• çok araba var ama konunun uzmanı değilseniz bi süre sonra "eeee?" deniyor. arabaların tarihçesi, üretildikleri dönemdeki etkileri, hikayeleri adına hiçbir bilgi yok. balık istifi gibi dizilmiş yüzlerce birbirinden güzel arabanın önünden geçip gidiyorsunuz. muhtemelen alanın darlığından bir çoğunun arkasını filan görmek mümkün değil. oysa her birinin etrafında dakikalarca dönebilir insan.. ayrıca küçük de olsa bi hatıralık satış alanı hem gelir getirir, hem birlikte gezilen bebeleri mutlu eder.. eksiği çok ama bir kadar da süper bir müzedir nazarımda..
  • izmir'den 50 km civarı yol yapmaya değen bir müze; otomobil ve motosiklet çeşitliliği olsun, zevkli planlanmış iç mimarisi olsun, retro benzin istasyonu objeleri olsun, temiz ve parfüm kokan havası olsun, birçok yönden tatmin oldum. sadece model araç koleksiyonu bile meraklısının ilgisini çekecek çeşitlilikte; 1/8'den 1/18'e değişen ölçeklerde 2500'ün üzerinde model otomobil varmış.

yalnız gidiş motivasyonlarımdan biri, müzede olduğunu bildiğim bazı otomobilleri, başta da lamborghini miura'yı görebilmekti. göremeyince bir görevliye sordum, seçkiden çıkarıldığını öğrendim. sadece bu da değil, jaguar e-type, mercedes 300 sl, ferrari dino, shelby cobra da artık seçkide yok. bu modelleri görme arzusuyla gidecek olan varsa bilgisi olsun.

bunlar dışında alfa romeo giulietta, morgan 4/4 roadster, corvette c2 stingray, porsche 356, jaguar xk 140 gibi çok yakışıklı otomobiller hala müzede mevcut. sergilenen tüm otomobillerin ve motosikletlerin kondisyonu da fabrikadan yeni çıkmış gibi, son derece itinalı yenileme aşamalarından geçtikleri belli oluyor.

böyle eski otomobilleri ve bunlardaki gıcır gıcır krom kaplamaları, üzerilerindeki perçinlere, somunlara varan kalite hissini, estetik anlayışını görünce sokakta gördüğümüz veya kullandığımız otomobiller marka model fark etmeksizin göze sıkıcı, çirkin ve kalitesiz geliyor. müzenin böyle de bir yan etkisi oluyor.
  • seyir zevki yuksek, guzel bir muze. genci, yaslisi demeden cokca meraklisi olmasina sasirdim, biraz hosuma da gitti.

birkac tane aracin kaportalarinda hareler dikkatimi cekti. belki daha restore edilme sansi olmadi bilemiyorum ama herhalde elden gecirilip gicir gicir hale getirileceklerdir. onun disinda genel olarak tum araclarin kondisyonlari mukemmel, mest oldum.

hediyelik esyalar da guzel ama biraz cesitlilik artmali diye dusunuyorum. benden daha deli araba sever (hatta almanya'da mercedes-benz bayii sahibi) bir arkadasim icin guzel hediyelikler alma sansi buldum, o da gunun kari oldu.

kafa yoranlarin, ugrasanlarin emeklerine saglik.
  • araba delisi oğlumu, içinden üç buçuk saatte zor çıkardığım müze...

klasik arabalardan, bmw lere, eski ama şahane harley davidson lardan ducati lere...
    çocuk mest oldu.

