şükela:  tümü | bugün
 • 2004 berlin ustalık okulu en iyi senaryo ödülü, 2006 venedik geleceğin aslanı ödülü-en iyi ilk film- ve
  2006 toronto kültürel yenilik ödülü-onursal mansiyon- kazanan peter brosens ve jessica woodworth'un yönettiği almanya-belçika-hollanda ortak yapımı. 26. uluslararası istanbul film festivali'nde gösterime girecek.
 • filmin muhteşem muziği için
  http://youtube.com/watch?v=0sq9bp09s_w
 • khadak:ortaçağ'da moğolistan'da para yerine kullanılan ipekli kumaş parçalarına verilen tuhaf isim
 • filmi izlerken yönetmen koltuğunda sanki "yumurta-süt-bal" üçlemesiyle bilinen semih kaplanoğlu var havasına kapılmamak elde değil.. filmde müziğin sizi havaya soktuğu tek bir yer var; onun dışında sadece izliyorsunuz, gözlemliyorsunuz.. kısaca hayal gücünüz ne kadar kuvvetliyse okadar anlam çıkarabileceğiniz bir film diyebilirim.. ki filmin başında farklı bir senaryo, sonunda da farklı bir senaryo çıkarabildim..
 • 2006 yapımı bir filmi bu kadar yeni keşfettiğim için utandım. film, mükemmel bir modern zamanlar dramı. bir bakıma moğolistandaki son şamanların hikayesi, türklerin yüzyıllar önce anadolu topraklarında binbir çileyle yaşadıkları göçebelikten yerleşikliğe geçiş öyküsünün bu süreci henüz çok yeni yaşayan moğol versiyonu. bir bakıma bütün dünyaya yöneltilen napıyoruz lan biz? sorusu... filmden sonra aklımda kalan en önemli replik şuydu; "çöl her zaman kazanır". ayrıca bu filmde gördükleriniz ve görecekleriniz sovyetler birliğinin barındırdığı bütün halklara yaptıklarının özetidir. orta asya kültürüyle ilgilenenlerin mutlaka izlemesi gereken bir başyapıt. ama eğer sinema dilinden anlamıyorsanız, bir de üstüne moğolistan stepleri sizi sıkacaksa, kız arkadaşınızla yiyişmek için sinemaya gidecek kadar zavallıysanız izlemeyin, gidin kız arkadaşınızla yiyişmek için rahat bir yer bulun, hem böylelikle günde 300.000 kişinin ziyaret ettiği bir sitede kendinizi küçük düşürecek saçmalıklar yazmamış olursunuz... (not: üstteki yiyişmek için ideal film temalı entryler bu entryden sonra silinmiştir.)

  http://www.imdb.com/title/tt0475241/

  * * *

  "kaybolabilirsin.

  korkma.

  ataların seni düşlüyor.

  gök, seni izliyor."

  * * *
 • andrey platonovun canını okuyup da kendinden geçenler için harika bir kış filmi.
  bu filmi beğenip henüz platonov okumamış olanlar varsa onlara da selam.
 • ayrıca, müziksever bir ekşi sözlük yazarı. hoşgelmiş. * *
 • filmini izlemedim yarın ilk işim izlemek olacak fakat müziği beni benden aldı telefonumun zil sesi yaptım.
 • yeni yeni yeşillenen bir arkadaşlığın öteki tarafı.
  nazik, içli, çocuk sever, komik, incelik sahibi ve akıllı bir adam olduğunu düşünüyorum. he bi süre sonra baktım başka türlü onu da yazarım buraya *
  gölge oyunu vs gibi unutulmaya yüz tutmuş bir sanatın gönüllüsü. sanırım bunun için bile sevebilirim seni çocuk...