şükela:  tümü | bugün
  • 1946'da inkılâp kitabevi tarafından basılır. 1973'te ötükenden çıkan çeviri ise isim değiştirmiştir:

    (bkz: ihtişam ve sefalet)
  • üstad, deha de balzac'ın muhteşem eseri. de balzac dünyasının roman kahramanları tüm ihtişamlarıyla arz-ı endam eder bu romanda adeta. büyük üstad kırılmasın ama ismini neden böyle koymuş anlayamadığım bir hadisedir. eserde baştan sona tek bir kahraman vardır oysa :"dokuzcanlı" yani goriot baba'nın vautrin'i. "dokuzcanlı " deseymiş ne güzel olurmuşşu kitaba.
  • "gazeteciliğe vaktiyle bulaşmış ya da hala bu işin içinde olan herkes küçümsediği adamlara selam vermek, baş düşmanına gülümsemek, en pespaye durumlarla uzlaşmak, kendisine saldıranlardan aşağı kalmamak için onların yaptığını yapıp ellerini kirletmek gibi acımasız bir zorunluluk içindedir."

    "insan, göre göre kötülüklere alışır, yapılanları boş verir; önce yapılan kötülükleri onaylamaya başlar, sonunda kendisi de yapar. hiç durmadan utanç verici ve sonu gelmeyen uzlaşmalarla lekelenen ruh zamanla pörsür, asil düşüncelerin zembereği paslanır, bayağılığın zıvanaları yıpranır ve kendi kendine dönüp durur. karakterler gevşer, yetenekler yozlaşır."