şükela:  tümü | bugün
  • eğitim seviyesi düşük toplumlarda gözlemlenir. aynı zamanda nezaket, görgü ve centilmenlik gibi olgular da zayıflık, ahmaklık, hatta güçsüzlük olarak algılanır. ancak buna kızamıyorum; çünkü sosyal yaşamda hayatta kalabilmek için kaba ve herkese hak ettiği gibi davranmanız gereken bir ülkede yaşıyoruz. bizim insanımız kibar insanı sevmez. erkekse 'ılık', kadınsa 'mıymıy' bir insan olursunuz. o yüzden herkese hak ettiği gibi davranacaksın; aksi takdirde bu topraklarda hayatta kalamazsın. aksi takdirde, "insanlara nazik davranmaktan yoruldum" deyip intihar eden adam (bkz: mehmet pişkin) gibi içsel buhranlar yaşayıp bu dünyadan göç etmek zorunda kalırsın.
  • kibarlık zayıflıktır. karşıdakinin algısından dem vurmayın. daha da küçülmeyin. bilgili olsun cahil olsun devir nobran devir.
  • türkiye gibi ortadoğu ülkelerinde pek tabii normal olan durum başka türlüsü de beklenemezdi
  • ortalama altı yaşlarındayken mahallenin bakkalından alışveriş yapacaksam alacağımı alır, sonrasında kasada sıraya girer önümdekinin işini bitirmesini bekler sıra bana gelince alır ve çıkardım. bir gün babam bakkaldayken benim biraz saf olduğumdan bahsetmiş. ne diyeyim ki sana bakkal amca...
  • bu necaset yuvası ortadoğu bataklığında kibar biri olmak ayıp olarak algılanır.sert,kaba,nobran olursan kazanırsın.kibar isen ezilirsin.tuhaf karşılanır,yadırganır.
  • türkiye gibi ortadoğu toplumlarında karşılaşılacak hadise