• beklenmeyen edit: ekşi şeylerde paylaşılmış. mutlu oldum. bari insan bunu şerefine lanetimi kaldırır.
    -------------------------------
    en ön edit : başlığım buraya taşındı fakat amacım tavuk değil tarifti. başlığım bu şekilde 2.plana düşerek hedeflediğim görünme sayısına ulaşamayacak belkide .üstüne lanetli oldum 1 ay. 2- 3 haftalık yazardım, aynı zamanda 2-3 yıldır da bekliyordum. sağlık olsun ne diyelim. 7/24 cinsellik temalı başlık açıp da ilginizi çekebilirdim ama ben karınlarınızı daha ucuza doyurmak istedim. sağlıcakla kalın arkadaşlar.
    -------------------------------
    ön edit: bazı arkadaşlarımız bu gönderimi format dışı bulmuş. bende aşşağıya ekleyeceğim ön sözle formata uygun hale getirmeye karar verdim.
    --------------------------------
    ön söz: kapitalist ve kar odaklı sistemin bizi sömürmesine ve sağlıksız yemekleri ateş pahasına satmasına karşı duruş almaya karar verdim. alın terinizle kazandığınız paraları kfc , popeyes vb. firmalara kaptırmayın diye sizle tarifimi paylaşacağım.
    kfc tavuğu yani çıtır tavuk birçoğumuz için piyasada ki en lezzetli abur cubur . fakat cep yapan fiyatları bizi ondan da mahrum etti. bu yüzden üşenmeyip kalkarsanız size tarif vereceğim.

ilk önce 1 kilo sarma alıp temizliyoruz. ardından jülyen kesiyoruz.

kestiğimiz tavukları koca bir kasenin içine koyuyoruz.

kestiğimiz tavukların üstüne 1 paket (bkz: dost krema) ekliyoruz ve ardından avcarlıyoruz.kasenin içine acı sosta ekleyebilirsiniz orası size kalmış.

avcarladıktan sonra buzdolabına koyup 2 saat bekletiyorum.

edit : avcarın ne olduğunu bilmeyen varmış. böyle yoğurun, karıştırın kremayı o tavukla demek istedim orada.

-----------------------------------

pane tarifi

3 su bardağı çok amaçlı un
    1 su bardağı galeta unu
    yarım su bardağı mısır unu
    2 yemek kaşığı pul biber*
    2 yemek kaşığı toz biber*
    1 yemek kaşığı kekik
    1 tatlı kaşığı tuz
    1 yemek kaşığı sarımsak tozu+
    1 yemek kaşığı hardal tozu+
    1 yemek kaşığı dağ kekiği ( zahter diye de geçer ama dikkat kahvaltılık zahter değil o ayrı birşey ) +
    2 yemek kaşığı kajun çeşnisi +

bu unları ve baharatları da bir kasenin içine koyup karıştırıyoruz iyice.

* : damak zevkinize göre arttırabilirsiniz
    + : bunlar olmadan da yapabilirsiniz. ilk yaptığımda bende de yoktu

pane editi :arkadaşlar kajun , sarımsak tozu , hardal tozu evet pahalı biliyorum fakat kimse size yarım kilo alın demiyor. aktardan 3-5 liralık almanız yetecektir.
    pane editi 2 : cips koymanızı tavsiye etmem. onuda denedim zamanında. doritos max kullanıyordum. malesef yanıyordu ve yumuşuyordu cips. önermem yani. bu pane işinizi görecektir.
    ---------------------------------------------------------------------

dolaptan çıkardığımız tavukları ilk önce paneye ardından yumurtaya ardından tekrar paneye bulayıp önceden ısıtılmış dip tenceredeki yağda veya fritözde kızartıyoruz. yağ mısır yağı veya ay çiçek yağı olmalı. koyu sarı rengi alıncıya dek tavukları kontrol ediyoruz ardından çıkarıp tepsimize koyuyoruz.

afiyet olsun.

görüşleriniz üzerine edit: arkadaşlar aşcı vs. değilim sonuçta. internetten bulup üstüne bir kaç şey kattığım bir tarif. defalarca geliştirmek için denedim ve en güzel sonucu sizinle paylaşmak istedim. yani bir yerden alıp çevirmedim sadece.
  • (bkz: avcarlamak)
    tanım: muhtemelen çukurova yöresinden bir yazarın verdiği tariftir.

büdüt: "kfc tavuğu çok pahalı olduğu için tarif veriyorum" başlığıydı taşınmadan önce.
  • bir yerlerden alınıp çevirilmiş tarif .
    (bkz: all purpose flour) yada çok amaçlı un değil, buğday unu
    (bkz: deep fry) değil, derin tencere
    hele 350 fahrenheit hiç değil, 180 celcius. yaktıracak evi ocağı zaar*
  • kardeşim zaten bizim evde hardal tozu varsa kfc tavuğu niye pahalı gelsin dediğim tarif.
    hardal tozu

edit : başlığın ilk hali 'kfc tavukları çok fahalı tarif veriyorum' idi emme formatı katlettiği için entry buraya taşındı ve manasız bir entry oldu
  • bugün modern tavukçuluk tesisi olarak adlandırılan ve avrupa birliği* standardında üretim yaptığı kabul edilen hemen tüm tavukçuluk tesisleri benzer şartlarda üretim yapıyor. bizzat gördüğüm bir kaç tesiste önce civcivlerin nasıl büyütüldüğünü, nasıl piliç haline geldiklerini, nasıl toplandıklarını, kesim tesisine nasıl getirildiklerini, hatta nasıl kesildiklerini bile görme şanssızlığım oldu. insan sıfatındaki işçilerin muameleri hariç, standart prosedür aynen bu biçimde işliyor, türkiye'de de, avrupa'da da, abd'de de... zavallı hayvanlar önce elektrik ile şoklanıyor, tüyleri çabuk dökülsün diye kaynar sulara atılıyor, ardından da ayaklarından başaşağı asılarak sürekli dönen bir bıçak ile kesiliyorlar. tekrar ediyorum, bu uygulamalar dünyanın her yerinde "gelişmiş standart" olarak sunuluyor. bugün sadece kfc'de değil, marketten paketlenmiş olarak alacağınız her tavuk ürünü biliniz ki (insanların hayvanlara muamelesi meselesi de cabası) bu şartlarda hazırlanıyor. dolayısı ile tavukları bu eziyetten kurtarmanın yolu belki de tavuk yememekten geçiyor.
  • tavuk eti o kadar ucuz ki genetik olarak oynayıp birşeyler üretmeye girişme maliyet ve riskine kimse giremez. kaldı ki böyle bişeyi insanlardan saklayamazsınız. yaşasın banvit ve onun destekçileri!! yaşasın beyaz et ve onun haklı gururu!
  • tdk sözlüğü'nde geçen bir kelime içeren başlık.
hesabın var mı? giriş yap