• kendi memleketinde ki insanlar birbirini sevmezken, derdimiz kıbrıs halkı bizi neden sevmez diye mi düşüneceğiz? içlerinde sevmeyende var sevende var, okuduğum yıllarda bir amcayla bu konuyu konuştuğumuzda farklı olaylar anlatırken, kendi arkadaşlarım işin daha politik kısmıyla konuşurlardı.
    bu iş sevip sevmemek değil tek dertleri tanınan bir cumhuriyetlerinin olmasıdır, yaşlısından, genç kuşağa kadar herkes bunun ümidiyle yeni bir güne uyanır adada. çok insanla konuştum türkiye'den nefret eden insanda var, ana vatansız yapamayız diyende var. geçmişte ada üzerinde yaptığımız nüfus politikalarının hataları var ama yapılması zorunlu bir hamleydi ancak daha planlı ve daha güzel yapılabilirdi sorunda bu nüfus politikasından kaynaklanıyor.
  • türkiye'de yaşamama rağmen, turkiyelileri ben sevmiyorum, kıbrıslı nasıl sevsin.
  • 9 yıl kıbrıs'ta yaşadım. kıbrıslı türklerin türkiyelileri sevmemesi diye bir genel durum yok. ancak tamamen yok da diyemeyiz sadece azınlık bir kesim böyle düşünmekte. benim gördüğüm ve işittiğim kıbrıslıların hataylıları, adıyamanlıları ve mersinlileri pek sevmemesi. bunun sebebi de 1974'ten sonra kıbrıs'a yerleşen ya da yerleştirilern bu bölge insanlarının adada kötü olaylara karışması ve suç işlemesidir. burada da kıbrıslı türkler türkiyelileri sevmiyor demeden önce neden böyle bir durum var diyerek araştırmak lazım. başımdan geçen bir olaydan örnek vereyim:
    bir akşamüstü iş çıkışı nöbetçi eczaneye girmem gerekiyordu. kasada yaşlı bir karı koca vardı. almam gerekenleri aldım o sırada tatlı bir sohbet başladı. sohbetin sonunda kendimi akşam yemeği için onların ısrarlı davetlerine maruz bir şekilde buldum. teşekkür edip, daha müsait bir zamanda kahve içmeye geleceğimi söyleyerek ayrıldım eczaneden. ilerleyen günlerde de tekrar ziyaret edip kahvelerini içtim.
    tanıdığım kıbrıslıların hepsinden de aynı nezaketi, misafirperverliği görmüşümdür. dolayısıyla kıbrıslı türklerin türkiyelileri sevmemesi diye bir durum yoktur.
  • türkiyeli'lik lafını kullanmak için uydurulmuş başlık. "türkler" diyemedikçe senin ne dediğine bakmayacağım. (bkz: kıbrıs türkleri)
  • yıllarca kıbrısta yaşamış birisi olarak söylüyorum,
    kıbrıslı türkler türkiyelileri sevmemekte haklı.

siz yaşasanız emin olun benim gibi düşünürsünüz.
  • askerlik dönemimde net şekilde şahit olduğum durum.
    neden böyleler, vardır bir geçmişi ancak oradaki öğrenci ve askerler olmadığında neler yasanabileceginin onlara anlatılarak izah edilmesi mümkün görünmüyor bence.
  • türkiyeli diye bişey yoktur, o türk'tür. hani mesela almanyalı değil de alman diyosun ya da ispanyalı değil de ispanyol diyosun, hah öyle. sevmeme mevzuna gelince doğru, 16 sene evvel de öyleydi.
  • hiç bir boka sap olamamış, üretmeyen, şikayet eden, ingiliz amerikan aşığı, para için vatan toprağını satmaya hazir bir neslin yetiştiği yer oldu kıbrıs. ayşe tatile çıktığında, binlerce masum türk vatandaşını korumak için orada can veren, can alan bu eşsiz milletin insanları olduklarını unutturuldular. türkiye askeri müdahalede bulunmasa, bugün kendilerinin hayatta olmalarini sağlayan vatan evlatlarini sevmemek. yazık.
  • bıktık artık kanla aldık vermeyiz demenizden bi karışmayın artık falan yazmış biri demin twitter’da.

gerçekten anlamıyorum, acaba bize yanlış mı anlatıldı? bunlar kıbrıs’ta mutlu mesut yaşıyorlardı da biz mi gittik bozduk o güzel ortamı? yani bi kıbrıslı türkiye’yi ve türkleri neden sevmez ki? bizden ayrılmak rumlarla birleşmek istiyor bir çoğu ki bildiğim kadarıyla böyle bi oylamada da “evet” demişlerdi.
  • 1970'te olan bir olay yüzünden yani 50 sene öncesi için hala bir ülkeye karışmakta haklı görüyorsunuz kendinizi. tabi sevmeyecekler. adadakiler türk olduğunu inkar etmiyor ama adanın kendine özgü bir kültürü var. 300 bin adalıya karşı 1 milyon türk oraya yerleşirse tabi sevmezler türkiyelileri.

yoksa ne alıp veremedikleri olacak yahu biraz geniş düşünün.
hesabın var mı? giriş yap