• günahdır. meşhur hikaye vardır hani şeytan insanoğluna sırf kibrinden secde etmez ve ilelebet günahkar kılınır diye bildiniz mi hah işte o hikâyede de açıkça bizim şeytanın imtihanı olduğumuz söylenir. fakat biz insanlar nasıl oluyorda bütün kainatı kendimize hizmet etsin diye yaratıldı sonucuna ulaşıyoruz. bre gardaş sen şeytanın imtahanı ol diye yaratıldın o kadar havaya ne hacet . umarim iman edenler artik gercekten iman eder .kibirden sakının
  • “vanity,
    definitely my favorite sin.”
    (bkz: devil's advocate)
    ve, (bkz: paint it black) çalmaya başlar.
    tek kelime ile muhteşem.

“kibir,
    kesinlikle en sevdiğim günah.”
    dedi şeytan.

kibri yüzünden mi kovulmuştu şeytan.
    bizi biz yapan aslında zaaflarımız mıydı.
    bir başka deyişle, zaaflarımız kimliğimizin yapı taşları mıdır.
    zaaflarımıza mı evriliyoruz yoksa.

?

zaaflarımızı kontrol edemezsek onlar bizi kontrol edecek sanırım.
  • arabi kef-be-ra mücerret sülasi masdarından gelen kelime. manası: "büyüklenme" akrabası olan bazı kelimeler:

(bkz: ekber) (ezandaki allahu ekber) (ekber ve erşed sistemi)
    (bkz: mütekebbir) (el-mütekebbir allah'ın isimlerinden)
    (bkz: kübra) (kadın ismi ekber kelimesinin müennes hali)
    (bkz: kibriya)(genellikle tamlamalarda kullanılan büyüklük manasını haiz bir kelime)
  • ah ah iki top günahın ne diye sorsanız, bir kibir, iki dedikodu derim, diğerleri neyse de bunlarla başa çıkmak hakkaten zor.
  • (bkz: özgüven)
  • arapça kbr kökünden türeyen kibir "büyüklük" anlamına gelir. arapça'da yazım sırasında sesli harf kullanılmadığı için "kebir" gibi başka telaffuzlari da vardır. istiklal caddesi'nin başka bir adı olan büyük cadde anlamına gelen cadde-i kebir'deki kebir sözcüğü de aynı kökenden gelmektedir.

kibir milattan sonra 300 yıllarında mısırlı bir rahip olan evagrius tarafından kendini tanrı'dan uzaklaştıran kötü özellikler için bir liste oluşturduğunda listesine eklediği, kendini iyilikten uzaklaştırdigini düşündüğü kötü huylarindan biri olarak tanımlanmıştır. bu listedeki diğer altı özellikle birlikte daha sonraları katolik kilisesi tarafından 7 ölümcül günah olarak adlandirilacak olan günahlardan birisidir.

kibir insanın kendini diğerlerinden üstün görmesi anlamına gelir. arapça kökenine uygun bir şekilde "büyüklenme" ve "böbürlenme" anlamı
    taşır.

kibirli insanlar bilgisiz oldukları, dünyayı ve evreni kendi çevrelerinde dönen, kendi bildiklerinden ibaret oldukları şeyler olarak düşündükleri için en iyisini ve en doğrusunu da kendilerinin bildiklerini zannederler. bilgisi ve görgüsü fazla olan biri kendini büyük görmek gibi bir illüzyona kapılmayacaktir. kendisin dünyada ve evrendeki önemini olduğundan fazla görmeyecek, sokrates'in de dediği gibi "bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir " dusturuyla hareket edecektir. ne kadar çok okur, ne kadar çok şey bilirsek bildiklerimizden daha fazlasının olduğunun o kadar çok farkında oluruz.

kısacası kibir onursuzca bir davranıştır.
  • bir dizide verilen tanıma göre kibir sarhoş olma hali gibidir. ama kişi sarhoş olduğunu idrak edemez. onun dışında olan herkes bu durumun farkındadır.
  • şeytan kibirlenerek allah'ın emrini sorgulamış ve emre karşı gelmiştir.

kibrin tepe noktası budur, allah'ın emrini sorgulamaktır.

şeytan allah'la konuşmuş olmasına, allah'ın gücünü bilmesine ve eninde sonunda cezasını çekeceğini bilmesine rağmen isyan etmiştir.

a'râf, 16. ayet: "iblis dedi ki: öyle ise beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım."

hicr, 39. ayet: "(iblis) dedi ki: rabbim! beni azdırmana karşılık ben de yeryüzünde onlara (günahları) süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım!"

şeytan kendisini azdıranın allah olduğunu ileri sürerek, bunun karşılığında insanları azdırmaya yemin etmiştir.

bu düşünce bir çok inanmayan insanın da imansızlıklarına bahane olmuştur.

"madem allah herşeye kadir ve herşeyi yönetiyor o zaman benim inanmıyor oluşum da onun takdiri. o zaman yapabileceğim hiçbir şey yok. inanmıyorum o zaman hadi bakalım, el mi yaman bey mi yaman (haşa)."

"allah herşeye kadirse, benim inanmıyor oluşumu cezalandırması adaletsizlik. (haşa) böyle bir allah'ı kabul etmiyorum, cehennem varsa da benim için bir onur , ama olduğunu hiç zannetmiyorum."

buradaki "onur", kibir in kelime anlamıdır işte.

zuhruf, 20. ayet: "ve dediler ki: rahmân dileseydi biz onlara tapmazdık. onların bu hususta bir bilgileri yoktur. onlar sadece yalan söylüyorlar."

allah'ın seni cehennemde yakmak için yarattığını düşünüyorsan allah'ın rahmetine inanmıyorsun demektir.

fetih, 14. ayet: "göklerin ve yerin mülkü allah'ındır. o, dilediğini bağışlar, dilediğine ceza verir. allah çok bağışlayan, çok merhamet edendir."

ankebût, 21. ayet: o, dilediğine azabeder, dilediğini esirger. ancak o'na döndürüleceksiniz.

enbiyâ, 23. ayet: "allah, yaptığından sorumlu tutulamaz; onlar ise sorguya çekileceklerdir."

kovulmuş şeytandan allah'a sığınırım.
  • “kibir, en sevdiğim günah”
    insanlık tarihindeki savaşların, bireyler çatışmaların nedenidir kibir.
hesabın var mı? giriş yap