*

şükela:  tümü | bugün
 • modern iktisat ekolu.
 • dusunce great depression ile populer hale gelmistir. oncesinde devlet, piyasalara herhangi bir aksi mudahelede bulunmaz ve birakiniz yapsinlar birakiniz gecsinler seklinde bir yaklasimla piyada hakim yaklayis ne ise o yonde hareket ederken,great depressiondan sonra anlasildi ki devletin bu sekilde davranmasi mevcut kriz ortamlarini ya da durgunluk ortamlarini siddetlendirmek disinda herhangi bir islevi bulunmamaktadir. dolayisiyla devlet sisteme mudahale edici regulasyonlarla bir oyuncu olarak * * * yer almalidir, zira devlet butceleri dusunuldugunde devlet gercekten de oynadigi rollerle piyasada cok onemli bir oyuncudur.

  ancak bu turkiyede biraz yanlis anlasilmis olmali ki oldukca yuksek gorev zararlarimiz soz konusudur ve krizleri engellemeden ote sag olsun gelmis gecmis hukumetler tarihteki tum krizlerden en cok sorumlu grubu olusturmaktadirlar.
 • keynes'e gore milli gelir ve istihdam duzeyini belirleyen toplam harcamalardır. talep yetersizliginden kaynaklanan eksik istihdam ve issizligin giderilmesi icin kamu harcamaları gerektiginde acik butce politikasi ile artirilmalidir. buna karsilik asiri talebin ortaya cikmasi yani enflasyon durumunda ise kamu harcamalari kisilmali vergiler artirilmaldir.
  (bkz: efektif talep)
 • john maynard keynes'in devlet destekli kapitalizm doktrini.
 • alan blinder'a göre keynesçiliğin arkasında altı temel prensip yatar.

  1. keynesçiler ekonominin hem kamusal hem de özel sektör kararlarından etkilendiğini ve bazen dengesiz davrandığını savunurlar.
  2. kısa dönem bazen uzun dönemden daha önemlidir. işsizlikteki kısa dönemli artışlar uzun vadede daha çok zarara yol açabilir. çünkü ülke ekonomisinde kalıcı hasar yaratabilir. bu keynes'in meşhur "uzun vadede hepimiz ölmüş olacağız." sözlerini hatırlatır.
  3. ücretler ve özellikle de maaşlar arz ve talep değişikliklerine çok yavaş cevap verir. bu da işsizliğin ekonominin gücüne göre genelde daha yüksek veya düşük olduğu anlamına gelir.
  4. işsizlik genelde çok yüksek ve değişkendir. resesyon ve krizler ise görünmez elin dikte ettiği gibi nahoş fırsatlara verilen etkili piyasa tepkileri değil aksine ekonomik hastalıktır.
  5. hükümetler ekonomideki doğal ani yükseliş ve düşüşleri aktif bir şekilde istikrara kavuşturmalıdır.
  6. keynesçiler işsizlikle mücadeleye enflasyonla mücadeleden daha çok önem vermeye meyillidir.
 • ingiliz iktisatci john maynard keynes tarafindan 30'lu yillarda kurulmus bir dusunce okuludur. piyasa mekanizmasini savunan bircok iktisatcinin aksine keynes, piyasanin devlet mudahaleleriyle duzenlenmesi gerektigine inaniyordu. zor zamanlarda hukumetin ekonomiye para pompaladigi, iyi zamanlarda ise harcamalari kistigi cevrim karsiti maliye politikalarini savunuyordu.