şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tayyip erdogan'in kuzey kibris turk cumhuriyeti yerine yurtdisinda* kullandigi tabir.

  https://www.youtube.com/…&feature=youtu.be&t=21m50s
 • biliyorsunuz biz rum'ların oradaki devletlerine "kıbrıs rum kesimi" deriz, haritalarda bile gkry yazar. (güney kıbrıs rum yönetimi)

  orayı bir devlet olarak kabul etmeyiz. zaten resmi olarak da tanımıyoruz.

  bizim kktc'yi de onlar tanımaz, türk tarafı derler.

  erdoğan da kktc'ye "kıbrıs türk tarafı" demiş. rum'ların ağzıyla konuşmuş. hem de ingiltere'de, kraliçenin ev sahipliğinde. ibretlik.
 • kktc'ye kıbrıs türk tarafı dememiş adam, tıklayın izleyin.
  kıbrıs sorunundan bahsedildiği zaman daima; kıbrıs türk ve rum tarafı, cemaatleri, cemaat liderleri arasındaki görüşme kastedilir. zaten ledra palas'a gidip müzakere yapan liderler, cemaat liderleridir. o binaya girince biri kıbrıs cumhuriyeti cumhurbaşkanı öteki de kktc cumhurbaşkanı olarak girmiyor odaya. bu yüzden gkry'ne de kıbrıs rum tarafı demiş.

  60'ta kurulan kıbrıs cumhuriyeti'nin 2 eşit kurucu ögesi kıbrıs türk ve kıbrıs rum cemaatleri. soruna çözüm olarak düşünülen federasyon da zaten bu iki kesimin bir devlet çatısı altındaki federasyonu. ama yukarıda yazılan bir yanlış var, biz kktc yi tanıyoruz kıbrıs cumhuriyeti'ni tanımıyoruz gkry diyoruz demiş ama baksın gazete arşivlerine hangi spor, sanat, kültür aktivitesinde kktc bayrağı var? kktc davet edilmiş. nerdeyse hiç birinde. ama rumların bol bol madalya kürsüsünde marş dinletmişliği var türkiye'de. hem de kendi kıbrıs cumhuriyeti bayrakları göndere çekilirken. ayıp.