şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mallıktır, 3 kuruş para için hastalanmaktır, kendine yazık etmektir.
 • (bkz: askere gitmek)
 • (bkz: evlenmek)
 • kıdem tazminatı alma şartları:
  - işverenin haksız nedenlerle işçinin işine son vermesi
  - işçinin haklı nedenlerle işten ayrılması
  - hizmet dökümünde 15 yıl 3600 günün doldurulup sgk’dan yazı alınması
  - heyet raporuyla tescillenmiş ve çalışmayı engelleyecek hastalık( zorunlu nedenlerle fesih)
  - askerlik
  - ölüm
  - kadın ise evlenmesi durumunda( 1 yıl içinde)

  edit: kodumun yerine bir entry girdik herkes sgk müfettişi kesildi başımıza mesaj atıyor. 15 yıl 3600 şartı şuanda uygulanabilen tek şart diye sadece onu yazdım. 8 eylül 1999 sonrası girişler için 25 yıl 4500 gün. 2025 yılına gelmediğimiz için uygulamada henüz yok. bu kadar heyecan yapmanızın sebebi nedir anlayabilmiş değilim çakma müfettişler.

  edit2 : imla
 • sistemini s*keyim. işçi kimin umurunda. oysa o paranın orda seni beklediğini bilsen daha bir özverili çalışırsın. işine daha iyi adapte olursun. ülke yiyicilere, parası çok olanlara, bilgide hafif mevkide ağır bürokratlara çalıştığı için maalesef işçiye bir tazminat kalıyor onu da vermiyorlar. vermek için eski çalışan ise 15 yıl 3600 gün şartını dayıyorlar. hele bir de yeni işçi ise ömrün billah tazminat hakkın yok.

  bir tane de cb adayı işçilerin tek sorunu tazminat olayını çözeceğim vaadi yok. bir cümleye bakar.

  aç bir havuz hesabı. ( bes hesabı gibi hem işçinin hak kaybı olmasın hem para değer kaybetmesin ) çalıştığı gün ay neyse kısmi olarak yatır. işçi istifa edip biraz tatil mi yapmak istiyor. ver gitsin.
 • kıdem tazminatı sosyal tanım: işe normal olarak gelip sizin için sürpriz anormal olarak işten atıldığınızda yaşayacağınız şok için alacağınız paradır.
  yukarıdaki şok sonrası işe devam etmeniz gereken süre ihbar süresi patron sizi bu sürede de çalıştırmak istemezse bunun için yapacağı ödemede ihbar tazminatıdır.
  ne olduğunu öğrendiğimize göre ne olmadığı sorusuna cevap verelim; bes ya da birikim fonu değildir. yıllık izinler biriktirilebilir ve paraya çevrilebilir ancak kıdem tek taraflıdır. hem alırım hem giderim bazı yolları vardır ancak zordur.
 • en kolay yolu yarrak gibi performans gostermektir.
  not: bunun ise yaramiyacagini isverinin fesih hakki dogacagini filan iddia eden mallar var. isveren nasil ispat edecek yavas calistiginizi, arti bunun bir de hatali is yapma kismi var. isci mesela hatayla(!) calisan makinanin icine civata dusurur, sana hayvan gibi masraf cikartir, uretimi durdurur. ne zannediyorlarsa bu is hayatini.
 • 1999 sonrası ssk girişli iseniz 25 yıl ve 4500 gün çalışma şartı var tazminatlı ayrılabilmek için.

  edit: bilgi verecez derken uçmuşum. uyaran arkadaşlara çok teşekkürler.

  teyit: https://www.sozcu.com.tr/…m-tazminati-alir-2186417/
 • ıscinin sozlesmesini feshetmesi icin gecerli sebepler kuvvetli ihtimal vardir. norvecte falan calisan biri olmadiginizi varsayiyorum. dolayisyla gereksiz yere stres yapmayin.

  türkiye'de nadiren olan durum.
 • kıdem tazminatı bir yan hak değildir. bunu bir prim gibi düşünmemelisiniz. eğer şirket ile iyi ilişkileriniz var ise verirler. kötü ilişkileriniz var ise kötü performans gösterirseniz kıdem verip atmak zorunda kalırlar. vermeyip atarlar ise işe iade davasında %99.9 işçi kazanır gene alırsın paranı.