şükela:  tümü | bugün
  • sahibi yıldız teknopark bünyesinde yer alan kle bilgi teknolojileri a.ş. olarak görünüyor. kim oldukları ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşamadım. ama en azından nt gibi havuz firmalarından iyidir.

önaçıklama: kitap okumanın siyasal bir yanı vardır. bu nedenle en azından kitap alırken paramın kime gittiğine dikkat edersem daha huzurlu hissediyorum.
  • ben de kidega ile enpara vesilesi ile tanıştım. 11 temmuz'da sipariş verdim, 13 temmuz'da kargoya verdiler. ancak 16 temmuz'da hareket görünmüyordu. kendilerini aradım, kargoyla iletişime geçeceklerini ancak beni bekletmemek için kitaplarımı yeniden kargolayacaklarını söylediler. 18’inde siparişim elime ulaştı. bugün diğer kargom geldi. ne yapayım diye aradığımda bize geri göndermek yerine bir arkadaşınıza hediye edebilir ya da kütüphaneye bağışlayabilirsiniz dediler.
    benden kidega'ya şimdilik tam puan. umarım kaliteyi düşürmezler.

* fazla gelen kitapları arkadaşıma hediye ettim.
  • benim de kartonlarından bahsetmeye geldiğim e-ticaret kitap mağazasıdır. ilk siparişimi verdim, ertesi gün falan kargoya verildi kitaplarım. ayrıca ilk siparişime özel bir mektup koymuşlar kutunun içine. kutuda da “kitapları seviyor musunuz? öyleyse hayatınız boyunca mutlu olacaksınız demektir” yazıyordu bu arada. mektubun içinde de yaprak şeklinde yeşil yeşil post-it’ler vardı. gerçekten küçük bir mutluluk yaratan bir alışveriş oldu benim için. sevdim ben bu işi.
  • sanırım "kidega" ismi -kitap, dergi, gazete- den türetme bir kelime.
  • kendilerini çok severek kullanmış olmama rağmen 2020 itibariyle yollarımızı ayırdık.
    bunun 2 sebebi var;

1. enpara ile ortak yaptıkları kampanyada 50 tl'lik alt limiti 75 tl'ye çıkarmaları
    2. ücretsiz kargo için olan alt limiti 75 tl'ye çıkarmaları

ülke çok okuyor ya zaten, çok lazımdı böyle artışlar, aferin size. hemen bozun güzel ortamı.
    destek olduk, bol bol alışveriş yaptık, ama buraya kadarmış.

hem enpara, hem kidega el ele beni kaybettiler.
  • ben de enpara kampanyası ile tanıştım. kitapları çok geciktirmeseler bari.

