• otomobillerde, gazı kökleme olayı... otomatik vitesli kimi araçlarda bu işlem sonrası şanzıman vites küçültür ve araç daha yüksek bir ivme ile hızlanır...
 • (bkz: roketlemek)
 • keşfettikten sonra sürekli yapıp, yakıt sarfiyatını tavan yaptırmanıza neden olur. ilk kez otomatik vites sahibi/kullanıcısı olduğunuzda bunu bir yerlerde duyup, okuyup denemeye kalktığınızda olmuyorsa gazı köklemiyorsunuz demektir. yapmanız gereken gaz pedalına sonuna kadar bastıktan sonra birazcık daha basmanız, korkmayın kırılmaz. ve de araç 6 bin devire yaklaşınca korkmayın araç üst vitese geçecektir.

  ps: pedalın altında düğme olanlar ve düğmenin aracın yaşından dolayı hassasiyetini kaybettiği modeller için geçerli tabii bu.
 • mercedes clk 55 amg 5.5 lt motor ile yapıldığında ne olduğu anlaşılıyor.
 • toyota'nın dizel otomatiklerinde de böyle bir olay vardır. benzinli versiyonu bilmiyorum ancak olduğunu tahmin ediyorum. sollarken araç istediğiniz gibi hızlanmıyor mu? gazı kökleyin, hafifçe çekip tekrar kökleyin. alternatif olarak aksiyona girmeden önce es tuşuna basın.
 • eger turbo araclarda* pedala 100% yüklenerek yapilirsa, motora bir anda gereginden fazla yakit göndererek muhtemelen silindir icindeki yakit hava dengesini bozdugu icin tam istenilen ivmelenmeyi vermez.

  buna bir de tork konvertörü kullanan sanzimanlarin gec tepki süresini de eklerseniz olay iyice cirkinlesir.

  kendi deneyimime göre, turbo ve otomatik vites araclarda gaz pedalina ilk 1-1.5 saniye 80%'e kadar basip, araba devrini alinca 100% tam gaz vermek cok daha etkili bir ivmelenme sagliyor.
 • arabaya vitesi düşür emrini verir. gaz pedalına sonuna kadar bastıktan sonra biraz daha basarsanız çalışır. bir kere basarsanız hissiyatını anlarsınız pedal arkadaki düğmeye degdigi icin daha sert hissedersiniz. korkmaniza gerek yok gaz pedalini kirmazsiniz bu sekilde
hesabın var mı? giriş yap