şükela:  tümü | bugün
 • aynen böyledir. işinizi yapar, çok konuşmazsınız. her yaptığınız işi dünyayı kurtarmış gibi akşama kadar anlatmazsınız. yol verir, sıra verirsiniz gerek görürseniz. bir de biraz fazla genç gösteriyorsanız. tam bu tanıma uyarsınız. bilmezler ki taekwondo bildiğinizi ve gerekirse ağız burun dümdüz edebileceğinizi.
 • (bkz: vikingler)
 • çoğunluğu hoşgörü dinine mensup her türlü inançtan, görüşten mezhepten insanı olduğu gibi kabullenip sahiplenmesi, farklılıkları da toplumda kaotik durumlara neden olmadan içinde hazmetmesi gereken toplum. beklenen ve maruz kaldığınız ahlak anlayışı arasındaki iki yüzlülük ve işgüzarlık nasıl ki kendini üstün görüyorsa, yüksekten bakıyorsa, sahipleniyormuş gibi kabulleniyormuş gibi yapıp yine aynı haltı yiyorsa bağnazlığını, cahiliğini güç gösterisine çeviriyorsa nezaketi de o derece de suistimal edebiliyor. neler suistimal edilmedi diye liste yapsak herhalde yazacak bir iki satırımız olur. ne doğu'ya ait ne batı'ya adapte olduk. içten içe her medeniyeti çürütüp bunalımlar icat ediyoruz. dün (bkz: 13 mayıs 2014 soma maden ocağı patlaması) yıldönümünde çizmelerimi çıkarayım mı diyen soran naif, dürüst insanları hak etmiyoruz.
 • kurnazı, çakalı, hırsızı, ağayı, adeti, töreyi, hırslıyı, açgözlüyü, hak yiyeni, dedikoduyu, iftirayı yücelten toplumdur.
 • kibar ve naif erkeği 'ılık' diyerek, 'meriç' diyerek, daha neler neler diyerek aşağıayan toplumdur. kadınsan zaten naif, kırılgan olacaksın, yoksa kırarlar. sonuçta ya erkeksindir, ya da güçsüz.
 • ne yazık ki kadın-erkek ayrımı yapmadan kibar ve naif insanı güçsüz, enayi sanan toplumdur.
  kendi egosunu tatmin etmek adına bunu yapan, dur ya bu karşımdaki kibarlığından susuyor en iyi ihtimal bana bağırıp çağırmadan laf anlatmaya çalışıyor diye düşünmekten aciz ; ben pislik yapmaya devam edeyim diyen zavallı bireylerin varolduğu toplumdur.
 • çoğu kişi kabul etmez ama sonuna kadar doğrudur..doğrulamak için insanlara 'günaydın' deyin, özür dileyin..ilk siz selam verin..yardım edin..doğruları söyleyin..ihtiyacı olan bir şeyi o insanlardan önce siz düşünün..bir zaman sonra işler nasıl da değişiyor göreceksiniz..

  bunun temelinde aslında kompleksler yatıyor..kendini 'ezik' gören birisi karşısında 'düşünceli' birisini görünce fırsat bu fırsat diyerek hemen üste çıkma hamlesi yapıyor..kendini de 'üstün' hissediyor..önüne geçmek zor..belki de daha düşünceli birilerine denk gelen her kişi bu kılığa bürünüyordur kim bilir..
 • kaba kuvvetle işi çözmeye alışmış toplumdur.
  ben naif bir insanım ve hiçbir işim istediğim gibi çözülmez. özellikle çağrı merkezindekilere çok insanca yaklaşıyorum ve konuşmama müsaade etmiyor patır patır konuşuyorlar. ben de kapatmak zorunda kalıyorum.
  digiturk 19 olan faturamı önce 25 sonra 31 yaptı. aradım kaç kere, sonuç alamadım.
  bir gün alkollüyken aradım hayvan gibi davrandım ve inanır mısınız faturam 12.99.
  sırf pazarlık falan yapamadığım için büyük marketlerden alışveriş yapıyorum,
  ezilmeye mahkumuz ortadoğu kültüründe
 • naif
  nahif

  naif: deneyimsiz
  nahif: ince, duygulu, hassas

  ayrıca nahif insan candır.