şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ulaşmak için geçilen yolların güzelliği, buyuk beklentilere yol açar.ağaçların gölgesinde daracık orman yolları,aralara serpiştirilmiş yayla evleri,aladağlar,ilerledikçe pek rastlanmayan taş ve kaya olusumları...
  bunca güzelliğin sonunda varılan yer hayalkırıklığıdır.
 • sarp daglarin arasinda, tas kayalarla boludan ayrilan, agactan yoksun, 2000 kusur nufusa sahip asil adi "kıbrısçık" degil "kıbrıscık" olan bolu'nun kucuk ilcesinin adi. nasil halen ilce olarak kaldigi ise 84329 bilinmeyeni olan bir denklemdir. anadolu'nun bircok yerinde oldugu uzre nufusu hizla yaslanmakta olan ve bir zamanlar devletin petrol aramak icin geldigi, bulamayinca cekip gittigi ve bir daha da ugramadigi yerdir ayni zamanda. koroglu daglarinin asil sahibidir. gidilip gorulesi cesmeden akan soguk suyundan icilesi yemyesil yaylalari vardir yollari en tasli ve dolambacli olanindan.

  tarlalarin tas dolu olmasi nedeniyle buyuk capta tarim yapamayan o yuzden kucuk ve buyuk bas hayvancilik ile varligini surdurmeye calisan insanlar bulunur. karagol adinda senede bir kez adina senlikler duzenlenilen ufakca bir gole sahiptir.

  calisabilecek durumda olan insanlar kendileri icin gelecek kaygisi yasamadan cocuklarinin gelecegi icin temiz ak pak yuzleri ile aksama kadar calisir, nineler kapi onlerinde oturarak yun burar*. bos gezen asagi mahalleliler ile bos gezen yukari mahalleliler* arasinda her ufak yerlesim biriminde oldugu gibi tatli tartismalar yasanir sonra ayni kahveye gidip okey oynanir, aci caylar icilir. aksam vakitlerinde misafirlige gidilir, tatli caylar icilir, her zaman ki muhabbetler edilir, sonra "gec oldu" denilip musade istenilir eve gidilir kurbagalarin vraklamalari ve circir boceklerinin vizlamalari arasinda. eve donmenin akabinde ya televizyon izlenir yada sabaha dinc kalkabilmek icin soguk dosege girilir, isinmak icin ese veya kardese sarilinir.

  ilcenin etrafinda bulunan yazin kurumaya yuz tutan derelerinde az da olsa pirinc yetistirilir ve zengin ailelerin sofralarini suslesin diye satilmak uzere il merkezine ve beypazarina gonderilir. kazanilan paralarla da gidilip bakkaldan en ucuz pirinc alinir, pisirilir ve aksam varsa kuru fasulye yoksa sogan ile birlikte yenir. hayat boyle devam eder gider bu ufak yerde.

  ayrintili olmasa da bilgi alinabilecek adres: http://www.kibriscik.ilcesi.com/

  budut: diger adresler; http://kibriscikhem.gov.tr/ http://kibriscik.bel.tr/

  ayrica yaylasi vardir ki insanin akli hayali durur. koroglu daginin (zirvenin oldugu yerin yaninda) hemen yamacindadir.

  senelik edit: http://birhelkedolusubilgi.blogspot.com/…azari.html gittim gezdim gordum, hala ayni.
 • şöyle bir türküsü var bu yörenin, sözlerini de yazayım hatırladığım kadarıyla:

  kıbrısçık yolu diken
  kör olsun bunu eken
  bu ayrılık değil mi
  benim boynumu büken

  yaprak gazeli yarim
  dünya güzeli yarim
  el duydu alem duydu
  serbest gezelim yarim
 • hatırla sevgili dizisinde ahmet'in gönüllü olarak kaymakam vekilliği için gittiği ilçe.
 • bir böcüğe de atfedilen isimdir. ve hatta yamulmuyorsam; peygamber böceği.
 • bu yerlesim yerinin eski lakaplarindan birisi kucuk ruscuktur.

  burasi ilginc bir yerdir zira ilcenin yarisi asiri dinci, diger yarisi asiri solcudur. sabahtan aksama kadar icenler de vardir, sabahtan aksama kadar camiiden cikmayanlar da. nufus itibariyle kucuk, asiri dincilerine ragmen ise bu kadar alkol tuketimin var olmasi sebebiyle, ki bu kadar zit iki kutbun bir arada sorunsuzca (genel manada) yasiyabiliyor olmasinindan kelli, "kucuk ve ruscuk" kelimeleriyle (isminin de yardimiyla) bir egretileme yapilmistir.
 • aladağlarda bulunan yaylamız nedeniyle ismini çokca duyduğumuz kıbrısçık ilçesine ancak geçen yaz gidebildik. orada bulunan bir tekel büfesi-market kırması dükkanda tanık olduğumuz muhabbet bizi dumurlara sürükledi.

  22 temmuz seçimlerinden bi hafta önce. tv de ufuk uras çıkar. bik bik bi şeyler der. o sırada arkadaşlarla çeşitli ihtiyaçlarımızı tedarik için bulunduğumuz dükkanda, dükkanın sahibi abi ile emekli görünümlü düzgün kılıklı adam vardır.

  for the union; içinden vay be ufuk uras çıktı tv ye diye geçirirken.

  ihtiyar iyi giyimli amca; bu ufukta dönme. eskiden bunu kesseler mao kanır akardı.

  for the union: ??? dumur dumur.
 • kıbrıscıklılar tarafından "bir gelen ağlar, bir de giden" denilen, bolu ya bağlı yaklaşık binbeşyüz nüfusa sahip ilçe. zorunlu hizmet kapsamına girmesiyle beraber, bolu ya yeni atanan öğretmenlerin göz bebeği olmuştur. halbuki iki sene önce adamını bulan gazlayıp gidiyordu bolu merkeze. hayat işte, enteresan oyunlar oynuyor insanlara.
 • rakı kokan turkiye'nin en küçük nüfuslu ilçelerinden biri..
  okumaya ve okutmaya düşkündür buranın insanı, genç nüfusun çoğunluğu üniversiteye kadar okur..
  pirinci meşhurdur..
  bolu insanından daha çok insanları beypazarı insanına benzer.
  köylerinde tuvalet denen yere teknoloji hala uğrayamamıstır, tarıma elverişli değildir doğası, hayvancılıga da, ondan yazın yaylaya cıkar insanlar 2 ay..
  bir de şöyle bir söylenti var ama ne kadar doğrudur bilemem,
  burun delikleri büyük olduğu (daha cok oksijen alıyor) için ve oksijen fazla oldugu icin bu cografyada, yöre insanı ondan zeki imiş ya da beni sağlam yediler...