adres kısmında; yıldız teknik üniversitesi teknopark ikitelli yerleşkesi yazıyor. yeni dönem girişimlerden biri sanırım. babil.com gibi yükselir mi bilemiyorum ama tvek, idefix ve d&r gibi sitelerin iktidar tekeline girdiği dönemde bu tarz girişimler kıymetli.
  • açılımı kitap, dergi, gazetedir şüphesiz. ancak rusça kitap demek olan knigadan esinlenmiş oldukları gözlerden kaçmamıştır.
  • fiyatları babil.com ile aşağı yukarı aynı olan site. fazla sayıda kitap alacaktım babil.com ve kidega yı birlikte açtım. birçok kitap aynı fiyattaydı bazılarında ise ufak farklar vardı. babil.com hakkında yazılan yorumlar ve son olumsuz deneyimlerim neticesinde çoğunluğunu kidegadan 5 tane kadarını babil.com dan satın aldım. babilden aldıklarımın tamamı stoktan teslim, kidegada ise 1 günde temin gözükmesine rağmen kitaplar bir gün ara ile teslim edildi. yani kideganın gönderim hızı babilden daha hızlı oldu. kitapların çok güzel bir şekilde paketlenmesi ve tertemiz gelmesi de mutlu etti. alternatif bir online kitap alım sitesi arıyorsanız denemenizi tavsiye ederim. umarım hiç bozmaz ve her seferinde aynı olumlu deneyimi yaşatırlar da yeni arayışlara girmek zorunda kalmayız.
  • kidega'dan enpara sayesinde haberim olmadı. bu sene başında açıldılar ve o zamandan beri takip ediyorum.
    - yepyeni, dinamik, eğlenceli ve işini iyi yapan bir kitap sitesi olduğunu düşünüyorum.
    - idefix de büyük sermaye eline geçip, son olarak turkuvaz grubuna satılınca, memlekette tarafsız, düzgün her türlü kitabı bulabileceğin tek sakin yer olarak kidega.com var. d&r'ın turkuvaz grubuna satılması
    - şu ana kadar 5'ten fazla sipariş verdim kendilerinden. her seferinde süper özenli, hızlı, şahane notlar iliştirilmiş ve güzelce paketlenmiş olarak aldım siparişlerimi.
    - hatta bir seferinde, türkiye'de ve iletişim yayınları'nda dahi bitmiş bir kitabı "romantik sürgünler" talebim üzerine bulup yolladılar. mucize yaratabiliyorlar yani.
    - fiyatları makul. genelde kargo bedava kampanyaları yapıyorlar. enpara gibi kampanyalar da tuzu biberi oluyor.
    - şimdi ne okumak istersin diye soran kargaları bana edgar allan poe'nun kuzgununu, o da bana altered carbondaki en iyi karakter olan otel'i hatırlatıyor.
    - pek tanıtmadıkları quiz diye bir bölümleri var, kitap testleri, yazar-şair bilgi yarışmaları yapıyorlar. her türk şair doğar bu mısra kimin testi yapmışlardı, güldük - eğlendik: https://kidega.com/quiz/137703
    - çizgi roman ve ders kitaplarına özel bir önem verdiklerini düşünüyorum. marvel hayranları ve animeseverler için yeni adres olmaya aday
  • enpara ile olan kampanya yenilenerek uzatılmış. yeni kampanya ile önceden 50tl üstüne verilen 15tl iade 10tl'ye düşürülüp yanına hediye kitap muhabbeti eklenmiş. hediye olarak geçen kitaplar 5 tane:

1- içimizdeki şeytan / sabahattin ali
    2- ıkigai / hector garcia - frances miralles
    3- iş koçluğu el kitabı / curly martin
    4- ölüme terkedilenler / jane casey
    5- bir iz bırak / veronica roth

bunlardan birisini kendimiz seçebiliyoruz. amma ve lakin içimizdeki şeytan dışında kötünün iyisi ikigai var ki zaten bu bu iki kitap hemen her kitaplıkta vardır. geri kalan kitaplardan ikisi (sadece yüzeysel bir araştırma yaptım haklarında) ergen kitabı gibi iş koçluğu kitabı da bayat bir yaşam koçu kitabı. kısacası kidega biraz satamadığı kitapları dağıtıyor gibi bir durum var. bu 5 kitap ay ay veya hafta hafta değişecek mi yoksa kampanyanın son geçerlilik tarihi olan 31 ağustosa kadar aynı mı kalacak meçhul, değişse daha iyi kitap gelir mi o da meçhul. 30tl'ye 15tl iade ile başlanan kampanyanın geldiği son durum biraz "kampanya yapmadık demesinler" tadında olmuş. kidega fiyatlarının artık piyasanın 1-2 tık üstünde kaldığını bilmeyenin kalmadığı şu günlerde, kampanya dh sıcak fırsatlar tabiri ile "çöp" leşmeye başlamış biraz.

son olarak: paramı kitapyurdu ve alt kuruluşu kitapbulut gibi sağcı sermaye kitapçılarına veya dr ve idefix gibi köhnemiş zihniyet kitapçılarına kaptırmak istemediğim için mecburen alışverişi yine kidega'dan yapıp hediye olarak bir iz bırak kitabını seçeceğim. diğerleri işçi emekçi kelimelerinden dahi korkarken adamlar en azından 1 mayıs kutladı sosyal medyadan. evet çok basit bir hareket ama ben de basit bir kaç tıklama ile paramın kime gideceğini kontrol edebiliyorsam basit şeylere dikkat edenlere gitmesini yeğliyorum.

günün sonunda 10tl indirim ile 73tl'lik sepetim diğerlerinden daha ucuza denk geliyor hem de kargo bedava ve hediye ergen kitabımla. :p

edit: imla ve cümle düzeltmesi