şükela:  tümü | bugün
 • murat ve selim özgörkey kardeşler tarafından toplanan 130 klasik otomobil ile 40 motosiklet, "key museum" adıyla izmir torbalı ilçesinde sergilenmeye başlandı.
 • harika araçların bulunduğu fakat reklamı iyi yapılamayan araç müzesi.
 • izmirli iş adamları özgörkey kardeşlerin 2002 yılında başladıkları kötü durumdaki klasik otomobilleri toplama merakı sonucunda, 130 klasik otomobil ve 40 motosikletle iddialı bir şekilde açılan izmir merkezli otomobil müzesi.

  web sitesi; http://www.keymuseum.com/
 • diecast hayranları için bulunmaz nimet olan müze. giriş şu an için 20 tl.
 • 1886 benz'den 2001 x5'e kadar her turlu araba var. ogrenci girisi 10 tl, 65 yas ustu de ayni sekilde. diger turlu 20 tl. 1966 batman the movie'de kullanilan motosikletin kendisi, baska bir batman filminden batmobilin replikasi var.
 • konsept açısından biraz sıkıntılı ama koleksiyon açısından son derece başarılı müze. çünkü arabaların diziliminin tam olarak hangi mantıkla yapıldığı pek anlaşılmıyor. ne yıllara göre kesin bir sıralama, ne de markalara göre belirgin bir ayrım var.

  diğer yandan, sergilenen otomobil seçimleri markaların kendi tarihleri içerisindeki önemli modeller olmasından dolayı başarılı tercihler oldukları kesin. örneğin ilk çıkmış alfa romeo giulietta, fiat 500, lamborghini miura ve mini'yi görmebilme imkanı çok güzel. bunun yanında, otomobil tarihinin ilk yıllarına ait araçların da varlıkları, koleksiyonu tarihi hale getiren bir unsur. jaguar ve aston martin'in prestijlerinin en yüksek olduğu zamanlardaki modellerinin sergilenmesi, koleksiyonun kalitesini artıran bir başka nokta.

  ayrıca, müzedeki diğer arabalara göre daha yakın tarihli geçmiş bmw ve mercedes modellerinin de bulunuyor olması, günümüz ile geçmiş arasındaki köprünün kurulmasını sağlamakta. tahminimce, stuttgart'ta bulunan mercedes-benz museum ile münih'te bulunan bmw müzesi'nden iyi bir destek de alınmış.

  sonuçta, sunumunun doğruluğu tartışmaya açık çok iyi bir araba koleksiyonunu bu müzede görmek mümkün. açıkçası, türkiye sınırlarında buradaki sergiden daha iyi bir tarihi otomobil sergisi gezebilmek bugün için imkansız. onun için burasının, izmir'de oturan araba meraklılarının en azından bir kere ziyaret ederek sahip çıkmaları gereken bir yapı olduğunu belirtmeliyim.
 • çok araba var ama konunun uzmanı değilseniz bi süre sonra "eeee?" deniyor. arabaların tarihçesi, üretildikleri dönemdeki etkileri, hikayeleri adına hiçbir bilgi yok. balık istifi gibi dizilmiş yüzlerce birbirinden güzel arabanın önünden geçip gidiyorsunuz. muhtemelen alanın darlığından bir çoğunun arkasını filan görmek mümkün değil. oysa her birinin etrafında dakikalarca dönebilir insan.. ayrıca küçük de olsa bi hatıralık satış alanı hem gelir getirir, hem birlikte gezilen bebeleri mutlu eder.. eksiği çok ama bir kadar da süper bir müzedir nazarımda..
 • avrupada bulunan en buyuk ozel koleksyonlardan birinin sergilendigi son derece guzel tasarlanmis, ferah bir mekana sahip, sadece araba degil icinde bir benzin istasyonu da barindiran muze.

