şükela:  tümü | bugün soru sor
 • farklı olmaya çalışmayan doğuştan sürüden ayrılan insanlar vardır. afro-amerikan bir anne ve meksikalı bir babanın çocuğu olan kid cudi bu insanlardan biri.

  2008 yılında çıkarttığı a kid named cudi mixtape'i dikkat çektiği ilk işi. ciddi anlamda tanınmasını sağlayan day 'n' night'ın yanı sıra pillow talk, the prayer, embrace the martian, maui wowie şarkılarıyla albüm gibi duran bu mixtape sonrası kanye west'in şirketi good music ile anlaştı.

  2009 yılında rap müziğin seyrini değiştiren * man on the moon the end of the day albümünü çıkarttı. başından sonuna kadar sıkılmadan dinlenebilecek bu albümde rap müziğin o güne kadar fazla değinmediği konulara yer verdi ve böylece farklı bir kafada olduğunu gösterdi. alternatif tarzları rap müziğin içine sokan kid cudi bu albümde mgmt ve ratatat ile işbirliği yaptı.

  geçtiğimiz yıl man on the moon ii the legend of mr. rager albümü geldi. yine alternatif tarzların etkisinde olan bu albüm ilk albüm kadar iyi şarkılar barındırmasa da daha profesyonel prodüksiyonuyla dikkat çekmeyi başardı.

  bu arada hbo kanalında iki sezon yayınlanan how to make it in america dizisinde domingo brown olarak karşımıza çıktı ve pek bizden pek samimi bir performans gösterdi.

  bu yılda dot da genius ile birlikte 2010 yılında oluşturdukları alternatif rock ikilisi wzrd'ın ikliyle aynı adı taşıyan ilk albümü çıktı. kid cudi albüm için pink floyd, nirvana ve jimi hendrix gibi büyük isimlerden etkilendiğini söylüyordu. hiçbir single ve promosyon çalışması yapılmamasına rağmen albüm beklenenden fazla ilgi gördü ve bu ilgi karşısında kid cudi bile şaşırdı.

  kid cudi'yi dinlemeye başladığınızdan itibaren farklı ve yetenekli olduğu izlenimine kapılıyorsunuz. alternatif müziği rap ile aynı potada erittiği tarzına ister mid-west rap ister hipster hop deyin o bu tarzda yer yer melankolik, yer yer eğlenceli sözleriyle sıradan şeylerden bahsediyor. yaptığı kesinlikle saf rap diyemeyiz fakat yavaş yavaş yok olmaya başlayan gangsta rapçiler gibi yapay ve boş değil. daha yapacağı çok iş var ve bu işlerde doğallığını koruyup aynı çizgide devam ederse efsane olması muhtemel gözüküyor.
 • "buna caktim sunu siktim hepiniz orospusunuz" rapi yapmayan rapci. bende hafif mos def esintisi yaratiyor bu adam.
 • bu kadar süre bu kafayla nasıl intihar etmediğine şaşırdığım übermensch. söz konusu rehab olayına şaşıran cudder değildir, yıllardır bağırıyor adam.

  soundtrack to my life
  - they all didn't see, the little bit of sadness in me, scotty.
  - i've got some issues that nobody can see and all of these emotions are pouring out of me.
  - i'm super paranoid, like a 6th sense. since my father died, i ain't been right since.
  - i'm in the cut, alcohol in the wound. my heart's an open sore that i hope it heals soon.
  - hope i really get to see 30. wanna settle down, stop being so flirty.

  solo dolo
  - why must it feel so wrong when i try and do right, soaring through paradise when i'm closing my eyes.
  - listen good, i don't have nobody. but what i might feel are the sounds of sanity. hoping what i hear, loops itself continuously. then i won't be afraid.

  man on the moon
  - i guess if i was boring they would love me more. guess if i was simple in the mind everything would be fine.
  - my mind is all crazy. they got me thinking i ain't human like i came in from above. feeling like an airplane in the sky.

  ghost
  - gotta get it through my thick head, i was so close to being dead. life, live it with nobody's help tips. i'm just walking without being led.
  - i'm mostly confused about the world i live in. you think that i'm lonely well . probably am. one thing that still gets me, when did i become a ghost?
  - tried to fight but soon had gave in. went down a road with no lights on.

