şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: hınkal)
  • bizim kayseri mantısının el büyüklüğünde ve hamurunun da kalın olanını düşünün, o şekilde genelde haşlanarak pişirilmiş bir gürcü yemeğidir. 4-5 tanesi ile doyulur. içinde et, mantar ya da patates olan çeşitleri vardır.

yeme şekli ise hamurun birleşme yerinden tutup ısırarak olmaktadır, böylece içindeki sos da dökülmemiş olur. ancak hamurun birleşme yeri (pek pişmediğinden) yenmez.

benim yediğim mantarlı hinkalide tarhun soslu mantar vardı.
  • içindeki sosu tabağa dökmeden yemenin düsturu sayıldığı tiflis lokantalarında, siz 4-5 tane ile doyarken, 15-20 hinkali götürüp, bana mısın demeyen gürcü abilere selam edilir.
  • batum'da ortalama bir restoranda tanesi 0,90 lari yani 1,1 tl olup bir porsiyonda 5 khinkali vardır ve gayet de doyurur..

şekli ise şöyledir arkadaşın;

http://img41.imageshack.us/img41/8475/q2wv.jpg
  • mantarlı, etli ve patatesli olmak üzere üç çeşidini yediğim, patatesliyi beğendiğim, diğerlerini hiç beğenmediğim gürcü yemeği. hele o mantarlının içindeki koca koca doğranmış soğanlar yok mu...
  • gürcü mantısı olarak da bilinir. sapından tutup yenilir. fakat yerken içindeki et suyunun üste bulaşmaması için o et suyunun emilerek çekilmesi gerekir. içindeki et, nane, kişniş, soğan, kuyruk yağı ve isteğe göre başka baharatlarla harmanlanıyor.

yanına da gürcü vodkası çaçadan iki shot atınca sizden iyisi yoktur.
  • istiklal caddesine çıkan kumbaracı yokuşundaki yeni yerine taşınan galaktion'un menüsünde yer alır.

tanım: türkçe 'mantı' - korece 'mandu' - gürcüce 'khinkali'
  • gürcistan'da çinkali diye telaffuz edilir.

edit: ayrıca bunun üst tarafındaki boğumlu kısmı yenmez, görgüsüzlük olurmuş. iyi pişmez o kısmı zaten yemeyin. tabii ki ucuz ve nefistir gürcistan'a giderseniz boş geçmeyin.