şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kıbrıs adasındaki rum devletine türkiye'de verilen ad.
 • avrupa'da ya da dünyanın herhangi bi' ülkesinde olsam kıbrıs cumhuriyeti tanımlamasını pek tabi kabul edebilirdim lakin türkiye'de yaşıyorum ve benim bildiğim en azından şu an için doğru ifade şekli bu.

  neden şu an için diyorum?
  belli ki lozan'a dayalı diğer sorunlarla birlikte bir de kıbrıs sorunumuz var ve nitekim çözülebilmiş de değil. bizi diplomasi masasına oturtup kendi özgür irademizle taleplerini karşılayana kadar da bu çözümsüzlük devam edecek gibi duruyor.

  peki konu ne?
  siyasi iktidar çizgisinde gazetecilik yapan ya da gazetecilik yaptığını iddia edenlerin son dönem kıbrıs rum kesimi haberlerine bakalım:

  rum kesimi türkiye korkusundan silahlandı: ensonhaber
  duydunuz mu la, rumları tir tir titretiyormuşuz ki bizim korkumuzdan silahlanmaya başlamışlar.

  rum kesimi türkiye korkusundan silahlandı türkiye gazetesi de aynı başlığı yapıştırmış...

  rumlar 60 bin haneye silah dağıttı demiş aydınlık grubu...

  ...

  elbette 1974 sonrası süreçten beri rumların silahlandığı, sınır bölgesinde bilhassa özel bir hareketlilik içinde oldukları aşikar da, son dönemde yunanistan ile olan ege'deki çekişme ile birlikte bu haberi de okuduğunuzda acaba gerçekten bizim gücümüz üzerinden tezahür eden korkuların dışa vurumu mu bu tip mevzular, yoksa bizim güçten düşmemiz için ellerini ovuşturarak bekleyen ve siyasi başarı elde etme gayesinde hazırlıklar içinde olanlar mı var?

  türk-yunan çekişmesinin mantıklı hiçbir açıklaması yoktur, ama ezelden beri komşu iki milleti birbirlerine konumlandıran ve iç politikada siyasi malzeme çıkartanların tek derdinin yine de siyasi hesaplardan mütevellit olduğunu düşünürsek yanılırız. kör göze parmak bi' sürece doğru freni patlamış kamyon gibi yardırıyoruz ve geri dönülebilir ve hataların telafi edilebilir olduğu bölümleri geçeli de çok oldu. bu illüzyon sarmalının içinde "türkiye'den korkuyorlar" retoriğini işleyen siyasi iktidar medyasından çıkan tek sonuç var: ülkenin geleceğini partinin geleceğinden üstün tutamadınız, kaleminizden akan irin bugün olmasa da yarın utanç vesikası olarak sicilinizde yer edecektir.

  şerh merh.