şükela:  tümü | bugün
  • tc vatandaşlarının bir gram umursamadığı durum. sabah 9 da açılan, akşam 4 de kapanan dükkanlarının olduğu, insanlarının yan gelip yattığı, her ailede en az iki araba bulunan bir adada "siktirip gitmesi" gereken kişiler varsa onlar da bu sözü söyleyenlerdir.
  • türkiye'de yaşamama rağmen, turkiyelileri ben sevmiyorum, kıbrıslı nasıl sevsin.
  • 9 yıl kıbrıs'ta yaşadım. kıbrıslı türklerin türkiyelileri sevmemesi diye bir genel durum yok. ancak tamamen yok da diyemeyiz sadece azınlık bir kesim böyle düşünmekte. benim gördüğüm ve işittiğim kıbrıslıların hataylıları, adıyamanlıları ve mersinlileri pek sevmemesi. bunun sebebi de 1974'ten sonra kıbrıs'a yerleşen ya da yerleştirilern bu bölge insanlarının adada kötü olaylara karışması ve suç işlemesidir. burada da kıbrıslı türkler türkiyelileri sevmiyor demeden önce neden böyle bir durum var diyerek araştırmak lazım. başımdan geçen bir olaydan örnek vereyim:
    bir akşamüstü iş çıkışı nöbetçi eczaneye girmem gerekiyordu. kasada yaşlı bir karı koca vardı. almam gerekenleri aldım o sırada tatlı bir sohbet başladı. sohbetin sonunda kendimi akşam yemeği için onların ısrarlı davetlerine maruz bir şekilde buldum. teşekkür edip, daha müsait bir zamanda kahve içmeye geleceğimi söyleyerek ayrıldım eczaneden. ilerleyen günlerde de tekrar ziyaret edip kahvelerini içtim.
    tanıdığım kıbrıslıların hepsinden de aynı nezaketi, misafirperverliği görmüşümdür. dolayısıyla kıbrıslı türklerin türkiyelileri sevmemesi diye bir durum yoktur.
  • zaten kendi milletimizin kulturunden, bagnazligindan, yobazligindan, cehaletinden..vs kurtulmak icin, turkiye'den kacmaya calisiyoruz.

(bkz: türkiye'den siktir olup gitmek)

hah iste senin kacmak istedigin insanlar ve onlarin kulturunun buraya yerlesmesini hangi manyak isterki ?

lakin, bu tum turk milleti icin gecerli olan bir durum degil, onlar sadece senin de rahatsiz olup ulkeden siktir olup gitmeni saglayan insanlari (veya o bagnaz kulturu) sevmiyorlar / istemiyorlar. aynen bizim de sevmedigimiz gibi...

turkiye'nin belli basli yerlerinden buraya gelip yerlesmis veya kacak yasayan turkler, kelimenin tam tabiri ile bu guzelim adanin anasini sikiyorlar. acik ve net bu. bundan 15 sene once insanlar, evlerinin kapilarini dahi kilitlemezlermis. bir kadinin, gecenin saat 4'unde minnacik etegi ile tek basina disari cikip rahatca gezebildigi bir yerdi kibris. laf atmayi gectim, bir kisi dahi donup bakmaz burada. son zamanlarda bu bile bozulmaya basladi, siz sokaklarda 1 tane bile polis goremezdiniz, cunku bir olay olmaz burda polislik.
    fakat turkler, suriyeliler ve o kulturu yasayan insanlar burayi da mahvetmeye basladilar. iste kibris halki da, hakli olarak bunun olmasini istemiyor. bu kadar basit.

ben 10 yildan beri kibris'ta yasiyorum, daha 1 kere bile beni sevmeyen veya dislayan (ima dahi olsa sevilmedigimi hissettiren) bir tane bile kibris'li ile karsilasmadim. tam tersi en zor animda her zaman yanimda olmuslardir.

nankor insanlar falan degiller. onlarin sevmedigi insan grubunu sen de sevmiyorsun.

benim burada tanidigim neredeyse her kibrisli; buranin kurulusu sebebiyle, gosteri amacli ulkemizden gelen türk yıldızlarını, her seferinde gozleri dolarak izleyen, mutlaka 1 kere de olsa gidip anitkabir'de atamizi ziyaret etmis insanlardir...
  • vardır böyle bişey hem de yüzsüzlük derecesinde.

