şükela:  tümü | bugün
  • bugun kuaförde sıramı beklerken duydum bu ifadeyi. saçlarını ombre dedikleri türden şekilde boyatmış bir kız, zamanla rengi bozulan sarı kısımlar için "kezban sarısı" olmuş dedi kuaföre. kezban sözünü esas sözlük ergenlerinden biliyorum. gördüğüm kadarıyla bağzı erkekler istedikleri gibi davranmayan kızları yaftalamak ve manipule etmek için kullanıyor bu tabiri.

    peki kızlar niye kullanıyor kezban tabirini? kendilerini rakipleri diğer kızlardan ayrıştırmak, onları devalue ederken kendilerini yüceltmek için herhalde. bu içi boş kategori için sudesu değil de kezban denmesinin nedeni de bu zaten. sınıfsal bir boyutu da var. gittiğim kuaför de nişantaşı'nda, hiç saçımı boyatmadım orada, ama kesim 125 tl (evet, bende de azcık bir burjuvalık var).

    nişantaşılı kızımız, kendini ümraniyeli kızlardan ayrıştırmak için saçım kezban sarısı gibi görünmesin, "sudesu sarısı" gibi görünsün diyor yani. ama saçlarının üst yarısına bakarsanız, koyu kestane renginde. vaktinde doğal sarışın danimarkalı bir arkadaş, türkiye'de kadınlar niye saçlarını sarıya boyuyor diye sitem etmiş, boyalı saçları iğrenç bulduğunu söylemişti. kadın olsaydı, oryantal yapay sarı gibi bir tabir kullanarak kendini ayrıştırabilirdi bu kadınlardan. ama erkek olduğundan öyle bir ihtiyaç duymuyordu; siyah saçlı, işçi sınıfı kökenli göçmen bir türk kadının peşine düşüp de gelmişti istanbul'a.

    natüralizmin de sınıfsal bir boyutu olabiliyor, o yüzden en güzeli saçımızın doğal hali demeyeceğim, ama keşke şu çirkin lafları bu kadar kolay kullanmasak.