şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aslında başlık "kıdem tazminatlarından alınan gelir vergisinin iadesi" dir.
  resmi gazetede bu gün yer alan haber. ne kadar insanı kapsam içinde tuttular bilmiyorum ama böyle bir şey varsa başvurulup alınabilir.

  kaynak 1

  kaynak 2

  kaynak 3
 • anlamadığımdır.

  kıdem tazminatından zaten gelir vergisi alınmıyor. sadece damga vergisi alınıyor.

  ihbar tazminatı olabilir o.
 • ihbar tazminatıdır o. kıdem olsa duramazsınız.
 • gerizekalı gazetecilerin bok yemesidir. kıdem tazminatından zaten gelir vergisi kesilmez. kesilmeyen şeyin de iadesi olmaz.

  madde aynen şu şekilde:

  "27/3/2018 tarihinden önce karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlar üzerinden tevkif edilerek tahsil edilen gelir vergisi, hizmet erbabının düzeltme zamanaşımı süresi içerisinde tarha yetkili vergi dairelerine başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartıyla 213 sayılı vergi usul kanununun düzeltmeye ilişkin hükümleri uyarınca red ve iade edilir."

  kıdem tazminatı falan demiyor. bi boktan haberi olmayan gerizekalı gazeteci "iş, sonlandırma, tazminat" laflarını bir arada görünce kıçından uyduruyor "a-ha kıdem tazminatı" diye.
 • yapılan değişiklikle birlikte kıdem tazminatından gelir vergisi kesilen işçiler mahkemeye gitmezse vergi kesintisini iade alabilecekler.

  "mahkemeye gitmezse"

  yine işvereni koruyorlar, işçiye 100 tl işverene 30.000 tl.
 • şurada biraz detaylı anlatılan durumdur.

  şurada
 • önce şu bakınızı verelim. (bkz: ikale sözleşmesi)

  eskiden anlaşmalı ayrılıklarda kıdem tazminatı dışında işçiye ödenen 4-6 veya daha fazla maaş tutarındaki tazminatlardan gelir vergisi kesiliyordu. ancak daha sonra mahkemeye gidildiğinde uzun süre sonra da olsa geri alabiliyordunuz.

  bu dolambaçlı yoldan vazgeçilerek, bu kapsamda ödenen tazminatlardan gelir vergisi kesintisi yapılmayacak. daha önce mahkemeye gitmiş ve hükmü kesinleşmiş olan varsa zaten parasını bu yolla alacağı için kanun kapsamı dışında bırakılacak. diğer bütün çalışanlara iade yapılacak.

  ben böyle anladım.
 • kıdem tazminatında 2018 için tavan olan 5.001 tl nin üzerinde maaş alanların işten ayrılışlarında aldıkları kıdem tazminatı, mevzuat uyarınca bordroya ilave ediliyor ve bu rakam üzerinden gelir vergisi ödeniyordu. yeni düzenleme ile bu vergilerin iadesi mümkün oluyor.

  konu direkt olarak işçiye ödenen kıdem veya ihbar tazminatı rakamları ile ilgili değil, kıdem tazminatının bordroya ilave edilerek vergilenmesinden kaynaklı ve dolayısıyla ödemeler direkt vergi dairesinden alınacak

  şeklinde anladığımdır
 • kafa karışıklığına neden olan kanundur.

  şirket ile anlaşmalı olarak istifa eden bunu kapsamında tazminatlarını paket adı altında alan çalışanlar bu kanunu kapsıyor mu ?

  bilgisi olan yeşillendirsin lüffen.