şükela:  tümü | bugün
 • kıbrıs'a gelecek olanlara el entrysi tadında tavsiyelerdir.

  öncelikle burasının türkiye'den ayrı bir yer olduğunu kabul edip gelmeniz gerekiyor. tamam türkiye ile kıbrıs'ın kuzeyi arasında güçlü bağlar var, ancak bu, arada önemli farklar olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

  trafik ile başlayalım. eğer araba ya da motosiklet kullanacaksanız dikkat edin. trafik soldan akıyor. ayrıca trafik, türkiye'deki trafiğe göre daha durağan, daha sakin. sürücüler, trafik ışıklarında ve kavşaklarda açıkgözce şerit değiştirmelere karşı tepki göstereceklerdir, bunu yapmayınız. sadece burada değil hiçbir yerde yapmayınız aslında. gülücük.

  eğer yaya olarak trafikte bulunacaksanız özellikle gece, yolların yeterince ışıklandırılmış olmadığını ve gelen araçların sizi göremeyebileceklerini düşünerek hareket edin. kendinizi maksimum güvene alın, bu şekilde özellikle son zamanlarda çok sayıda kaza yaşandı.

  otostop konusunda pek yardımsever sürücülerimiz yok. otostop çekmeyi düşünüyorsanız uzun bekleme sürelerini göze almanız gerek. bu yüzden konaklamanızı planlarken mümkün olduğunca şehir içinde yerleri tercih edin ve düzenli otobüs olup olmadığını mutlaka araştırın. öğrenci olarak gelecekseniz ve evde kalmayı düşünüyorsanız, toplu taşımanın hiç denecek kadar az olduğunu hesaba katarak ev bakın.

  ithalata ve ticarete dayalı bir ekonomiye sahip olduğumuz için fiyatlar türkiye'ye nazaran daha yüksek olabilir. bunun bilincinde olun.

  önyargılarınızdan sıyrılın.

  eminim bizim burada türkiyelileri sevmediğimizi duymuşsunuzdur.

  şimdi unutun. düzgün insan her yerde sevilir. düzgün olmayan insan hiçbir yerde sevilmez. "bunlar zaten bizi sevmiyorlar" diye düşünüp saçma sapan hareketlerde bulunmayın. neden bulunasınız zaten? manyak mısınız?

  kendinizi üstün görmeyin

  bakın bu çok önemli. gerçekten çok önemli. türkiye'den buraya gelen ve genelde pek anlaşamadığımız kişilerin ortak noktaları "sizi biz kurtardık", "biz olmasaydık rumlar ehe öhö" demeleridir. ne güzel oturup konuşurken bunu söylemeye ne gerek var şimdi? lattemi ya da biramı bir kenara bırakıp önünde secde ederek yüce kurtarıcım çok yaşa dememi mi bekliyorsun? tarih hepimizin malumu zaten. kaldı ki senin bu harekatta bireysel olarak ne payın var? (tabii ki payı olanlar vardır da, 70 milyon birden mi cümbür cemaat mı girişti adaya?)

  ayrıca artık 42 yıl geçmiş, pek çok ailenin ailece görüştüğü rum arkadaşları var, pek çok insanın rum arkadaşları var, rumlu türklü karışık gruplarla eğlenmek artık olağan bir hal almaya başladı. yani ada halkları geçmiş kinlerinden yavaş yavaş sıyrılıyorlar. sıyrılamayanlar da zaten o çatışmaları başlatan zihniyetler.

  seküler toplum yapısından ürkmeyin

  din ve milliyetçilik duygularından tamame yakınen sıyrılmış bir toplum olduğumuz gerçerğini kabul etmek lazım. ramazan boyunca gündüz saatlerinde yemek yeyip alkol tüketen insanlar göreceksiniz, sakın şaşırmayın. sohbet imkanınız olursa eğer konu dine gelirse "müslümanım" diyecektir muhtemelen. "ateistim" de diyebilir, rastafariyim de. buralarda pek takıldığımız şeyler değil bunlar açıkcası.

