şükela:  tümü | bugün
 • şimdi bunun adı başka bir şey olabilir ama bizim buralarda böyle geçiyor. bomba bir tatlıdır, tarişfini vermeden kilo sorunu ya da kilosuyla sorunu olan arkadaşları şuraya davet ediyoruz: (bkz: lahana).

  irmik tatlısının bir çeşidi gibi aslında. öncelikle 3 yumurta kırıyorsunuz, bir bardak şekeri de boca edip bir güzel çırpıyorsunuz, hani kek yapar gibi. sonracıma bu karışıma bir bardak irmik, bir bardak dövülmüş ceviz ekliyorsunuz. bir adet kabartma tozu ve biraz karbonat da cabası. bunları iyice karıştırıyorsunuz, böyle açık kahverengi bir hamur elde ediyorsunuz. bunu borcama döküp fırına veriyorsunuz. burası en kritik yer, fırının sıcaklığını 50 dereceden 100 dereceye kadar kademe kademe çıkararak ve yanmaması için kontrol ederek yaklaşık yarım saat bunu pişiriyorsunuz. karışım yumurtalı olduğundan üzeri hemencecik yanıyor, aman dikkat. hatta üstüne bir tepsi filan kapatabilirsiniz bunu engellemek için, artık fırınınıza göre bir kaç denemede doğru sıcaklık düzenini bulabilirsiniz, ilk seferlerde üzerini yakarsanız cesaretiniz kırılmasın, hatta üstteki kabuk kabarıp yandığı için bu yanık kabuğu üzerinden temizleyip işleme devam da edebilirsiniz. bu işlem bittikten sonra gerisi kolay, önce şerbetini hazırlıyorsunuz, 3 bardak su ve 2-2.5 bardak şekeri kaynatarak. bu şerbeti pişmiş kekin üzerine döküyorsunuz, sıcak da dökebilirsiniz, irmik ve ceviz olduğu için hamurlaşma sorunu yok. bundan sonra son aşama geliyor, bunca şeker yetmiyormuş gibi bunun üzerine bir de vanilyalı creme ole hazırlıyorsunuz ve şerbetli kekin üzerine yayıyorsunuz. buzdolabına koyuyursunuz ve soğuk servis yapıyorsunuz. afiyet olsun.
 • hafif ve lezzetli bir tatlı. gittiğim bir misafirlikte yemek nasip olmuştu. açıkçası çok beğendim.
 • yunan tatlısı olarak da bilinir. bazıları şerbetle yapıyor ama şerbetsiz kuru kuru ceviz parçalarıyla olanı ben daha çok seviyorum, zaten üstünde krema var bir de şerbet koyunca biraz ağır oluyor.
 • boğaziçi üniversitesinde new hall deki restaurantta satılan süper bir tatlı. benim çok hoşuma gitmişti sizlere de tavsiye ederim porsiyonu 2.5 liraydı. keşke bim bu tatlıyı da osmanoğlu tatlılarına ürettirse.
 • turk ve rum kesmini sonsuz bir uzlasiya surukleyebilecek kadar guzel bir tatli.
 • bir hafta kadar önce bir aile dostumuzun evinde yediğim, alıştığımız beyaz un yerine galeta unuyla yapılan tatlı. çok lezzetli. revani hiç yemediniz mi nesi farklı bu tatlının, övmeye gerek yok diyenleri de anlamıyorum.
  revaniden çok çok farklı, leziz ve hafif bir tatlı ayrıca övmeye değer. galeta unu ayrı bir lezzet katmış. ben de yapmayı düşünüyorum bir an evvel.
 • kekine haşhaş eklendiğinde apayrı bir lezzete kavuşan tatlı.
 • bir kaç ay içinde trileçenin tahtına oturmasını beklediğim tatlı.
 • yaklaşık bir yıldır her fırsatta yediğim süper ötesi bir tatlı. yazmayacaktım hakkında popülerleşmesini istemiyorum çünkü ama dayanamadım.