şükela:  tümü | bugün
 • fon lazım devlete, istanbul gitti vakıflara cemaatlere kaynak bitti. kıdem tazminatı halkın fakir kesimini ilgilendiriyor, akp yi iktidar yapan kesim zaten bu adamlar, gram acırsam siksinler aynı şeker fabrikaları gibi.

  biran önce fonun çıkıp işcinin daha beter olmasını dört gözle bekliyorum. geberin mk 17 yıldır bizi siktiğiniz yeter biraz da siz sikilin.
 • tıpkı işsizlik fonu gibi kıdem tazminatı da fona aktarılıp yağmalanacak. kıdem tazminatı işçinin işveren karşısındaki tek ve son güvencesidir.
  (bkz: işçinin kıdemi genel grev sebebi)
  (bkz: kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir)
 • bir patron olarak söylüyorum.

  bu uygulama işçinin hakkını patrona peşkeş çeken bir uygulama değil.

  devlet bir yanda işçi, bir yanda patron bir ona, bir ona çakıyor (tokadı).

  patrona giren kısmı şu: kıdem tazminatı normalde her işçinin alabildiği bir tazminat değil. istifa eden bir işçi bu tazminatı zaten almıyor. ama bu durumda herkes için aylık bir ödeme yapılacak artık. mesela 100 çalışanınız var diyelim. yılda 150.000 tl gibi bir rakam ödeme yapacaksınız fona.

  kendi şirketimden örnek vereyim son 4 senede 200 civarında çalışanım işten ayrılmış. benim işten çıkarttığım 20 kişi yoktur. gerisi kendisi istifa etmiş. bu arkadaşların ortalama 2 seneden kıdemleri olsa toplam 50 bin tl ödememişimdir. şimdi artık yılda 150 bin lira ödeyeceğim. 4 yılda 600.000 tl ödeyeceğim. eskisinin 12 katı.

  işçi açısından ne olacak peki?

  işçi bu tazminatı ne zaman alıyordu? işten çıkarıldığında. yani yeni bir iş bulana kadar ona destek oluyordu bu para. şimdi hem daha az bir para alacak işçiler. hem de 10 sene sonra belirli şartları sağlarlarsa alacaklar. yani zamansız gelen paranın içine sıçayım durumu söz konusu olacak. tabi o arada bu paralarla duble yol, 5. köprü, 10. havaalanı ve saray yapılmazsa. ayrıca bazı sektörlerde bu para birikince patronlar bu parayı ödememek için işçileri işte tutabiliyordu. öyle kafasına göre adam çıkaramıyordu. artık çıkarabilecek. ya da en azından firmaya daha fazla emek verenin daha yüksek bir tazminatı olduğundan, biri işten çıkarılacağı zaman bu insanlar doğal olarak kayırılmış oluyordu. artık olmayacak. çalıştığınız şirkette etrafınıza bir bakın 50 yaş üzerinde kimseyi görüyor musunuz? yakında 35 yaş üstünü de görmemenizi sağlayacak bu değişiklik.

  peki iki taraf da kaybediyorsa kim kazanıyor?

  kasa kazanıyor. ne olacağıdı?
 • "yalanlar: kıdem tazminatını işçilerin çoğunluğu alamıyor. tek çare kıdem tazminatının mevcut biçimini kaldırarak bir fon/ sandık kurulmasıdır.

  gerçekler: hükümetin 2016 eylem planında yer alan düzenlemenin amacı, patronların işçileri işten çıkartma maliyetlerini düşürmektir.

  işçilerin çoğunluğu kıdem tazminatı alamıyor” bilgisi doğru değil. işçiler dava açmaları halinde tazminatlarını alıyor.

  kıdem tazminatı fona/sandığa devredildiğinde, işveren işçi çıkardığında toplu bir ödeme yapmak zorunda kalmayacak. böylece işten çıkarmalar kolaylaşacak. tüm işçiler “gündelikçi” gibi çalışacak, sendikalaşma imkânsız olacak.

  kıdem tazminatı almak hayal olacak. ödeme emekli olduğumuzda ya da 10 yıl gibi bir kıdemde ev alma gibi şartlara bağlı olarak yapılacak.

  tazminatın yalnız adı kalacak. kıdem, esas olarak işçi ile işveren arasındaki ilişkinin sonra ermesiyle ilgili. böyle olmaktan çıktığında, adı “emeklilik fonu”, “sandık” olur ama “kıdem tazminatı” olmaz.

  fon demek yağma demek. zorunlu tasarrufu teşvik fonu, konut edindirme yardımı hesapları, işsizlik fonu... bu fonların hepsi siyasal iktidarlar tarafından yağmalandı ve yağlamanmaya devam ediyor.

  çocuklarımızın hakları gasp edilecek. kimi yetkililer “kazanılmış haklara dokunulmayacak” diyor. yani kıdem tazminatının bundan sonra işe girenler için ortadan kaldırılacağını söylüyor. peki bu doğru olsa bile, yeni işçiler uzaydan mı gelecek? onlar bizim çocuklarımız olacak. çocuklarımızı günübirlik, amele pazarı usulü çalıştırmak isteyenlere geçit vermeyeceğiz."

  disk
 • işsizlik maaşı gibi, hakedenlerin sadece %5 gibi bir kısmı alabilecek, toplanan paranın %95 lik kısmı ak domuzları beslemek için kullanılacak
 • damadin beyanati su sekilde

  "yeni yapıyla birlikte 5 yılda, sistemde biriken fonların milli gelirin yüzde 10'unun üstüne çıkacağını öngörüyoruz"

  adam seni beni düsünmüyor ki 5 yilda milli gelirin yuzde 10 undan fazla cebini dolduracak bir yatirim araci olarak görüyor bizi
 • hak verilmez, alınır.

  adamlar da öyle yapıyorlar şu an, hakkına sahip çıkmayan yığının elinden haklarını alıyorlar, alsınlar.
 • yıllarca çalışanlardan konut edindirme için para kesen devletimiz, o fonu kapadığında bir aylık ekmek parasını bile verememişti kölelerine. on yıl içinde bu fonda patlayacak ve az da olsa alınan tazminatların yerine, insanlara sakız parası verilecek olan yeni sömürge yöntemidir bu yeni fon. şunu başka bir ülkede yapmaya çalışsanız tüm sendikalar ayaklanır ve ülkenin tüm işlerini durdurur ama tabi türkiye'de sendika para babalarından oluşan bir olgu olduğundan, olan yine çimenlere olacak her zaman ki gibi.
 • hükümet tarafından bangır bangır bağırılarak devreye alınacağı belirtilen işçi düşmanı zımbırtı.

  sanırsın ki ekşide herkes patron aq. en son tam 15 gün önce entari girilmiş bu başlığa. sen dillendirmessen ben dillendirmessem dillenmez bu konu arkadaşım. ha başka başlıkta işlendi bu konu dersen kulayın ardını sikerim bak, çok sinirliyim.
 • bu fonu işleyecek şirketler kurulacakmış. işveren hangi şirketi seçerse brüt ücretin %4 ü kadar bir tutarı bu fona yatıracakmış. tutar burada işçinin seçtiği yöntemle nemalanacakmış. hatta değerlenen paranın değerlenen kısmından vergi alınacakmış.

  bilin bakalım yakında türeyecek olan bu şirketler kimlerin olacak. yetmez ama evet. durmak yok yola devam.