  trapped in my mind
  - you see i'm trapped in my mind, i'm goin trippy. i don't think i'll ever go. you see the walls are so high that i couldn't climb them. so i don't know which way to roll.
  - i feel i'm stuck in rewind though ,im lookin forward. damn, i wish i knew what went wrong.
  - am i sick, am i ill? man, my mental got me. oh lord, please help me pull through.
  - things do get out of hand once awhile, inside my mental. i took one hell of a ride.

  all along
  - all along i guess i'm meant to be alone, out there on my own.
  - i'm addicted to highs, would you like to know why?

  these worries
  - all alone trying to hide from the shadows, ain't no use, it seems everywhere they follow. they know where i be at, affect my mind, tryna' get me.
  - these worries are heavy, they rest on my shoulders. my body won't let me fall victim no more.
  - stuck in my hell, lied to my mom and i ain't doing so well. lord let me in, i feel like he's my only friend.

  ...bitmez
 • geçen gün twitter'dan çok kalın yardırmıştı.

  --- spoiler ---
  -everyone thinks they're soooo great.
  -talkin top 5 and be having 30 people write songs for them.
  -my tweets apply to who they apply. ye, drake, whoever. these niggas don't give a fuck about me. and they ain't fuckin with me.
  -i've been loyal to those who haven't been to me and that ends now. now i am your threat.
  --- spoiler ---

  bu yardırışa kanye west'ten hemen cevap geldi. kanye dünkü konserinde yine tanrısal bir atar yaptı.

  --- spoiler ---
  kid cudi, don't never mention ’ye name. i birthed you. don't try to say who i can do songs with. you mad 'cause i'm doing songs with drake? ain't nobody tellin' 'ye who to do songs with. respect the god.
  --- spoiler ---

  amk yerinde 3-5 tane dinlenebilir adam var, onlar da birbirlerine giriyorlar. ego yapacağınıza adam gibi albüm yapın topaçlar.
 • bu herifteki "ulan çok piç adamım aslında ama, arada içeride bir duygusallık da yatıyor hani. gizemli adamım" tribine hayranım. cidden ilginç bir adama benziyor karakter yönünden. müzikler tabiki pörfekt, yoksa niye yazalım. cık cık.

  (bkz: pursuit of happiness)
  (bkz: soundtrack 2 my life)
  (bkz: revofev)
  (bkz: up up and away)
 • kaliteli müzik yapıyor cidden. sakin, arkaplanda tüm şarkılarını döndürseniz de sizi baymayacak niteliklerde, güzel sözlere sahip, gönül rahatlığıyla sanat etiketi yapıştırılabilecek işlere imza atıyor. kendisini kafamda konumlandırdığım yer bir mainstream şarkıcı veya sıradan bir rapçi değil kesinlikle. içinden gelen müziği yapıyor bu sempatik adam. içi de muhtemelen çok güzel olduğu için ortaya böyle sonuçlar çıkıyor.

  ayrıca how to make it in america'daki doğal oyunculuk atmosferine o kadar iyi uyum sağlamıştır ki kendisini izlerken aklıma entourage'daki turtle'ın bir repliği geliyor hep: "all rappers act."

  favori şarkılarım diye bir liste yapacak olsam tüm şarkılarını yazmam gerekecek neredeyse. ama en sevdiğim şarkısı mr. rager. yani yüzbin kere döndür sıkılmazsın, öyle de bir şarkı yapmış eşşoğlueşşek.

  (bkz: birini hakaret ederek övme eşiği)
 • entelektüel rapper? süper sersem ve güzel bi adam.

  2 ay falan oldu, geç buldum. benim gibi zilyon tane adam vardır diye yazıyorum bu entry'yi. kanka olunmak istenen ünlüler listemin 1 numarası. başka kimse de yok zaten sdlfkjdslk. bi zenci düşünün ki soul falan yapmadığı halde anlamlı, konsepti olan sözler yazıyor olsun. ratatat'la mgmt'yle falan çalışıyor? sdflkdsjk sırf bunlar yeter. bi rapper düşünün ki abuk sabuk laf salatalarını ortaya sıçmak yerine henüz adlandırılmamış bi janrda deneysel harika bi müzik yapsın. bi insan düşünün ki mainstream güzeli olmasına rağmen samimiyeti hem yüzünden hem şarkıyı seslendirişinden iliklerde hissedilsin. harika bi ses mitiş bi yorum. "milyon dolarım var ama sor bi sikimde mi?" adamı olduğu her halinden belli. harika müziklerle hepimizin çektiği sıradan sıkıntıları eziklikleri rehabilite edermişçesine şarkılaştırıyor. hakikaten güzel bi adam. içinden geldiği gibi.