  verilen her kurusu hakediyor. tesekkurler ozgorkey ailesi, izmire ve turkiyeye bu guzelligi kattiginiz icin.
 • bu gözler orjinal picasso eserlerini de gördü, floransa akademi galerisini de, sistina şapelini de. buna rağmen şimdiye kadar açık ara içinde bulunduğum en güzel müze. (moma veya louvre gezince fikir değiştirme hakkımı saklıdır.)

  klasik araba meraklısı olmanıza gerek yok, eğer görsel bir insansanız burası bir cennet.

  hayatımda harcadığım en iyi 20 tl!
 • izmir için ayrı türkiye için apayrı yeri olan bir müze!

  girer girmez sizi; ilk üretilen bmw motosikleti r32 ve bmw nin ilk otomobili bmw dixi karşılıyor.

  devamındaysa üretilen ilk otomobil daimler'den geliyor. sene 1886!

  hemen yanında da 0.5 hp'lik gücüyle yine daimler'in ürettiği dünya'nın ilk motosikleti geliyor. sene 1885

  artık içeri adımlarınızı atıyorsunuz ve nostaljiye hoşgeldiniz!

  o zamanların teknolojisi ve ruhuyla yaratılan ruhlu otomobiller! yaratıcılık anlamında gerçekten bir ruh ve ayrı bir hava taşıyor her biri. 1920'lere ait bir benz görüp de basamaklarına ahşap koyan o işçilik muazzam mesela!

  martı kanat sl300 de uzaklardan el sallıyor size. ferrari dino gt de hemen yanında gülümsüyor alçak duruşuyla.

  tabi burası müzenin ilk parçası. arada ufak bir geçiş ve daha da derin bir nostaljiye geçiş yapıyorsunuz. içeride rolls-royce'lar, porsche 356 ferdinand..

  bu arada o zamanın bmw'leri biraz ruhsuz ve güçsüz ama yine de çift böbrekli. bunların da farkına varıyorsunuz.

  ford'un ilk otomobili model t ise aralardan size sesini duyurmaya çalışıyor. 1920'ler ve kocaman cc lerde üretilen ama nispeten güçsüz motorlar.. ancak bu nostalji ruhunu mutlaka yaşamanız gerekiyor.

  biter mi? bitmedi elbette!

  ufak bir geçiş daha ve süper spor otomobiller karşılıyor bu sefer sizi! porsche 911'ler ferrari'ler, efsane açılan kapısıyla lamborghini diablo, countach ve hemen yanında m3 gts!

  burayı da bitirdikten sonra buranın sadece otomobil müzesi olmadığına kanaat getiriyorsunuz çünkü az ilerde de efsanevi motosikletler mevcut.

  bmw r serileri. r25 r32 r68 ler dizilmiş yanyana. sadece bmw mi? hayır. birkaç ducati yeterince harley davidson'lar da mevcut. hatta 2 adet traktör de var ve porsche'nin de traktörü olduğunu o zaman öğreniyorsunuz!

  içerde haddinden fazla diecast modeller de mevcut. 1 aracın 5-6 çeşit farklı diecast modelini görebiliyorsunuz. modifiyelisi yeni kasalısı vs.. gerçekten boyut atlatıyor diecast salonu size! yamuk bacaklı fiat 500l de içeride gülümsüyor! uzay filmlerinden çıkmış eski bir yumurta kasa belki de ilk kez göreceğiniz bmw modeli de mevcut..

  kısaca bu müze sadece bir müze değil. kıymeti bilinmeli. araçlar yıldan yıla değişkenlik gösterse de klasik motosikletlerin hatları aynı kalmış ve parıl parıl parlıyorlar!

  müzeyle ilgili olsa daha iyi olur önerim ise araçların seslerini simülasyon olarak dinlemek olabilirmiş. anadolu medeniyetleri müzesi'nde kulaklık takıp müzeyle ilgili sesleri takip etmek olabilirmiş. müzede çalan müzikler hoş ama insan araçların sesini de duymadan edemiyor.