şükela:  tümü | bugün
 • belarus'ta nüfusun çeyreğine tekabül eden 2,000,000 milyon kişinin öldürüldüğü wehrmarcht işgalinde, 1943 yılında 36. ss waffen grenadier tümeni ve ukraynalı milisler tarafından lahoysk'ta bir köy,bebek ve çocuklar dahil olmak üzere, içerisindeki tüm insanlarla birlikte yakılmıştır. 6 kişi kurtulabilmiştir.
  savaş süresinde 5,295 yerleşim yeri aynı kaderi paylaşmıştır.
  http://www.wiki-zero.net/…pa2kvs2hhdhlux21hc3nhy3jl
  1985 yapımı idi i smotri (come and see) filmi bu olayı konu almaktadır.
  belarus, aynı zamanda almanların tüm tarihleri boyunca en kısa sürede en fazla kayıp verdikleri, ve ikinci dünya savaşındaki en feci yenilgiyi aldıkları yerdir.
  http://www.twcenter.net/…on-bagration(june-22-1944)
 • hitler'in kişisel olarak tanıdığı 1936 belin olimpiyatlarında gülle dalında şampiyon olan hans woellke'nin khatyn civarında öldürülmesinden sonra tetiklenen katliam.

  savaş döneminde woellke destek polis birimlerinin rütbeli subaylarından biridir ayrıca daha sonradan katliamı gerçekleştirecek tabura bağlı bir bölüğün komutanıdır. khatyn köyü civarında minsk havaalanına giderken bir partizan müfrezesi tarafından pusuya düşürülüp öldürülünce bölgedeki polis birimleri öfkeden çılgına dönmüşlerdir. tüm bölgede olduğu gibi bu bölgede de partizanlar yoğun olarak direniş faaliyetlerinde bulunmaktadır.

  sorumluları bulmak ve cezalandırmak için harekete geçen birlikler, köylülerin partizanları desteklediklerinden şüphelenmişlerdir. bu birlikler khatyn köyünü kuşatmışlardır. köydeki tüm insanları bir ahıra kapatıp ateşe vermişler ve yangından kaçanları da vurmuşlardır.

  bu katliamla ile ilgili sovyetler birliği döneminde yapılan mahkemenin sonuçları kamuoyu ile paylaşılmamıştır. buna neden olarak da sovyet yöneticilerin ukrayna ile belarus halkları arasındaki bütünlüğü bozabilecek olmasıdır ki bu endişelerinde haklıdırlar. ikinci dünya savaşı döneminde ukraynalı milisler nazilerle işbirliği içine girerek belarus'ta adı geçen katliama ve başka savaş suçlarında imzalarını atmışlardır.