• bizim kayseri mantısının el büyüklüğünde ve hamurunun da kalın olanını düşünün, o şekilde genelde haşlanarak pişirilmiş bir gürcü yemeğidir. 4-5 tanesi ile doyulur. içinde et, mantar ya da patates olan çeşitleri vardır.

yeme şekli ise hamurun birleşme yerinden tutup ısırarak olmaktadır, böylece içindeki sos da dökülmemiş olur. ancak hamurun birleşme yeri (pek pişmediğinden) yenmez.

benim yediğim mantarlı hinkalide tarhun soslu mantar vardı.
  • uzerine karabiber ekmek sureti ile baharatladiktan sonra el ile tutularak bir guzel isirilir suyu emilir, emerken huufffppp diye emis gucunuzu belli eden bir ses cikarirsaniz gurcu kizlari etkileyebilirsiniz bile! neyse... yemege donelim... maalesef icindeki kisnisin beni uzdugu fakat kisnis olmasa gayet lezzetli olan bir gurcu yemegi. (bkz: kartvelian)

nedense kisnisi cok seviyor gurculer, her et yemeginde kisnis bulunuyor... agiz yapilari, damak zevkleri oyle demek ki. ama sevgili turk gurmeler, biriniz daha kisnisi turk mutfagindaki yemeklere overseniz agzinizin ortasina butun kisnisi sokacagim.... ya degil iste, lezzetli falan degil. hic hos bile degil tadi.
  • bir bu bir de khachapuri var ki gürcistan mutfağının bence en leziz, en nadide yemeklerinden. yanına da gürcü şarabı varsa on numara, beş yıldız bir ziyafet sizi bekliyor demektir ;)
  • istiklal caddesine çıkan kumbaracı yokuşundaki yeni yerine taşınan galaktion'un menüsünde yer alır.

tanım: türkçe 'mantı' - korece 'mandu' - gürcüce 'khinkali'
  • gürcü mantısı olarak da bilinir. sapından tutup yenilir. fakat yerken içindeki et suyunun üste bulaşmaması için o et suyunun emilerek çekilmesi gerekir. içindeki et, nane, kişniş, soğan, kuyruk yağı ve isteğe göre başka baharatlarla harmanlanıyor.

yanına da gürcü vodkası çaçadan iki shot atınca sizden iyisi yoktur.
  • (bkz: hınkal)
  • içindeki sosu tabağa dökmeden yemenin düsturu sayıldığı tiflis lokantalarında, siz 4-5 tane ile doyarken, 15-20 hinkali götürüp, bana mısın demeyen gürcü abilere selam edilir.
  • defaatle methini duyduktan sonra en sonunda denedigim ve beni buyuk hayal kirikligina ugratan yemek. ayip olmasi diye yedim ama o lanet kişniş yuzunden zor bitirdim.

kişniş sevmeyenlerin denememesi gereken buyuk manti. fiyati 0.70-0.80 lari civarinda oluyor (adet).
  • gürcistan'da çinkali diye telaffuz edilir.

edit: ayrıca bunun üst tarafındaki boğumlu kısmı yenmez, görgüsüzlük olurmuş. iyi pişmez o kısmı zaten yemeyin. tabii ki ucuz ve nefistir gürcistan'a giderseniz boş geçmeyin.
  • gürcistanda çingali değil "kxingali" diye telaffuz edilir.
    ayrıca, azerbaycan, ermenistan ve kuzey kafkasya halklarında da diğer çeşitleri mevcut olan aynı isimli yiyecek. mantı gibi olanı da var, olmayanı da. özellikle küçük kafkasya dağlarının kuzeyinde yaşayan her halkın kendine özgün bir khingalisi var.
    hatta azerbaycanda bölgeye göre değişe biliyor, bir kısmında yoğurtla, diger kısmında gurutla yiyilir.
hesabın var mı? giriş yap