şükela:  tümü | bugün
 • ruzgarli havada kibrit yakma yöntemleri adında bir başlık var, fakat rüzgarsız normal havalarda ya da iç mekanlarda kibrit yakma eylemi de çeşitlilik gösterebilir.

  ilk olarak, herkesin aşina olduğu normal kibrit yakma yöntemi var. primatlar bile yapıyor zaten, bunu anlatmaya lüzum görmüyorum.

  can sıkıntısından türetilen ikinci yöntem, kibriti kutunun kibrit yakmaya yarayan kısmına (bunun adını bilen varsa, özelden şeyederse sevinirim) yatay açı yapacak şekilde sertçe bastırarak yavaşça ileri geri sürtmektir. 4-5 sürtüşten sonra önce çtrtzz diye bir ses çıkar, sonra kıvılcımlar görünür ve sonra kibrit yanar ve ortamı güzel bir kükürt kokusu kaplar. kutuya biraz zarar verse de güzel bir yöntemdir.

  diğer bir yöntem ise kibritin ucunu kutuya dik açıyla tutup, yerinden hareket ettirmeden hızla çevirmektir. bir önceki yöntemde olduğu gibi önce bir ses, ardından kıvılcımlar ve o nefis kükürt kokusu...

  bir de işin artistiğe kaçan yöntemleri vardır ki aşağıdaki videoda arkadaşlar güzel şekilde göstermişlerdir:

  http://www.youtube.com/watch?v=a90tuxnnaq4

  afiyet olsun.
 • biri de kibriti baş parmak ve işaret parmağı ile tutarak kibrit kutusunun yakma yerine değdirip sıkıca bastırarak iki parmağı birbirinin üstünde kaydırarak kibriti yakma yerine sürtmek suretiyle yakma stilidir.
  (kibriti yakma yerine verilen ismi bana da biri söylere mutlu olurum.)