• götündeki kıla bakmadan milletin karısını kızını kalıplara sokanlara dert olmuştur.

kezban'ınıza da kamil'inize de kafam girsin ayrıca. sol frame'de kezban lafını görmemle error vermeye başlıyorum zaten artık. daha kaç yıl bunun kaymağını yiyecek ergen tayfa, merakla bekliyorum.

sadece sözlükte de değil gerçi. sporla ürüyor sanki bu mal kitle. her yerde, "kezban kezban kezban..."

bir tane mal arkadaşım var. ytü'de kalbürüstü bir mühendislik bölümünde okuyor ayrıca. çocuğun her iki tweet'inden biri "amuaa koduğumun kezbanı, sen ne anlarsın kezban, maç hakkında yorum yapma kezban, ahahahaha kezban işte" falan fişmekan. beyne kan gitmeyen adamın deli saçmaları işte. baksan yazdıklarına, bir kere dahi anlamındaki de'yi ayırmışlığı yoktur, amk'dan başka noktalama işareti bile kullanmaz. ama sorsan; siki var, karizması var, kızlar onun taşaklarını yer. öyle ki ucuz kahramanlık... öyle bir sefillik, acziyet...

ben de, bu kezban muhabbetleri ilk peyda olduğu zamanlar gülüyordum. çoğu tespiti de haklı buluyordum. ama şimdi anlıyorum ki, hemcinslerimin tüm triplerine, mallıklarına, "kezbanlıklarına" layıksınız lan siz.
  • mavi far ve kırmızı ruj kombinasyonudur.
  • bir kısım ekşi sözlük yazarı tarafından fakir kız makyajıyla aynı şey olduğu zannedilen makyaj türü olmalı ki, ucuz rimellerden ucuz kalemlerden dem vurulmaktadır ha babam...zevk ve zerafetin, göz ve izanın sadece zenginlerde bulunuğunu sanandır asıl "kezban".
  • bir zamanlar bazı üniversite öğrencisi arkadaşlar sayesinde giderek artan, herhalde soyları da tükeniyor diye yeni jenerasyon panda üretiminin yapıldığı bir fabrikadan çıkıyorlar diye düşündürten; neredeyse kahverengiye çalan ve tüm suratı koyu bir şekilde kaplamış fondoten üzerine kocaaa göz çevresine bembeyaz aydınlatma yapılmasıyla oluşturulan makyaj şeysi.
  • kezban karmaşası yüzünden betimlemekte zorlandığım makyaj türü. yani demek istediğim kafamda oluşan kezban imajına burada betimlenen imaj pek uymamakta.

benim tanıdığım bütün kezbanlar zaten makyaj dışında hiçbir şeyden anlamadıkları için gayet profesyonel makyaj ustalarıdır. ha tabi bana göre. çünkü benim için makyaj şöyle bir rimel ve azıcık da allık sürmekten ibaret. evet pek sevmiyorum makyaj yapmayı, tamam bilmiyorum diyelim. bu nedenle kezban ilan edileceksem de amenna!

ama etrafımdaki kezbanlara bakıyorum, hiç de öyle mavi fara abanıp kırmızı ruju çeken türlerden değil. en pahalı makyaj malzemelerini alıp "bak hayatım smokey eyes acayip oluyor", "şimdi bir de şeftali rengi allığı sürdün müüüüüü", "pudranı bilmem ne tür almalısın", "concealer'ın 1 ton açık olsa daha iyi" gibi akıllar verirler.

bu insanlar bu taktiklerle o makyajsız hallerinden sonra gayet de güzel oluyor. ama kezban olmalarına da engel olmuyor.

hani fikstir. beyaz şahin çekmiş apaçi gençlik... ama bmw'li apaçi de gördü bu gözler. altında beyaz şahin olmayan apaçilik sıfatından kurtulmuş olmuyor. bu da onun gibi bir şey. kezban makyajı adı altında anlatılan çoğu betimleme maddi durumu, görgüsü belirli bir sınıfa yetmeyen bir makyajı tasvir ediyor.

burada kezban makyajı tarifi yapan pek çok insan bana, kusura bakmayın ama, gerçek kezbanlarmış gibi geliyor.
  • bi rimel süreni bile kezban yapmışsınız ; öyle değildir. şöyledir: ten rengine bakmadan sürülen turuncumsu bakır rengi gibi garip bir fondöten, bu koyu fondötene rağmen göz çevresine sürülmüş simli beyaz far ve açık renkli göz altı kapatıcısı, bunun üstüne bir de mavi far, yanakları simle kaplayan bronz allık, dudaklara kırmızı ruj. bir de üstüne mavi lens ve saçlara postiş takılırsa tam olur.
  • yanakta simdir.
  • evden dışarı çıkmadan önce, kapının önünde ayakkabısını giydikten sonra; tek ayağı havada, elde çanta, kafası 45 derece yana eğrilmiş klasik pozunu ile çekilen fotoğrafta flash yüzünden göz çevresi doğan slx'in sis farı gibi bembeyaz çıktı ise; kezbanımız makyajını tamamlamış demektir.
  • ya şu yaftalama hallerine falan karşıyım esasında makyajın kezbanı olmaz. anca doğru makyaj yapabilen ve yapamayan kadın olur.
    ama unutulmayacak cinsten, bir kezban sözünü paylaşmazsam da olmaz.
    işte başlığa uygun o mesaj yüklü deyiş:

'sabah bin bir zorlukla yaptığı makyajı, aksam hiç düşünmeden silen varlık sizi mi silemeyecek?yapmayın beyleer'
  • göz altlarına daha 20 yaşında beyazlatıcı kullanmakla oluşturulan makyaj türü. bok rengi fondoteni de unutmamalı
hesabın var mı? giriş yap