  köylerde adettir, evlerin erkekleri bayramdan bayrama camiye giderler, caminin ardından eve gelip ciğer yeyip viski içerler. gelenek gibi bişey bu. bence gayet normal de, size garip gelebilir diye yazmak istedim. gülücük.

  size parayı biz veriyoruz meselesi

  evet, kuzey kıbrıs ekonomisini döndüren para büyük oranda türkiye'nin tc büyükelçiliği yardım heyetinden geliyor. ama kime geliyor? devlete geliyor. devlet bunu ne yapıyor? bürokratlarını ödüyor, vekillerini ödüyor, ihalelerini açıyor, makam araçlarını yeniliyor, atadıklarını ödüyor, memurlarını ödüyor ve çuff para bittiii. normal vatandaş yine asgari ücrete (1834 tl, ama hatırlayın, burada hayat pahalı) talim, günde 8-10-12 saat çalışmaya, özel sektör şartlarına mahkum olmaya devam ediyor. yani bunu vatandaşa söylerseniz bişey yapamaz. başbakanı falan görürseniz ona söyleyin.

  kıbrıs'ı gece kulüplerinden ve kumarhanelerden ibaret görmeyin

  üzülüyoruz. altın kumsala gidip kamp yapın, alevkayasına gidip yürüyün, buffavento'ya gidip merdivenlere küfredin, kantara'ya gidip büyülenin, yol üstünde rastgele bir köye gidip kahvehaneye girin, ordakilerle sohbet edin. sizi nasıl karşıladıklarını görünce "kıbrıslılar türkiyelileri sevmezler" deyen ilk kişiye nah çekeceksiniz emin olun.

  kıbrıs ağzı/aksanı/şivesi her neyse o, eğlence unsuru değildir

  beni en iyi trakyalılar, karadenizliler, azerbaycanlılar anlayacaklar. konuştuğumuz dilin anlaşılmayacak bir tarafı yok. kültürel bir değerimiz, çok sevdiğimiz kültürel bir değerimiz, dalga geçilmesi konusunda her zaman güler yüzlü olmayabiliriz, kesin uyarım olsun. imalı gülücük.

  çay kültürü pek yok. sade kahve söyleyin. hafif içerseniz con, orta içerseniz özerlat, sert içerseniz de oza kahvelerini deneyin.

  ve son birkaç not

  lefkoşe değil, lefkoşa.
  magosa değil, mağusa.
  ve elye bağımsız bir cumhuriyettir.
 • şive yapmaya çalışmayın, sırıtıyor.
 • kendinize sağlam bir taksici edinin. zira çok lazım olacak.
 • girneye gidin direk. en canli yer orasi. kumar olarak savoy u oneririm. baya guzeldi...

  icki en ucuz magosada cilem bufeydi sanirim adi. girne de ucuzdur icki anlaminda
 • içki fiyatları 2017-2018 yıllarında en pahalıdan en ucuza şu şekildeydi: girne > lefkoşa > mağusa. doğudan batıya gittikçe içki fiyatları artıyor yani. girne ucuz falan değil içki anlamında. ha referansınız türkiye ise onu bilemem, ucuzdur tabi.

  yaşamak için girne bombok bir yer. her yer inşaat. ilk 2012'de gitmişim, tatlı bir akdeniz kasabası görünümündeydi. şimdi istanbul'daki şantiye alanlarını aratmaz bir hale dönüşmüş. her yer üçüncü dünya vatandaşlarıyla dolu zira bu garibanları çalıştırıyorlar inşaatlarda.

  bana sorarsanız kıbrıs'a falan gitmeyin zaten. insanları çok iyi ama genelinde rezalet bir yer. kısa ve öz anlamıştım şurada: (bkz: #80066463)
 • gördüğünüz her güzel kıza yazmayın, sevgilisi boksör çıkabilir, hatta iki sevgilisi bile olabilir, iki kere dayak yersiniz.*
 • yaşamak için muhteşem bir yerdir. askerliğimi yaptığım, tatil için tercih ettiğim yerdir. sorusu olanlara girne için yardımcı olabilirim.