öğrenci ve 65 yaş üstü için giriş fiyatı 15 tl. tam bilet fiyatı ise 30 tl.

tek hayali lamborghini sahibi olmak olan bir lümpen yetiştiriyor olmak da benim sınavım bu hayatta, neyse eviririm ben onu bir şekilde...

kısacası izmir de görülesi bir yer, hem sizin de evinizde binlerce hot wheels var ise dekorasyon amaçlı nasıl kullanabileceğinize dair fikirler oluşacak kafanızda...
  • varligini ogrendigimden beri, gidip gormek icin sabirsizlaniyordum. en sonunda gittik.

adimimi attigim andan itibaren aklimi yitirdim o klasik arabalarin gicirligi, renkleri, tasarimi, muzenin dizayni, atmosferi karsisinda. gercekten mutlaka ama mutlaka gidilmesi gorulmesi gereken yerlerden biri olmali artik izmir icinde.

asil soylemek istedigim ise, reklam yetersizligi. hickimsenin dogru durust bu muhtesem muzeden dogru durust haberi yok bir, ikincisi yolda giderken tabela namina hiiiiiiccccccbiiiiirrrrr sey yok!!!!!!!!!!!!!!!!! lutfen lutfen lutfen... su yazdigimi okuyan bir yetkili olsa keske. yurtdisi muadili olsa, 10 km onceden bangir bangir her yerde yazar, yonlendirmeler yapilir; acilali 5 sene olmus, koskoca izmir'den cikip da muzeye kendiniz gidemiyorsunuz. gps kullanamayanlar napacak? ki o kadar da kolay bi yerdeki aslinda. koy oraya kafam kadar tabela, ok mok her neyse, her yere as. turkiye capinda butun okullara kagit gonder, devlet okullari bu muzeye gezi duzenlesin, efes'le beraber burasi da tur etkinliklerine katilsin, cocuklarin ufku acilsin...

ahhh aaaahh!

gidin, mutlaka gorun. ozellikle profesyonel fotografcilar icin bir cennet!!! ben bile diyorum ya, beynimi yedim, cikisa dogru sergilenen son model arabalar hele nasil çöp ve basit gozukmeye basladi gozume, anlatamam.
  • izmir' in ilçesi torbalı' da bulunan muhteşem ötesi bir araç müzesi. konak merkeze 50 km. civarı uzaklıkta. otoban üzerinden yaklaşık 40 dk. sürmekte. güzel şık tasarımlı bir binadan sade bir kapı açarak içeri girince muhteşem kronolojiyle dizilmiş araçlar göz banyosu yaptırıyor adeta. her salon geçişlerinde acayip naralar attıran bir dekorasyonu var. türkiye'de eşi olmayan bir dolulukta bence. saymadım ama 100' den aşağı model yok sanırım. indian motorları canlı olarak gördüğüm de çenem düştü resmen şaşkınlıktan. harika motorlar. en eski 1901 model araçtan , son model bmw m4' e kadar. kişiye özel araçlar da muhteşemdi. harley davidson racing modeli de unutulmaz. gerçekten büyük zevkle gezdim ancak kafamda sorular kaldı açıkçası. bunu da özel zevk meselesi kapsamında sorma ihtiyacı hissetmedim.

1. hiç türk araç, motor yok.
    2. volkswagen beetle da yoktu. (fiat 500, mini varken)
    3. uzakdoğu marka model hiç yoktu.
    4. bu kadar harika araç tamirini kime yaptırıyorsunuz ?

not : tek eleştirim araçları 360 derece gezmek isterdim açıkçası. içini goreyim, arkasını göreyim gibi. genelde 3 cehpe gezi güzergahı. arkadaki duvarlar ekranlarla desteklenebilir poster yerine kameradan iç ve arka görüntü yansıtmak harika olurdu bence.
  • avrupada bulunan en buyuk ozel koleksyonlardan birinin sergilendigi son derece guzel tasarlanmis, ferah bir mekana sahip, sadece araba degil icinde bir benzin istasyonu da barindiran muze.

verilen her kurusu hakediyor. tesekkurler ozgorkey ailesi, izmire ve turkiyeye bu guzelligi kattiginiz icin.
  • izmir için ayrı türkiye için apayrı yeri olan bir müze!

