şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de yaşamama rağmen, turkiyelileri ben sevmiyorum, kıbrıslı nasıl sevsin.
 • 9 yıl kıbrıs'ta yaşadım. kıbrıslı türklerin türkiyelileri sevmemesi diye bir genel durum yok. ancak tamamen yok da diyemeyiz sadece azınlık bir kesim böyle düşünmekte. benim gördüğüm ve işittiğim kıbrıslıların hataylıları, adıyamanlıları ve mersinlileri pek sevmemesi. bunun sebebi de 1974'ten sonra kıbrıs'a yerleşen ya da yerleştirilern bu bölge insanlarının adada kötü olaylara karışması ve suç işlemesidir. burada da kıbrıslı türkler türkiyelileri sevmiyor demeden önce neden böyle bir durum var diyerek araştırmak lazım. başımdan geçen bir olaydan örnek vereyim:
  bir akşamüstü iş çıkışı nöbetçi eczaneye girmem gerekiyordu. kasada yaşlı bir karı koca vardı. almam gerekenleri aldım o sırada tatlı bir sohbet başladı. sohbetin sonunda kendimi akşam yemeği için onların ısrarlı davetlerine maruz bir şekilde buldum. teşekkür edip, daha müsait bir zamanda kahve içmeye geleceğimi söyleyerek ayrıldım eczaneden. ilerleyen günlerde de tekrar ziyaret edip kahvelerini içtim.
  tanıdığım kıbrıslıların hepsinden de aynı nezaketi, misafirperverliği görmüşümdür. dolayısıyla kıbrıslı türklerin türkiyelileri sevmemesi diye bir durum yoktur.
 • zaten kendi milletimizin kulturunden, bagnazligindan, yobazligindan, cehaletinden..vs kurtulmak icin, turkiye'den kacmaya calisiyoruz.

  (bkz: türkiye'den siktir olup gitmek)

  hah iste senin kacmak istedigin insanlar ve onlarin kulturunun buraya yerlesmesini hangi manyak isterki ?

  lakin, bu tum turk milleti icin gecerli olan bir durum degil, onlar sadece senin de rahatsiz olup ulkeden siktir olup gitmeni saglayan insanlari (veya o bagnaz kulturu) sevmiyorlar / istemiyorlar. aynen bizim de sevmedigimiz gibi...

  turkiye'nin belli basli yerlerinden buraya gelip yerlesmis veya kacak yasayan turkler, kelimenin tam tabiri ile bu guzelim adanin anasini sikiyorlar. acik ve net bu. bundan 15 sene once insanlar, evlerinin kapilarini dahi kilitlemezlermis. bir kadinin, gecenin saat 4'unde minnacik etegi ile tek basina disari cikip rahatca gezebildigi bir yerdi kibris. laf atmayi gectim, bir kisi dahi donup bakmaz burada. son zamanlarda bu bile bozulmaya basladi, siz sokaklarda 1 tane bile polis goremezdiniz, cunku bir olay olmaz burda polislik.
  fakat turkler, suriyeliler ve o kulturu yasayan insanlar burayi da mahvetmeye basladilar. iste kibris halki da, hakli olarak bunun olmasini istemiyor. bu kadar basit.

  ben 10 yildan beri kibris'ta yasiyorum, daha 1 kere bile beni sevmeyen veya dislayan (ima dahi olsa sevilmedigimi hissettiren) bir tane bile kibris'li ile karsilasmadim. tam tersi en zor animda her zaman yanimda olmuslardir.

  nankor insanlar falan degiller. onlarin sevmedigi insan grubunu sen de sevmiyorsun.

  benim burada tanidigim neredeyse her kibrisli; buranin kurulusu sebebiyle, gosteri amacli ulkemizden gelen türk yıldızlarını, her seferinde gozleri dolarak izleyen, mutlaka 1 kere de olsa gidip anitkabir'de atamizi ziyaret etmis insanlardir...
 • yıllarca kıbrısta yaşamış birisi olarak söylüyorum,
  kıbrıslı türkler türkiyelileri sevmemekte haklı.

  siz yaşasanız emin olun benim gibi düşünürsünüz.
 • askerlik dönemimde net şekilde şahit olduğum durum.
  neden böyleler, vardır bir geçmişi ancak oradaki öğrenci ve askerler olmadığında neler yasanabileceginin onlara anlatılarak izah edilmesi mümkün görünmüyor bence.
 • hiç bir boka sap olamamış, üretmeyen, şikayet eden, ingiliz amerikan aşığı, para için vatan toprağını satmaya hazir bir neslin yetiştiği yer oldu kıbrıs. ayşe tatile çıktığında, binlerce masum türk vatandaşını korumak için orada can veren, can alan bu eşsiz milletin insanları olduklarını unutturuldular. türkiye askeri müdahalede bulunmasa, bugün kendilerinin hayatta olmalarini sağlayan vatan evlatlarini sevmemek. yazık.