şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ilgi çektiren bir görüntüsü olan araç. kia'nın dönüm noktası olarak adlandırabiliriz kendisini.

http://blogs.manchestereveningnews.co.uk/…cee'd.jpg
  • her ne kadar kia cee'd'in 3 kapılı sportif versiyonu olsa da, ondan daha basık tavan ve ufak tasarım detayları ile ayrılan otomobil. bu nedenle biraz farklı isim tercihi de hoş olmuş.

ayrıca ülkemize ilk çıkan versiyonu ile sadece 1,6 lt. dizel 115 hp'lik motor ile getirilirken, makyajlı versiyonla birlikte artık bu motorun yanında 1,6 lt. benzinli 126 hp'lik motor ile de satın alınabilmekte.
  • sırf uzakdoğu üretimi olduğu için hakettiği ilgiyi göremediğini düşündüğüm 3 kapılı spor araba. siyah ve kırmızıları çok güzeldir.
  • artık 1,6 lt. dizel 128 hp'lik motor ve sunroof, manuel vites ile satın alınabilmektedir. en yüksek donanım seviyesi olan concept modeli 6 ileri manuel vites, 128 hp dizel motor ve sunroof ile birlikte alındığında, türkiye liste fiyatı web sitesinde an itibari ile 43.500 tl olarak gözükmektedir. ayrıca concept seçeneğinin getirdiği özellikler iyice incelendiğinde bu seçeneğe dahil olan özellikler arasında esp, hill holder, çift bölgeli tam otomatik klima, 17" alüminyum alaşım jant gibi bu fiyat bandında pek rastlanmayan artılarda fark edilebilir.
  • mayıs ayından beri concept sr modelini kullanmakta olduğum otomobildir. bu tarz araba alacaklara kesinlikle tavsiye edebilirim.
  • 115hp dizel otomatik olanıyla yaptığım test sürüşü sonrasında kendisine feci şekilde kilitlenmiş durumdayım. aralık-ocak gibi benim külüstürü bırakıp bi tane edineceğim sanırsam.

kia deyip geçme suser.
    standart donanım ve dış görünüm olarak sınıfının tepe noktası bu alet. fiyatı da hepsinden uygun.
  • makyajlanmasıyla birlikte daha sportif bir ön tampona kavuşan otomobil. böylece ön görüntüsü daha hoş bir hal almış oldu.
  • manuel, 1.6 dizel, 128hp olanı için "oldukça seri hızlanıyor" diyebileceğim uzakdoğu canavarı. diğer yandan 6. viteste (evet 6 ileri vitesli) gerek yakıt tüketimi gerekse performans açısından bu fiyat aralığında rakipsiz olduğunu düşünüyorum.
  • bu arabayla ilgilenenler icin 4 maddede ozet geciyorum,

1) muthis bir dizayna sahip. zaten bu tasarimi odul de aldi sanirim (veyahut 5 kapili modeli). guzel 16-17 inclik jantlar, lastikler ile tamamlandiginda bir bakan donup bir daha bakiyor sonra. ic dizayn da bir o kadar ferah. buyuk camlari sayesinde harika bir gorus alanina sahipsiniz kullanirken. ek olarak arka taraf da oldukca genis. cok rahat oturuluyor hem bacak hem de tavan mesafesi bakimindan.

2) ayni fiyat klansmaninda donanim olarak rakipsiz. her sey var neredeyse icinde. bu da kullanirken acayip konfor sagliyor. bluetooth ile telefonu baglama imkani olsun, cruise control olsun bunlar hayati kolaylastiran seyler. hyundai i30lar da bu tarz donanimlari standart olarak sunarken volkswagen, toyota gibi ureticilere gittiginizde arti 10-15 bin daha cikmaniz gerekiyor.

3) araba cok sessiz elektrikli gibi.

4) motor olarak vasat. zaten on kaputu acip baktiginizda da gorebilirsiniz, o kadar optimizasyon yapilmamis ki bosluklar var asfalti goruyorsunuz. hizlanma kotu, 6. vitesin 5ten hicbir farki yok ve saglam yakiyor. benzinli motoru eski teknoloji 2000'li yillarin basindaki arabalar gibi 7-7.5 litre yakiyor ortalama.
  • ilk arabam. şu an kendisiyle 2. ayımızı dolduruyoruz.

otomatik, dizel, 1.6 crdi, 125 beygir, 2011 model, 82.800 km.

1. şehir içi 7-9 lt arası yakıyor (istanbul). az önce hesaplama yaptım. aşağı yukarı km'de 29-32 krş arası değişiyor (litre fiyatı 3.59 an itibarıyla).

2. hızlanması oldukça iyi. özellikle kalkışlarda bmw, audi, mercedes harici alamayacağınız araba yok. vw'e göre daha hızlı kalkıyor. genelde 2-3 araba boyu fark atıyorum (kamu spotu: hız kötü bir şeydir). ayrıca hafif tonajlı olduğu için oldukça da iyi hız yapabiliyorsunuz. 200'ü gördüm çoğu kez (kamu sporu: hız kötü bir şeydir.)

3. oldukça donanımlı. sunroof'um yok ancak bluetooth bağlantım ve cruise kontrolüm var. ayrıca farlarım mercekli. xenon far taktırdım. led atıyor ve leon, a3'ten farkı yok.

4. içi çok geniş. dört kapılı arabadan farkı yok. her oturan bu araba nasıl bu kadar geniş diyor.

gelelim eksilerine:

1. yol tutuşu çok da iyi değil.
    2. süspansiyonları iyi ancak pek de iyi olduğunu söyleyemem. çukurları oldukça hissettiriyor.

genel olarak memnunum. her 10 kişiden 5'i dönüş şöyle bir bakıyor. bu araba ne abi bayağı güzelmiş diyenler oluyor. alacak arkadaşlar gönül rahatlığıyla alabilir. şu an bu fiyatlara dizel, otomatik ve tasarımı iyi bir araç bulamazsınız.

ben de satıp 2014 model tek kapılısını almayı planlıyorum kısmetse. bu böyleyse yeni kasası kim bilir nasıldır bilemiyorum valla.