girer girmez sizi; ilk üretilen bmw motosikleti r32 ve bmw nin ilk otomobili bmw dixi karşılıyor.

devamındaysa üretilen ilk otomobil daimler'den geliyor. sene 1886!

hemen yanında da 0.5 hp'lik gücüyle yine daimler'in ürettiği dünya'nın ilk motosikleti geliyor. sene 1885

artık içeri adımlarınızı atıyorsunuz ve nostaljiye hoşgeldiniz!

o zamanların teknolojisi ve ruhuyla yaratılan ruhlu otomobiller! yaratıcılık anlamında gerçekten bir ruh ve ayrı bir hava taşıyor her biri. 1920'lere ait bir benz görüp de basamaklarına ahşap koyan o işçilik muazzam mesela!

martı kanat sl300 de uzaklardan el sallıyor size. ferrari dino gt de hemen yanında gülümsüyor alçak duruşuyla.

tabi burası müzenin ilk parçası. arada ufak bir geçiş ve daha da derin bir nostaljiye geçiş yapıyorsunuz. içeride rolls-royce'lar, porsche 356 ferdinand..

bu arada o zamanın bmw'leri biraz ruhsuz ve güçsüz ama yine de çift böbrekli. bunların da farkına varıyorsunuz.

ford'un ilk otomobili model t ise aralardan size sesini duyurmaya çalışıyor. 1920'ler ve kocaman cc lerde üretilen ama nispeten güçsüz motorlar.. ancak bu nostalji ruhunu mutlaka yaşamanız gerekiyor.

biter mi? bitmedi elbette!

ufak bir geçiş daha ve süper spor otomobiller karşılıyor bu sefer sizi! porsche 911'ler ferrari'ler, efsane açılan kapısıyla lamborghini diablo, countach ve hemen yanında m3 gts!

burayı da bitirdikten sonra buranın sadece otomobil müzesi olmadığına kanaat getiriyorsunuz çünkü az ilerde de efsanevi motosikletler mevcut.

bmw r serileri. r25 r32 r68 ler dizilmiş yanyana. sadece bmw mi? hayır. birkaç ducati yeterince harley davidson'lar da mevcut. hatta 2 adet traktör de var ve porsche'nin de traktörü olduğunu o zaman öğreniyorsunuz!

içerde haddinden fazla diecast modeller de mevcut. 1 aracın 5-6 çeşit farklı diecast modelini görebiliyorsunuz. modifiyelisi yeni kasalısı vs.. gerçekten boyut atlatıyor diecast salonu size! yamuk bacaklı fiat 500l de içeride gülümsüyor! uzay filmlerinden çıkmış eski bir yumurta kasa belki de ilk kez göreceğiniz bmw modeli de mevcut..

kısaca bu müze sadece bir müze değil. kıymeti bilinmeli. araçlar yıldan yıla değişkenlik gösterse de klasik motosikletlerin hatları aynı kalmış ve parıl parıl parlıyorlar!

müzeyle ilgili olsa daha iyi olur önerim ise araçların seslerini simülasyon olarak dinlemek olabilirmiş. anadolu medeniyetleri müzesi'nde kulaklık takıp müzeyle ilgili sesleri takip etmek olabilirmiş. müzede çalan müzikler hoş ama insan araçların sesini de duymadan edemiyor.
  • murat ve selim özgörkey kardeşler tarafından toplanan 130 klasik otomobil ile 40 motosiklet, "key museum" adıyla izmir torbalı ilçesinde sergilenmeye başlandı.
  • izmirli iş adamları özgörkey kardeşlerin 2002 yılında başladıkları kötü durumdaki klasik otomobilleri toplama merakı sonucunda, 130 klasik otomobil ve 40 motosikletle iddialı bir şekilde açılan izmir merkezli otomobil müzesi.

web sitesi; http://www.keymuseum.com/
hesabın var mı? giriş yap