şükela:  tümü | bugün
 • mezun olalı 3 sene olmuş, hiç işsiz kalmadım. öyle bulduğum işe kafamı gömüp kapanmadım da. askerliği de yaptım. ama yok. iş var mı var. 1500'e çalışacaksan var, 1750'ye var, hadi zorlasan 2000'e de var. onun dışında bi sikim bulamıyorum. hem de yükselebileceğin terfi edebileceğin işler de olmuyor bunlar. 25 sene çalışıp sürekli 1800-2000 tl civarında maaş alıp emekli olacağın işler. ne pozisyon değişebilir ne de maaşın. yaptığın işin çok da önemli olmadığı, diplomadan doğan imza hakkın için yaptığın işler.

  çok da severek okudum psikoloji bölümünü. girmeden önce herkes woaaw psikoloji falan diyordu. okurken herkes wooaaw psikoloji ha, iyi kazanıyorlar falan diyordu. tabi kimsenin bi sikim bildiği yokmuş. psikoloji bölümü mezunu olunca herkes seni çocuklar duymasındaki psikolog sinan bey olup meltem hanım'la terapi yapıp paraları cukkalıcaksın sanıyor da öyle bir dünya varsa da ben görmedim. ya kpss kasıp memur olacaksın 2700-3200 aralığına talim edeceksin ya da özelde özel eğitim merkezlerinde, engelli bakım merkezlerinde, özel okullarda falan sürünüp 1500-2000'e talim edeceksin. kısaca fen-edebiyat mezunu olma aç kalırsın sevgili üniversite öğrencisi adayı. sonuç olarak şu anda mezun olduğum bölümle pek de ilgisi olmayan başka bir işte çalışıyorum 2000 tl'ye ve bir yandan da yüksek lisans yapıyorum mezun olduğum bölüm dışında başka bir mesleki yeterlilik edinebilmek için. zira bölümden de soğudum bu sektör yüzünden. en son iş görüşmesine gittiğim özel eğitim merkezi de psikologlarının iş değiştireceği için işten çıkacağını söyledi ve maaş beklentimi sordu. maaş beklentisi olarak 2200 tl deyince de ''o kadar verseydik şu andaki psikoloğumuz ayrılmazdı'' yanıtını aldım. kadın 20 senelik deneyimliydi alanda.

  neyse kıçımı da yırtsam sonuç bu işte. sikeyim böyle hayatı. asla mezun olup 5-6 bin tl'yle işe başlamayı bekleyen tiplerden olmadım ama gidişatı gördükçe karamsarlaşıyorum. 1500 tl'yle başlayacaksam en azından bi 5 sene deneyim ve çalışmadan sonra 3000 tl - 3500 tl alabileceğim bi iş olsun isterdim. ama yok. üniversite mezunu olmanın tek getirisi kas gücüyle çalışan adamlarla aynı parayı alıp masa başı çalışmam. bi de mesleki ünvanın kas gücüyle çalışanlara göre birazcık daha prestijli olması. eve giren ekmek parası aynı. kendimi onlardan üstün görmüyorum asla ama maddi anlamda bir fark olmayacaktıysa ne bok yemeye okuduk o kadar sene diye düşünmeden edemiyorum. şimdiye usta başı falan olmuştum oraya harcayacağım zamanla. pimapen, iç dekorasyon ne bileyim laminant parke falan döşeme öğrenseydim şimdi daha çok kazanırdım. sikik ergenler de hala gidip ben psikolog olcam diye psikoloji bölümü yazıp duruyor. gelin gelin ebenizin amını olursunuz. milyon tane psikolog doldu ülke.

  zaten psikoloji sektörünün koca bir yalan girdabı olduğunu eninde sonunda bir çok kişi anlayacak. o gereksiz yere yapıp 250 tl istediğiniz zeka testlerinden tutun, suçu eğitim ve aile sisteminde bulmayıp çocuklara hiperaktif yaftası yapıştırıp ritalin alan haplanmış ve seansına 200 tl aldığınız zombi çocuklar üretilmesine katkıda bulunduğunuz için, aslında bir çok konuda bir bok bilmeyip de sektör gereği her şeyi biliyormuş gibi davrandığınız için. psikoterapi anlamında bir halt bilmeyip sırf 5-10 bin tl verip kazıklandığınız için bir nane sandığınız siktiriboktan sertifikalarınızı çerçeveletip astığınız için... daha kendi hayatlarınızı düzene sokamamışken aile ilişkileriniz berbatken ve kendi çocuğunuzla bile doğru dürüst iletişim kuramazken ukalalık taslayıp başkalarının hayatına 'yönlendirme' ve 'müdahale' yaptığınız için ve bu ithama karşılık ''o iş öyle olmuyor'' tavrını takındığınız ve o işin nasıl olacağını sorduğumda bilmediğiniz için. nasıl yapıyorsunuz diye soranlara gerçekten aldığınız eğitimin çok çok temel kaldığını bilmenize rağmen 'biz bu işin eğitimini aldık.' dediğiniz için... yüzde doksanınızın böyle olduğunu siz de biliyorsunuz.

  neyse telefon çalıyor.

