şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • kibbutz, israil'e özgü bir çeşit çiftlik. kibbutzlarda israillilerin yanı sıra değişik ülkelerden gelen insanlar birlikte çalışarak, üreterek ve tüketerek ortak bir hayatı paylaşıyorlar. gelirleri büyük ölçüde tarımsal üretime dayanıyor. elde edilen tüm gelir kibbutz çalışanları tarafından eşit şekilde paylaşılıyor. musevilerin dini günü şabat (cumartesi) dışında haftanın 6 günü çalışılıyor. kibbutz programı ilk olarak ikinci dünya savaşı sonrası uygulandı. halen israil'de 44 kibbutz bulunuyor. israil'in yanısıra polonya, romanya, estonya, ispanya ve portekiz'de kibbutz çiftlikleri bulunuyor,
  türkiyede,gap bölgesindede kibbutz açma talepleri var israilin ve şu an da mgk durum değerlendirmesi yapmakta.adamların amaçları buralara adaptasyon sorunu yaşayan afrika,etiyopya,beyaz rusya...vs yahudilerini yerleştimek.temkinli olmak lazım.
 • (bkz: kolhoz)
 • toparlanma* anlamındaki kibbutzim kelimesinin çoğul anlamlı halidir.
 • kanımca israil'in yarattığı ekonomik mucizenin temeli bu komünal çiftliklerdir.ama kibbutzların altın çağı geçmiştir,israil son 20 yılda kuruluş yıllarındakinden çok farklı ekonomik ve toplumsal gelişmeler yaşamaktadır.bu nedenle bu güzel kurumlar da eski önemini kaybetmiştir artık...
 • gitmek isteyenler için kısa tarif:
  1) gençtur'a 200 küsür dolar bayılın (bi iş yaptıkları yok)
  2) israil uçağına yer ayırın
  3) israil'e inince otobüs durağını bulun.
  4) tel aviv'deki merkeze gidin.
  5) size öneride bulunsunlar
  6) genelde küçük yerleri tercih edin.
  7) kibbutz'dan yetkili kişinin telefonunu alın. otogar'dan biniş saatinizi söyleyin.
  8) nasıl gideceğinizi öğrenin (öncelikle otogar nerde onu bi öğrenin)

  ya da
  1) önce bi google'da aratın kibbutz diye. (gençtur'u sallarsanız.)
  2) gerekli kişilerin email adreslerini öğrenin.
  3) gelmek istediğinizi ve amacınızı anlatır bir mesaj atın.
  4) onaylandığınızda onlardan bir yazı isteyin ki bunu konsolosluğa vereceksiniz.
  5) net adres tarifi alın.
  6) gidin işte.
 • ilk gordugumde beynimden vurulmama neden olan ve her seyi birakip burada yasama istegi uyandiran toplu yasam alanlari. disaridan kimseyi kabul etmiyorlarmis malesef. sadece gecici sure ile gencleri kabul ediyorlar onlar da ayak islerini gorsunler, ortami tanisinlar diye. kime anlattiysam kafasinda canlanmadi lakin, cunku bir ornegi yok ne turkiyede ne baska bir yerde. bulunduklari yeri sahiplenme, gelistirme amaci ile kurulan ilk kibbutzlar arap topraklari uzerine kurulmus ve genisleyerek bugunku israilin temelini atmis. icinde fabrikalardan balik cifliklerine, cicek tarlalarindan restoranlara, turistlere yonelik tatil koylerine kadar kibbutza para kazandiracak her sey mevcut. calisanlar koy mensuplari oldugu icin verimlilik daha fazla cunku herkes kendi isinde calisiyor sonuc olarak. bazi zengin kibbutzlar genclerin universite masraflarini karsiliyorlar, sonra gencler okumus adam olarak kibbutza hizmet ediyorlar. ana babalar calistigi icin ortak kresler var, cocuklar burada yetisiyor. ortak araba parklari var, ihtiyaci olan arabayi alip sonra tekrar getiriyor. kendine ait okulu, hastanesi, bari, kafeteryasi var. o kadar huzurlu, duzenli, guvenli ve sirin yerler ki insan kendini film setinde zannediyor.

  yalniz kotu yanlari da var tabi. kucuk bir alanda her gun ayni kisileri goruyorsunuz. dedikodunun bini bir para. ayrica gencler her gun ayni ortamdan sikiliyorlar, buyuk sehirlerde macera ve para istiyorlar. sonucta kibbutzda geliriniz belli, asla zengin olmaniza imkan yok. dunya kapitalizm dunyasi, her ne kadar kibbutzlarin kurulus amaci sosyalizme dayansa da. bu nedenle kibbutz sayisi giderek azalmakta.
 • 1905 kanlı pazarı sonrası rusya ve doğu avrupadan kaçan sosyalist yahudilerin kurduğu eşit şartlarda çalışılan çiftliklerdir. kuruluşlarındaki iki anahtar kavram "komün" ve "eşitlik"tir. karar üyelerin katılımı ile alınır. temel olarak hepsinde tarım yapılır. bu çiftliklere giden yahudilere haluts denmektedir.
 • (bkz: #10214374)
 • marx ve komünizm düşmanlarının, komünizmin asıl amacının tüm mülkiyeti yahudiler'in elinde toplamak olduğu ve bunun siyonizmin bir başka tuzağı olduğu yönündeki tezlerine kanıt olarak öne sürmekten hiç vazgeçmediği kollektifler.
 • kafamda, bundan tam 30 sene önce anlamını öğrendiğim görsel genel kültür ansiklopedisi'nde, açıklamasının hemen yanında yer alan "domates toplayan köylüler" temalı bir fotograf ile yer etmiş olan kavramdır.

hesabın var mı? giriş yap