şükela:  tümü | bugün
 • var böyle birşey. tarih okuyup anlamadıklarından ileri gelir. çok değil 40 sene öncesinin tarihini netten arayıp okusalar, youtube falan karıştırsalar böyle düşünmeyecek , böyle demeyeceklerdi.

  alsınlar buradan baksınlar. aramaya üşenenler için :
  kıbrıs katliamı - nihat ilhan
  kıbrıs belgeseli - türklere yapılan katliamlar - kan sesi
  kıbrıs'taki katliam ve direnişin belgesi - asker.tv
  kanlı noel katliamı 1963 kıbrıs
 • bizde onları istemiyoruz, sırtımızda bir kamburdur kıbrıs, ne halleri varsa, görsünler... paramızla bize ağalık yapıyorlar.
 • komplesi degil ama belirli bir kısmı..
  talan var taciz var diye zulumden kurtarmak icin koylere gidip milletin karisina kizina tecavuz edince e tabi haliyle biraz tepkili oluyor adamlar;" hadi onlar düşmandi, siz niye boyle yaptiniz?" diye...
 • eğer akdeniz sahasında türkiye'nin çıkarları ve ingilizlerin biz ayrılmayalım diye ortaya çıkardıkları sorunlar olmamamış olsalardı, bugün kıbrıs türkleri rumlar ile rahat bir şekilde yaşayarak ab nin içinde olacaklarını sanıyorlar. oysa rumlar onları def etmiş olacaklardı.

  tanım: besle kargayı oysun gözünü olayının gerçek hayattaki karşılığı durumdur.
 • bi anarşist yazmış ki 'devletin koruyucu kollayıcı yumruğu ' diye . benim akıllı arkadaşım . yunanistan güney kıbrısı koruyup kolladığında bir tane güney kıbrıslı cıkıp senin gibi yazmışmıdır acaba merak ediyorum doğrusu ? senin bahsettiğin baskı oradakı insanların yanında olup ' bakın size bir luzim yapılırsa arkanızda kocaman türkiye cumhuriyeti devleti her daim arkanızdadır olacaktı sanırım . şemsiye girmişti onu pisliğiyle türkiye çıkarttı deliğinizden . yok vallahi yok iyilik falan yaramıyor bunlara kardeşim
 • rumlar keserken daha mı mutlulardı.
 • tepkileri zamanında kıbrısa yerleşen adanalı mersinli vatandaşların tutum ve tavırlarındandır. e tabi dış güçlerinde oyunları mevcuttur. yavru vatandır çok da türk düşmanlığı değilde türklere karşı tepkilidirler hepsi o .
 • vardır böyle bir şey. ona düşmanlık demeyelim de ön yargı diyelim. ben üniversiteyi türkiye'de okudum, hiç bir sorun yaşamadım.

  sorun kıbrıs'a gelen türkiye türklerinde.

  evet bir kıbrıslı türk olarak türkiye'den gelen türklere karşı her zaman ön yargılıyımdır. politik sebepleri bir kenara bırakıp sosyal hayattan örnekler vereyim:

  çünkü benim ülkemdeki hapishaneleri dolduran mahkumların %90'ı türkiye'den gelen hayvanlardır.
  çünkü ben gece eşimle dışarı çıktığımda rahatsız ediliyorsam, rahatsız eden bu hayvanlardır.
  çünkü ben iş hayatımda 4 kere dolandırıldım, 4'ü de türkiye'den gelen türklerdi.
  çünkü trafik kurallarını ihlal eden biri görseniz büyük ihtimalle türkiye plakalı çıkıyor.
  çünkü türkiye türkleri her fırsatta bizim kültürümüzü, din anlayışımızı, dilimizi küçük görürcesine "bunlar da asimile olmuş yeee" gibi gevşek gevşek muhabbetlere giriyor. sanki kendi arı altın ırk.

  bak bu listeyi sabaha kadar uzatırım ama gerek yok, çok yazdık çizdik. okumak isteyen karıştırsın sözlüğü.

  bu arada kıbrıslılar da türk. sadece türkiye'de yaşayanlar türk değil. başlık "kıbrıslı türklerin türkiye türkleri düşmanlığı" gibi bir şey olması lazım.

  not: bıraksaydık da rumlar bunları kesseydi diyen aşağılık yaratıklara cevap verme niyetinde değilim. cahile cuheylaya laf anlatmak dunya'nin en zor işi.
 • orada askerlik yapıp çarşıya çıkanın çok iyi anlayacağı durum.
 • bıraksaydık da rumlar bunları kesseydi.