şükela:  tümü | bugün
 • linux ortamında pcb tasarımı yapmanızı sağlayan bir program. mucs adlı autorouter ile kullanınca iyi sonuçlar verdiği söylenmektedir.
 • şema editörünün (eeschema) kullanımı çok kolay. gerçi kütüphanelerini ayrıca indirip kurmanız gerekiyor. eğer kütüphanede olmayan bir bileşen varsa da kütüphane editörü yardımıyla çok rahat ekleyebiliyorsunuz. mesela pcm2902 yoktu ve oluşturmam birkaç dakikamı aldı sadece. bunun dışında devreyi çalıştırıp eksik-gedikleri de görebiliyorsunuz.

  sonrasında cvpcb yardımıyla bileşenleri modüllere çevirmeniz gerekiyor. çoğu bileşen için modül mevcut. hatta -mesela- pcm2902 için ayrıca bir modül yok fakat 28-pinli birkaç tane modülü var ve aslında gereken de yalnızca bu.

  en sonunda da pcbnew ile baskı devre oluşturuyorsunuz. modülleri otomatik yerleştirme opsiyonu var fakat pek tavsiye etmem. en azından bazı temel modülleri kendiniz yerleştirin geri kalanını programa bırakın. en güzel özelliği autorouter olması. bazen ilginç sonuçlar verebiliyor fakat genelde işini iyi yapıyor. eğer memnun kalmazsanız freeroute diye ayrı bir programcık barındırıyor, en optimal sonuçları da ben bununla elde ettim.

  gerber'le pek işim olmadığı için gerbview'i kullanmadım, o yüzden yorum yapamayacağım.

  sonuçta gayet kullanışlı bir program. elinizde şema olduğu sürece pcb'ye geçmek çok az zamanınızı alıyor.

  http://kicad.sourceforge.net/
  http://www.lis.inpg.fr/realise_au_lis/kicad/
 • yaklaşık altı aydır ubuntu üzerinde kullandığım programdır. aslında programlar bütünü desek daha doğu olur. yıllardır çakma proteus kullanan biri olarak şunu söyleyebilirimki ne proteus (isis kısmından bahsediyorum) nede başka bir program kicad'ın eline su bile dökemez.
 • windows üzerinde de oldukça stabil çalışan ücretsiz pcb çizim programıdır. geliştiricileri arasında 3 cern çalışanı bulunan ve cern üzerinden destek alan açık kaynak kodlu programdır.
 • çok kullanışsız bir yazılım. eagle arayüz olarak çok daha kullanıcı dostu bence.
 • bir çeşit bilgisayar destekli tasarım programıdır. ücretsiz ve açık kaynak kodlu olmasına rağmen piyasada profesyonel olarak kullanılan altium ve orcad gibi programlardan esneklik olarak bir tık aşağıdadır.

  tam sürümü ücretli olan eagle ve proteus gibi programlara göre oldukça başarılı ve esnektir. üst düzey iş yapılmadığı takdirde kullanıcının işini rahatlıkla halledebilecek profesyonelliktedir. özellikle iş gereği ara sıra elektronik devre tasarımı yapan küçük ve orta ölçekli işletmeler için biçilmiş kaftandır. diğer programlara göre lisans ücreti de olmadığından tam bir kobi dostudur.

  açık kaynak kodlu olması sebebiyle daha da yaygınlaşması için, özellikle okullarda proteus yerine kicad öğretilmesi gerekmektedir.
 • 5. versiyonu çıkmıştır. vatana millete hayırlı olsundur. yeni versiyonun tamamını test etmedim ama ilk gördüklerim; iyileştirilmiş search pencereleri, şematik tarafında net highligt, bitmap ekleme vb.
 • baskı devre çizim programlarına hangisi ile başlarsanız öyle devam eder. geçişler de genellikle diğerlerinden altium'a doğru olur.

  ben zamanında eagle ile başladım, arada bir bedava diye kicad kullanmaya çalışıyorum ama olmuyor. bu nedenle ileride bu işe bütçe ayıramam diyorsanız kicad ile başlayın.