sürekli ağızlarında olan "türkiyelileri istemiyoruz bizim kendi ülkemiz var asker görmek istemiyoruz defol türkiye" vs vs diyenlere şunu iletin aynen "madem türkiyelileri bu kadar sevmiyorsun neden şebnem ferah hastasısın? neden fenerbahçe maç kazanınca girne'de turlara çıkıyorsun? niye türkiye'nin dizilerini izliyorsun? tutsana çetinkayayı, dinlesene sadece babutsayı, izlesene brt'yi." bunları diyince zorlarına gidiyor haliyle.
  • t.c. vatandaslarinin asla onlarin gozunden bakmayi denemedikleri icin sasirarak ve nankorlukle degerlendirdikleri, ancak biraz daha objektif yaklasimlarda hakli sayilabilecekleri noktalar olan durum. bir kimlik olusturma cabasindayken, kendi topraklarinin iki buyuk devlet tarafindan benimdir diyerek en hafif soylemde dusunsel olarak isgal edildigi bir adanin insanlarinin, buyuk baliga karsi duyduklari caresizlikle karisik his. bir ulkenin siyasi kontrolunun ancak ekonomik bagimlilikla saglanabilecegini ve bu kontrolu ele gecirmek isteyen devletin parayi da seve seve vermek durumunda oldugu gercegini gormezden gelenlerin, parayi verdik dudugu calariz mantigiyla otekilestirdikleri ve kendilerinden uzaklastirdigi bir toplumun duygusu. bir baska deyisle, miyop politikalarin kacinilmaz sonucu.
  • turk olmayi salt sevilme sebebi sananlarin, kipris'ta beklediği ilgiyi bulamadiginda sigindigi varsayimdir.

benim anladigim ve bire bir* iliskilerde gordugum kadariyla kibrislilarin sevmedigi turkiyeli karakteri genellikle cebinde beş parasi olmadan kimlik kartini taşerona tokalayarak adaya giris yapan, insaatlarda kacak olarak calistirilan, yürek kaldırmayacak şartlarda yaşayan, hatta bir kismi gasp, hirsizlik vb. sakat islere bulasmis kisilerdir. bu profildeki insanlarin bu önermeyi yapan dibine kadar türrrk kişilerce anavatanda iken de pek sevilip yarenlik edildigi de soylenemez.

ha bir de benim de hic hazzetmedigim turkiyeli tipi vardir, bu (!) kendisini kibrislilardan ustun ve onlarin kurtaricisi olarak gordugu icin onlardan yeterli hurmet gormedigini dusunerek sevilmedigine inanir. esnaf ona indirim yapmaz, insanlar karsisinda türkçe'yi bir garip konuşur, bu memleket bizim der, bu da her firsatta kibrislilarin bir acigini yakalayip gol atmaya calisir. bi nefeslen, bi durul bakayım.

ayrica (bkz: karasakal)
  • türkiye'nin kaderi. her ne hikmetse kimse bizi sevmiyor. yanlız ilginç bir durum var. dışarıdan birileri bizi sevmediği zaman toptan türkiyeli falan oluyoruz. fakat, sevilecek veya gurur duyulacak bir şeyimiz olduğu zaman türk, kürt, çerkes falan diye ayrılıyoruz. sonra kendi içimizde kavga ediyoruz, bölünüyoruz falan. sayenizde koskoca ülkenin, "içe kapanık ergen" gibi bir imajı oldu.
  • ben de türk kimliği taşıyan

suriyeliler
    siyasal islamcılarılar
    yanlışa çıkarları adına ses çıkarmayan beyaz -bmw'li muhammed emin'ler
    -bmw x serisi sahibi sumeyyeler

kürtçülerden

2018 haziran ayında 15 temmuz ve diğer tüm hersey dikkate alındığında %52 ile akp ye oy verebilmiş insanlardan
    hoşlanmıyorum.

tamam adamlar pet şişe suya ve kozmetik ürünlerine çok para veriyor ama ülkede rakı 45 lira, gençler sokakta el ele gezebiliyor falan paralel evrende türkiye resmen. 2003 yılında akparti hayatlarına girmeden sapaktan devam etmişler.

simdi tüm bu kümelerden hic birini arasında barındırmayan ada halkını nasıl suçlayabilirsin ki ?
  • bugün 14 ağustos. kıbrısa yapılan ikinci harekatın yıldönümü. oturdum baştan sona olayların akışını okudum. kıbrısın osmanlı dönemi ingiltereye kiralanmasını, daha sonra bağımsızlık ilan etmesini, zürih antlaşmasını, iç karışıklıkları, askeri darbeyi, soykırımları ve türk askerinin müdahalesini...
    başlığa gelince her türk kadar türkleri sevmiyorlarsa anlarım bunu. keza gittiği yerde derin izler bırakan necip milletimiz gittiği hiçbir yerde güzel izlenim bırakmaz. ortadoğulu zihniyetiyle şark kültürünü gittiği yere perçinlemeye çalışan milletimizin sevilmemesi anlarım ben. ancak bu sevilmeme olayının kolektif bir şekilde devlet hatta millet düşmanlığına evrilmesi kesinlikle kabul edilemez. türk devletinin, orada katledilen insanlar için yaptığı çıkartma tüm yurdu etkilemiştir. ülkenin bir çok şehrinde sıkıyönetim ilan edilmiş, yurt genelinde ordular yer değiştirilmiş, belki dünyanın yarısıyla aramız kötü olmuş, o zamanın parasıyla 90 milyon avro tazminat ödemişiz. hala da cebimizden onlara gidiyor barış içinde yaşasınlar diye. bir grup rum 30 yıl önce yaptıkları gibi köyleri basıp sivilleri katletmesin diye 20 yaşında bir çocuk bu sıcağın altında bir nöbet kulübesinde silah çarpraz pozisyonda tam teçhizatlı bekliyor barışın ve güvencesi olmak adına. bunlara rağmen sevilmemesi nankörlüğün alasıdır. şerefsizliktir. beyinsizliktir.