  parçalarına gelince. ilk albümü "man on the moon: the end of day" olağanüstü. hakikaten harika. snoop dogg bu konuda süperdi: müzik üstüne sözlerle inanılmaz güzel melodiler yaratırdı; şarkıdaki ikinci şarkı gibi olurdu. kid cudi onun cahil şopar olmayan, geleceğe dönük akıllı, beyni uyuşturucudan henüz yanmamış avant garde versiyonu. kimler el veriyor araştırmadım bakmadım ama adam pırıl pırıl. soundtrack 2 my life diye bi şarkısı var misal kaç saattir dönüyor, sözlerini takip ederek şu kadarcık bi kısmını dinleyin beğenmezseniz devam etmeyin okumaya:

  http://www.youtube.com/…re=player_detailpage#t=143s

  it's close to go and trying some coke
  and a happy ending is slitting my throat
  ignorance the coke man
  ignorance is bliss
  ignorance is love, and i need that shit
  if i never did shows, then i'd probably be a myth
  if i cared about the blogs, then i'd probably be a jackass
  don't give a shit what people talkin' bout fam
  haters shake my hand but i keep the sanitizer on deck
  hope i really get to see 30
  wanna settle down, stop being so flirty
  most of the clean faces be the most dirty
  i just need a thoroughbred, cook when i'm hungry
  ass all chunky, brain is insanity
  only things that calm me down, pussy and some cali trees
  and i get both, never truly satisfied
  i am happy, that's just the saddest lie

  i've got some issues that nobody can see
  and all of these emotions are pouring out of me
  i bring them to the light for you
  it's only right
  this is the soundtrack to my life, the soundtrack to my life

  crookers remix'inden bildiğiniz day 'n' nite kid cudi'sinden çok daha fazlası: http://www.youtube.com/watch?v=e9-srjbx9gk

  benim en sevdiğim pursuit of happiness: http://www.youtube.com/watch?v=sd-stleksvw

  <3 enter galactic: http://www.youtube.com/watch?v=gf6ol0iwgd0

  güzel ötesi alive: http://www.youtube.com/watch?v=gkeq77nct88

  dediğim gibi albümüm tamamı harika. bunlar kid cudi ile kimya uyumu için verdiğim parçalar. doku uyuyo mu diye. doktor ela, batticon!

  ikinci albümünü sadece bikaç kez dinledim, kafası farklı. bunu hazmedip sıçtıktan sonra ona gerçekten geçicem. iyki varsın kid cudi reyiz ccc. uyuşturucudan ölüp gideceğin belli. umarım bikaç albüm daha attırıp öyle gidersin. ölmeden kıymetini bilelim beyler +rep
 • king wizard isimli yeni çıkardığı şarkı hayvanlar gibi iyi olan sanatçı.
 • 2015 yılı içerisinde çıkaracağını açıkladığı albümünün adı speedin' bullet to heaven olacak sanatçı, insan, dahi, dünyanın en özgün sanatçısı.

  cudi'nin twitter'dan duyurduğuna göre albümde feature olmayacak. ayrıca birkaç ay önce piyasaya sürdüğü love şarkısının man on the moonhavasına sahip olması sebebiyle cudi albümle ilgili beklentileri yükseltti, ve hayranlarını (ben dahil) sevindirdi.

  cudi' yine twitter'dan söylediğine göre uzun zamandır bir albüm yaparken bu kadar duygulanmamış. bu açıklamayı, love adlı single'ı ve şu sıralar twitter'dan farketmemizi sağladığı depresif ve yanlız ruh halini göz önünde bulundurduğumuzda çok içten ve özgün, iyi lyriclerle dolu ve gerçekten patlama yapacak bir albüm bekliyorum. hadi cudi, piyasanın buna ihtiyacı var.

  tanım: sanatçı, özgün, orjinal, farklı, değişik, güzel, samimi, umursuz.
 • (bkz: all of the stories the hero gets lonely)

  moral alınıyor...
  alındı.