  edit: eleştirilere bir nebze cevap : (bkz: #64286984)

  okumaya üşenenlere not : iş beğenmeyip evde oturan adam yaptılar ya okumadan ben daha bişi demiyorum. 3 senedir işsiz kalmadım, 3 senedir çalışıyorum arada askerlik de yaptım, bir de yüksek lisans devam ediyorum. şu anda da tam zamanlı bir işte ders saatlerim maaşımdan kesilmek suretiyle çalışıyorum. açıköğretimden okuduğum okulu saymıyorum zaten herkes yapıyor. adam bana evde oturan iş beğenmeyen adam diyor. ne diyim... bi de o bok attığım sertifikaların falan hepsini de aldım binlerce lira vererek hani özgeçmişim dolu dolu 3 sayfa tüm eğitimleri, sertifikaları, iş-staj deneyimini falan yazınca. onların da bi boka yaramadığını anlatıyorum burada size.

  edit2: yavaş yavaş üniversitede yatarsancılar toplaşmaya başladığına göre... üniversite süresince 4 stajım var, toplum gönüllüleri vakfı, büyükşehir belediyesi gönüllü takımı, greenpeace ve sosyal haklar derneği, türk psikologlar derneği gibi derneklerde 7 yıldır aktif gönüllüyüm. 30'u yakın sosyal sorumluluk projesinde koordinatör ve katılımcı olarak yer aldım. karşıma çıkan her mesleki eğitimi dişimden tırnağımdan arttırıp aldım. katıldığım informal eğitimlerin de haddi hesabı yok. ama olmuyor kardeşim işte.

  en sonunda cv koyduracaksınız buraya.

  edit3: soranlar oldu. şu anda psikologluk yapmadığım işten 2000 tl kazanıyorum. psikolog olarak 2000 tl veren yer de vardır ama ben bilmiyorum.

  debe editi: (bkz: oyuncaklar otostopta)
 • (bkz: sorun sende değil bende)

  imza: türkiye
 • aklını kullanmayan bir psikoloğun bağırması.

  aklını kullansa eğer deli gibi para kazanabilir. yeter ki kullansin.

  hani diyoruz ya bu milletin ?50'si aptal diye. eee sen bu yüzde elliden para kazanamiuorsan sen daha da aptalsin.

  yollar basit. sadece vicdanı bir yere koymak var. o kadar. gelsin paraciklar
 • kas gücü ile çalışan adamın ayda 2bin lira kazandığını sanan yazar isyanı..

  en vasıfsız amele bile, yani bütün gün sadece kamyondan malzeme boşaltan amele bile günlük 100 liradan aşağıya kazanmıyor. biraz ustalığın varsa kalıp, demir vs. günlük 150 oluyor o..

  genelde pazar bile çalışırlar ama, pazarları saymazsan ayda 25 gün desen, 3500-4000 liradan aşağı kazanmaz o kas gücü ile çalışan adam.
 • kuantum isine girse ayda en az 10 bin cukkalayabilecekken telefon bakan arkadasin sizlanmasi. regresyon terapisi ogren. nlp kas.

  turkiyede psikoterapi diye birsey var mi bundan emin bile degilim mesela.seansini 200 tl yapma 50 tl yap. ılk ben geleyim terapiye.

  psikologlar taksici gibi. fiyatlari asiri yuksek tutuyorlar. bu yuzden para kazanamiyorlar. kulak buruncu degil ki bu bir kerelik gidip paraya kiy. uzun uzun gitmek ugrasmak gerekiyor. yap bi internet sitesi. siteye de seans ucretini yaz. ınsan gidecekse bile, ucuzsa bile pahalidir bu yeaa diyor gitmiyor. ruh sagligi bu kadar bozuk bir ulkede bu dediklerimi yapan paraya para demez. hem de kendi isin olur.
 • önce "okul okudum para kazanamıyorum" diyen, sonra "zaten tüm sektör yalan, içi boş" diyen bi adamın yazısı.

  ulen sen 4-5 senenı verdiğin şeye inanmazken kim sana inanıp 3-4 bin tl versin?
 • şurda bile adamı aşağılayıp tersleyenler olmuş ya pes. adam içini dökmüş sözlüğe, hakaret mi görmesi gerek.

  kardeş sana gelince. allah yardımcın olsun, piyasada talepten çok fazla psikolog var. sen öyle çok para kazanan psikologlara bakma. çoğu baba parası ile artistlik yapanlar. sıfırdan üniversite mezunu olup, maun ağacından yapılmış mobilyalarla döşeli ofisinde sıfırdan yükselen yok.

  yaşın geç değilse tekrar üniversiteye hazırlan. sağlık üzerine bir bölüm oku. hemşirelik, sağlık memurluğu v.s. yok o olmaz diyorsan kpss kas.

  bunun dışında herkes senin durumunda emin ol. bir işe gir çalış az çok deme. bir çevren olur, karşına farklı insanlar çıkar, birgün bir bakarsın bambaşka bir yerdesin. daha hayatın başındasın bunlar iyi günlerin bile diyebilirim. dertleşmek istersen de dilediğin zaman mesaj atabilirsin.
 • normaldir işsizlik tavan yapmışken işverenler tecrübesiz yada tecrübesi az olan insanları ucuza kapatmaya çalışıyorlar tecrübeliler ise bu konudan hali hazırda aldıkları maaş 3 ün üzerinde olduğu için çok etkilenmiyor