, the bible, scarecrow&mrs. king, the corsican brothers, the first modern olympics, 1896, in the beginning. ..

  televizyon dizileri: mind your language (lwt), in for a penny (lwt), little big time (sothern tv), bir ömür yetmez (star tv)

  filmler: half moon street, ishtar, pascalis island, midnight express, indiana jones&the last crusade, flight of the phoenix, renaisance, the palace…
 • artık türkiye'de yaşayan, yakın zamanda çıkacak reha erdem'in şarkı söyleyen kadınlar filminde rol alacak olan, aynı zamanda yabancı filmlerde de rol almaya devam eden çok tatlı, sevecen bir abimizdir. türk tiyatrosuna çok iyi gelecek bir proje üzerinde çalışıyor şu an, inşaallah başarır.
 • yeni dizi reaksiyon'da başbakanlık müsteşarı rolü oynayacağı söylenen oyuncu.

  (bkz: #43727088)
 • pascali's island, flight of the phoenix, indiana jones and the last crusade, yozgat blues, şarkı söyleyen kadınlar, the cut, exodus gods and kings filmlerinde oynayan aktör. diyarbakır değil, kara amed değil, sami hazinhay gibi dikranagerd'li. sonra, zabel yesayan gibi surp haç tıbrevank, sonra londra ve shake-speare, sonra altın kafes idi onun durağı ve yarım asır sonra ille de vatanı. akranı krishna pandit bhanji gibi adını değiştirmedi. ilk gördüğüm yerde ben ''vilyam hayes'' diyeceğim. cezama razıyım. saygılar ve 6 için teşekkürler kevork dayday.
 • (bkz: reaksiyon)
 • bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama reaksiyon dizisindeki karakteri görünüş olarak leonard nimoy'un william bell karakterine benzemektedir.