şükela:  tümü | bugün
 • genellikle isten ayrilma sekli istifa olan calisan icin "kidem tazminatini yaktik" endisesinin ortadan kalkmasini saglayacaktir. calistiginiz isyerlerindeki tazminatlariniz o fonda birikecek 10 yillik bir calisma suresine ulastiktan sonra istediginiz zaman fondaki parayi cekme sansiniz olacaktir, bir nevi memurlarin emekli ikramiyesi gibi bir guvence sskli personel icin de olusmus oalcaktir.
  insani dusundurten kismi ise acaba bu fon tasarrufu tesvik fonu gibi, ilksan fonu gibi bir hale gelip paralar ucup gidebilir mi?
 • kıdem tazminatı ile ilgili mevcut ve söz konusu olacak uygulama ile ilgili olarak;

  http://www.alomaliye.com/…huseyin_firat_yeniden.htm
 • kötü yanı o an kasasından para çıksın istemediği için işçi çıkarırken iki kez düşünen kimi işverene o an para vermeden işçi çıkarabilme rahatlığı sağlayacak olmasıdır.
 • eğer işverenin fon bedellerini ödememesinden işçi sorumlu değilse (yani fon paylarını tahsil devletin derdi ise, işveren ödemese bile fondan kaşılayacaksa), istifa halinde dahi işçiye ödenecekse ve mevcut uygulamadaki kıdem tazminatı oranları öngörülecekse (yani her 1 yıllık kıdem için 1 aylık brüt maaş) işçi lehine zarardan çok faydası olacak uygulama ,

  mevcut iş kanuna göre kıdem tazminatına hak kazanabilmek için belirli şartların oluşması gerekir (en az bir yıl çalışılmış olması koşuluyla;işveren, çalışanın işine haksız yere son verdiğinde, çalışan erkek sigortalı askere giderse,bayan sigortalılar evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içinde işten ayrılırlarsa, sigortalı işçi emekliliğini talep ederse) oysa kıdem tazminatı ne hain işverene ceza olsun diye var ne de işçinin emeğinin lütfudur diye var, ortada sarfedilmiş bir emek ve mesai var ve insan ölene kadar çalışamayacağı için öyle yada böyle çalışma hayatından sonraki hayatı için belli bir birikim ile desteklenmesi gerekiyor, istifa halinde de fondan tahsilat yapılabilmesi halinde çalışanların bu güvencesi artar

  diğer yandan herkez koca koca holdinglerde çalışmıyor yada her iş verenin işi iyi gitmiyor, firma battıktan sonra alacağı tahsil türkiye gibi yargı sistemi çok yavaş işleyen ülkede hem çok zahmetli hemde uzun sürüyor, hatta yargılama masrafları tazminatın bir kısmını eritiyor, işçi alacağını almak için senelerce uğraşıp hiçbirşey elde edemeyebilir, fon çalışanları bu dertten kurtarır

  hem böylece kıdem tazminatı ödememek için işveren tarafından yahut kıdem tazminatı alıp ayrılmak için işçi tarafından yapılan saçma sapan ahlaksızlıkların da önüne geçilir

  üstelik kanun tasarısına göre 10 yıllık fon payı öndendikten sonra işçi kıdem tazmintını tahsil edebiliyor, yani 5 yıl bir yerde 3 yıl bir yerde 2 yıl da başka biryerde çalışan işçi tüm iş yerlerinden istifa ederek ayrılırsa normalde kıdem tazminatına hak kazanamazken fon yürürlüğe girerse on yıl sonra işçi istediği zaman ceketini alıp gidebilir,tazminatınıda fondan alır, zaten kıdem tazminatını tazminat olarak görmemek işçinin emek ve mesaisinin karşılığında peşinen kazanılmış hakkı olarak görmek lazım, kıdem tazminatı üzerinden işçi ve işveren arasında ekonomik ve piskolojik bağ yaratmamak gerek.

