şükela:  tümü | bugün
 • işsizliğin, ekmeğin, emeğin ve çalışmanın partisi olmaz arkadaşlar.

  kıdem tazminatsız kovulmaya hazır olun : https://www.youtube.com/watch?v=vmmmfwuqgqy

  ntv : “müjde, artık iş değiştirmek çok kolaylaşacak” demiş.

  1-askere gidenler kıdem tazminatı alamayacak.

  2-evlenen kadın işçi, bir yıl içinde işinden ayrılırsa tazminat alamayacak.

  3-işyerinde bir yıllık kıdemi olan işçi işten çıkarılırsa tazminat ödenmeyecek.

  4-prim gün ve çalışma süresi koşulu nedeniyle işçi haklı bir nedenle işten ayrılsa (geçerli sağlık nedeni, işverenin tacizi, kötü muamelesi gibi) dahi tazminat alamayacak. ayrıca işçinin iş koşullarındaki değişikliği kabul etmemesi, ücretinin ödenmemesi halinde işi bırakması gibi nedenlerle işten çıkarılması halinde de tazminat alamayacak.

  5-hak etme koşulu gerçekleşinceye kadar parası fon’da hapis kalacak. belki de kıdem tazminatını almaya ömrü yetmeyecek.

  6-kıdem tazminatı miktarı azalacak, şimdi her bir yıllık kıdem karşılığı 30 günlük brüt ücret tutarı olan kıdem tazminatı, 14 günlük ücrete düşürülecek. yani kıdem tazminatı miktarı şu anda aylık % 8,3 iken fon’a devredilmesinden sonra % 3,8’e düşecek. artık işçi, son aldığı ücret üzerinden değil, fona yatırılan prim miktarının yıllık ortalaması üzerinden tazminat alacak.

  7-işveren, ücret ya da ücret benzeri, ikramiye vs. ödemeleri zamanında yapmazsa, işçi ya duruma katlanacak yada katlanmak istemeyip işten çıkarsa, kıdem tazminatı alamayacak.

  8-emeklilikte yaş şartını beklemek için işten ayrılan işçi tazminat alamayacak.

  9- işten çıkarılma kolaylaştığı için sendikalaşma büyük darbe yiyecek.

  10- esnek ve güvencesiz çalışmaya karşı direnç azalacak. tazminatın caydırıcı özelliği kaybolacak.

  11- tazminattaki faiz ödemesi ortadan kalkacak.

  12- fon yönetiminde işçi eşit oyla temsil edilmeyecek.

  13- işsiz kaldığı dönemde aldığı kıdem tazminatı bir anlamda işçinin geçim güvencesidir. ancak fona devredildiğinde bu geçim güvencesinden mahrum kalacak. işçi, ailesiyle birlikte açlığa, işsizliğe mahkûm olacak. çok düşük olduğu için yetmeyen işsizlik ödeneği, kıdem tazminatından mahrum kalan işçi ve ailesinin hiçbir ihtiyacını karşılamaya yetmeyecek.

  14– getirilmek istenen düzenleme ile fondan 15 yıl sonra parasını alabilecek asgari ücretli bir işçinin uğradığı zarar en az 7.500 lira olacaktır. ücreti daha yüksek olan işçilerin uğradığı zarar ise çok daha fazla olacak.

  kaynak: güven iş sendikası
 • sonuna kadar destek verdiğim kampanya. türkiye kurulduğundan beri halkına bu kadar düşman bir yönetim görmemiştir sanırım.
 • sonuna kadar desteklediğim kampanya.
 • gündeme gelmesi gereken kampanya.
 • azılı bir şekilde desteklediğim kampanya.
  tazminatımı hibe etmem, yedirmem.
 • gençler 18 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum.bu dediğiniz çakallık benide vurur mu ? olmadı cikar tazminatimi alirim
 • çalıştığım işyerinde onu savunup oy veren çoğu personel 3600 gününü doldurdu diye tazminatını alıp istifa ediyorlar. keşke böyle bişey olmasaydı da ona oy verenler olarak yıllardır çalışmalarının karşılığını alamasalardı. olan bize olacak sinirliyim.
 • her şeyi geçelim, patronların kıdem tazminatı yükümlülüğünün ortadan kaldırılması demek yaşlanan ama emeklilik yaşına henüz ulaşamayan işçilerin, emekçilerin anında ve kolayca kapı önüne konulabilmesi demektir. bunun nasıl bir geleceksizliğe, güvencesizliğe ve ne tür yaşamsal tehlikelere yol açabileceğini oturup bir düşünmek gerekir. unutulmasın ki, bir işyeri, patronun mülkü olsa da, aldığı maaşın karşılığından çok daha fazla zamanını, bedenini ve alnın terini o işyerine harcayan işçinin de, işten çıkarılması halinde, o malı mülkü asıl yaratan ve çoğaltan kişi olarak kıdem tazminatı hakkına sahip olması gerekir. kıdem tazminatı fona dönüştürüldüğü takdirde ise, o karşılığı ödenmeyen emeklerin bedeli patrondan değil, halkın yani yine işçilerin, emekçilerin ödediği vergilerden karşılanacaktır. kıdem tazminatı uygulamasının kaldırılmasındaki hukuksuzluk da bundan ileri gelmektedir.

  (bkz: kıdem tazminatı fona dönüşürse ne olacak)
 • ben keyfi olarak işten çıkarılmak istemiyorum!
  yaşadığım ülkedeki koyunlar sana tapıyor diye yaşam standardımı düşürmene izin vermeyeceğim! tazminat güvencemi elimden almana izin vermeyeceğim! benim babam senin g.tünün kılı değil diye yalakalarının cebini doldurup beni ötekileştirmene izin vermeyeceğim.
  bugün geldin yarın gideceksin, keyifle izleyeceğim.
 • yaklaşık 1 hafta içinde halkın 1 numaralı gündem maddesi haline gelecek harekettir. yaydıkları tabanın gündemi.