şükela:  tümü | bugün
  • kia'nın hibrit crossover modeli. avrupa tanıtımı cenevre 2016'da gerçekleşti, avrupa satışı ise 2016 3. çeyrekte diyorlar.

https://press.kia.com/…_17_kia niro european debut/
  • "dostum kia demişsin de bu araba jeep cherokee" denecek kadar özgün olmayan bir arka tasarıma sahiptir.

kl kasa cherokee arka;

http://www.tflcar.com/…/2014-jeep-cherokee-rear.jpg

niro arka;

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/…ei_fr97jdtuifxg
  • kia' nin yeni compact suv modeli. en yakın rakibi toyota chr.
    youtube' da inceleme videoları mevcut. henüz ülkemize gelmedi fakat uygun fiyat ile ciddi satış rakamlarını bulabilir.
  • 1.6lt 105hp 147nm tork değeri olan benzinli gdi motora ek olarak 43.5hp 170nm tork değeri olan elektrikli motorun olduğu model.

elektrikli motor 120km/h hıza kadar aktif olarak çalışıyor. elektrikli motor gücünü lityum iyon polimer bataryadan alıyor ve şarj için fren gücüne ya da eğimlere ihtiyaç duyuyor.

modelde 6 ileri çift kavrama şanzıman görev yapıyor.

bataryalar arka koltukların altında. bunlara yer açılsın diye de benzin deposu 45lt'de tutulmuş.

yurtdışı fiyatı 23.785$'dan başlıyor. türkiye'de ise tek donanımla 123.900tl'den satışa sunulacak.

sportage'ın 1.6lt 132hp'lik benzinli otomatik versiyonu 99.400tl; 1.6lt turbo 177hp çift kavramalının giriş versiyonu ise 137.400tl.

bu şartlar altında hem daha az yakıt tüketimi değeri vereceği ve çevreye daha az zararlı olacağından niro'yu tercih etmek daha makul olacaktır.
  • kia ceed gibi bir aracı navigasyonsuz türkiye'ye sokan kia türkiye yetkilileri, bu seferde niro'ya 5" ekran koymuşlar.

aklınızla bin yaşayın. 65.000 tl bandındaki arabalarda bile 6,5" navi standart hâle gelmişken, maliyetten kaçacak başka yer mi bulamadınız?

ayrıca yurtdışı versiyonunda olan ön koltuklarda soğutma, arka koltuklarda ısıtma, adaptif cruise control, şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi gibi özellikler de gördüğüm kadarıyla yok. son olarak max hız 162 km ve arka frenler kampana. 0-100 hızlanması 11,5 sn. yani bir ustteki arkadasin bahsettigi yuksek beygir, pek bir anlam ifade etmiyor.

sadece yakıttan tasarruf için bu arabaya 123.000 tl vermektense, gırtlağa kadar donanımla dolu 4x4 vitara almak (hem de 107.000 tl'ye) hâla daha mantıklı.

edit: görmemek için kör olmak gerekir. tam da tahmin ettiğim gibi kia satış-pazarlama ekibi sağlam çuvalladı. aracı getirdiklerinden beri toplamda sadece 27 adet araç satarak, başta ch-r gibi rakiplerinin fersah fersah gerisinde kaldılar.

kusura bakmayın, ama ben kia türkiye'nin başında olsam tüm satış ekibini kovarım.
  • arka tasarımı kesinlikle jeep cherokee'den kopyalanmış gibi duruyor.

hybrid teknolojisinin performansı hakkında bir bilgim yok, bununla beraber resmi sitelerinde karma tüketimin 3.8 lt olduğu yazılmış. kia'nın benzinli motorunun tasarruf anlamında çok zayıf olduğunu ve türkiye yollarının da yokuşlarını hesaba katarsak muhtemelen şehir içi tüketim 5 lt dolaylarında olur. bu da saf benzinli bir araç için iyi fakat hybrid bir araç için kötü bir tüketim seviyesi anlamına geliyor.
  • exclusive versiyonunda koltuk ve direksiyon ısıtma, elektrikli koltur, kablosuz şarj, 220 v priz, navigasyon, anahtarsız giriş ve çalıştırma gibi özellikler sunuyor. kör nokta, adaptif cc, şerit takip gibi özellikler yine yok. güzel gözüken araç, fakat bu aracı bu paralara almak için sayısal çıkması falan gerekiyor.
    düzenleme: cee'd'in makyajlı kasasında navigasyon mevcut.
  • yan kuruluşu hyundai ioniq ile aynı fiyata satılan otomobil. tabi araçların sınıfları birbirinden farklı fakat özellikleri hemen hemen benzer. ioniq sanki biraz daha yakışıklı, arkada iki camın arasındaki çubuğu saymazsak.
  • sosyal medyada pazarlama ekibi bir bütçe ayırmaya çalışmış ve kendilerince reklamını yaptırmayı başarmışlardır fakat insanlarla dalga geçercesine şu an liste fiyatı 137.900 gibi bi fiyat istediğin araca 5" ekran da koymazsın.ayrıca şu hybrid araçlara bu gibi rakamlar verip yakıt tasarrufu yapmak isteyen güruhu çok merak ediyorum açıkcası.
  • aracın üst versiyonu 155.000 tl olup , onda da 5 in. ekran vardır.
    yakıt tasarrufuna gelince. bugün bu özellikte c sınıfı dizel araçlar 110 - 120 bin civarı. hybrid aracın şehir içindeki yakıt tasarrufu %40 civarı. (dizel şehir içi 7.5 lt falan yakar. bu araç 4 yakıyor)
    elk. motoru zaten sıfır ses, benzin ise dizele göre ciddi sessiz. şehir dışında da yine dizele göre avantajlı. dizel araç ortalama 25 kuruş yakarken, bu araç 22 krş civarı yakıyor.
    benim asıl anlamadığım toyota'nın hybrid'ini alanlar. aradaki benzin kârını zaten vergiye veriyorlar.