  bazıları işverenlerin fona güvenip istediği adamı sorgusuz sualsiz işten atabileceğini söylensede mevcut iş kanuna bu mümkün değil, zira işveren geçerli ve haklı bir neden göstermeksizin işçiyi işten çıkararsa işçinin işe iade davası açma hakkı hala mevcut, işverenin bu davayı kaybetmesi halinde yüklendiği maddi risk neredeyse işçinin 8 aylık ücretine denk, ki bu durumda dahi işçi ayrıca kıdem taminatını fondan alacaktır.

  bazıları da kıdem tazminatı oranlarının değişip değişmeyeceğinden korkuyor, kalkıp 20 yıl sonra 6 aylık maaş kadar kıdem tazminatı ödenir derlerse işte bu tamamen işçilerin aleyhine olur,

  insanlarda daha önce batırılan fondalardan ve bürokrasideki tıkanıklıklardan kaynaklanan devlete karşı haklı bir güvensizlik var, illaki uygulamada da sorun çıkacaktır ama fonun mantığı güzele benziyor
 • s*kerim işini de seni de diyerek rahat rahat istifamı basmamı sağlayacak fon.
 • gelmiş geçmiş tüm sosyal demokratımsı iktidarların yapmaya tenezzül etmediği bir devrim niteliğinde değişikliği daha akp hükümeti yapacak gibi görünüyor. bunca yıldır akıl edilememiş olması diğer hükümetlerin utancı olsun.

  kıdem tazminatı olgusu, kıdem tazminatı fonu haberlerde yazılan haliyle kalırsa, son saniyede işverenlerin talepleriyle sulandırılmazsa, şimdikinden kat be kat işçi dostu olacaktır.

  ödeme garantisi şu an yok, işveren iyi niyetli olsa dahi işletmesinde kıdem tazminatı için fon ayırmadığı müddetçe kıdem ödemeleri ciddi sorun olmakta, ya pazarlıkla miktar düşürülmekte işçi aleyhine, ya takside bağlanmakta, ya da ikisi birden olmakta. bazen hiç ödeme yapılmamakta, davalar 2-3 sene sürebilmekte ve her durumda tahsil garantisi de bulunmamakta.

  halihazırda istifa halinde ödeme yapılmıyor, işçilerin daha iyi şartlardaki bir işe sırf bu yüzden geçmediği olabiliyor. bu da işçi lehine değişiyor. süper.

  bu hususu neden seçim kampanyasında kullanmadılar, onu anlayamadım, neredeyse devlet kaynağı dahi kullanılmadan işçilere yeni bir güvence ve garanti gelir olacak.
 • devrim niteliğinde olduğuna karar vermeden önce bazı hususları incelemenin şart olduğu fon.
  örneğin 1 yılını doldurmayanların bile tazminat alabileceği söylenirken "10 yılını dolduran bir işçi kendi istifa etse bile kıdem tazminatını alabilecek" te deniyor. "fon uygulaması gelirse, toplam çalışması 10 yıla ulaşmadan evlenen bayanlara tazminat ödenmeyecek" te deniyor."10 yılı doldurmadan askere giden işçiye tazminat ödenmeyecek. " te deniyor. "işverenin fona ödeme yapmamasının yaptırımı yok" ta deniyor.
  kıdem tazminatı işçinin emekçinin yegane tasarrufudur.
  elde kuru bir taslak ([http://www.alomaliye.com/…em_tazm_fonu_tasarisi.htm http://www.alomaliye.com/…em_tazm_fonu_tasarisi.htm]) varken herkes ahkam kesiyor herkes partizan, destekleyen körü körüne karşı çıkan da öyle.
  ateşle oynamamalı yakabilir.
 • nur topu gibi bir yeni key* vakasıdır. bundan 30 sene sonra emekli olurken parayı geri almak için, çıksın diye bekleyip duracağız.
 • hükümet tarafından bangır bangır bağırılarak devreye alınacağı belirtilen işçi düşmanı zımbırtı.

  sanırsın ki ekşide herkes patron aq. en son tam 15 gün önce entari girilmiş bu başlığa. sen dillendirmessen ben dillendirmessem dillenmez bu konu arkadaşım. ha başka başlıkta işlendi bu konu dersen kulayın ardını sikerim bak, çok sinirliyim.