şükela:  tümü | bugün
 • halkın %47'sinin istediği şey. demokrasi bu işte...
 • firmaların rahatça işçi çıkarabilmeleri için alınmış yeni bir önlem.

  birileri istikrarlı bir şekilde işsizlik oranını artırmak için yoğun çaba sarfediyor.

  işsizliği artırmak amaçlı politikalardan sadece birisi bu.

  diğerleri için :

  (bkz: leasing işlemlerinde kdv artışı)

  (bkz: serbest bölgelere giren malzemelerden kdv alınması)
 • akıllı zenginleri korumak için adaletsiz kalkındırma partisi tarafından hayata geçirilmeye çalışılan uygulama.

  (bkz: #12685739)

  bu arada bu akplileri de anlamak pek bir güç. türban kararı alınırken 401 parmak kalktı, bu halkın %80'i demektir diye yapılan hesaba alkış tutarken, ucu kendi kıçlarına dokununca halkın %47'si bunu istiyor argumanına karşı çıkıyorlar... ne döneksiniz be!
 • gerekçesi de şuymuş: "zaten doğru düzgün işlemiyordu, bazı yerlerde uygulanmıyordu." yani diyor ki nasılsa bütün katilleri yakalayamıyoruz, cinayeti serbest bırakalım. adamdaki mantığa bak zekaya bak.

  kıdem tazminatı iş kanunu çerçevesinde çok net çizgilerle tanımlanmış, benim gördüğüm kadarıyla gayet iyi uygulanan, uygulanmadığı takdirde iş mahkemeleri tarafından seve seve fazlasıyla uygulatılan bir şeydi.

  burdan akp hükümetini tebrik ediyor, burjuvaziye selam söyle bizden diyoruz.
 • ilk okuduğumda "hadi canım, yok artık kareem abdul jabbar" nidalarıyla karşıladığım über adaletli kalkınmadan yana iktidar partimizin yine adaletten yana koyduğu tavırdır. işçinin elinde kalan son birkaç silahtan biri olan kıdem tazminatının kaldırılması sermayenin iyice işçi üzerine çöreklenmesine sebep olacaktır kuşkusuz. ama kaçınılmaz sonlar bunlar.

  (bkz: liberalizm)
 • işverenlerin yıllardır talep ettiği düzenleme.
 • sozde issizlik bankasi nin kurulmasi icin, yine calisan isciye, memura verdigi bir kidim maastan kesip, kimbilir hangi haramzadelerin ceplerinde son bulacak paralar icin atilan adimdir.
 • çalışanların yıllarca emeğine karşılık olarak alacağı -ki maalesef günümüz koşullarında her geçen gün pula dönen- meblağın hükümet tarafından çıkarılacak yasayla iç edilmesi. akp'nin ne kadar da işçinin* yanında olduğunun göstergesi.
 • calisanlarin genelde sigortalanmadigi, ya da sigortalansa bile sigorta pirimleri asgari ucret uzerinden yatirilip aciktan eline misal 2000ytl fazladan verildigi icin zaten son derece dusuktur kidem tazminatlari. ha bu minimal tazminati vermek de patronun insafina kalmistir cogu kez, zira kidem tazminati odenebilmesi icin gerekli minimum sure olan 1 yil dolmadan isci cikarip, kidem tazminatindan da dusuk olan sozlesme fesih tazminati vermektedirler genelde. istifaya zorlamazlarsa tabi...

  bu durumda hukumetin, kidem tazminati odenmiyor, "bazi isyerlerinde uygulaniyor, bazilarinda uygulanmiyor" gerekcesiyle yapmayi planladigi bu degisiklik de mesnetsiz kaliyor. calisanlarin maaslarindan yapilacak kesintilerle olusturulacak fon nasil bir care getirecektir ki bu duruma. calisanin maasi yine dusuk gosterilecek, yine kidem tazminati icin asgari sure olacak...
  tabi issizlik sigortasina aktarim yapmalari mantikli. kidem tazminati kalkinca issiz sayisi da artacaktir netekim.

  ve fakat belirtmek gerekir ki t.c. anayasas m. 90 uyarinca "usulune gore yururluge konmus temel hak ve ozgurluklere iliskin milletlerarasi anlasmalarla kanunlarin ayni konuda farkli hukumler icermesi nedeniyle cikabilecek uyusmazliklarda milletlerarasi anlasma hukumleri esas" alinacaktir.

  bu durumda yapilmasi planlanan degisiklik, ki yasayla yapilmasi da zorunludur, haziran 2003 tarihinde onaylanarak kanun hukmu kazanan ve haliyle yururluge de giren bm ekonomik sosyal ve kulturel haklar sozlesmesinin "calisma hakki" baslikli 6. maddesindeki "bu sozlesmeye taraf devletler herkesin calisma hakkini tanir ve bu hakki korumak icin gerekli tedbirleri alır." hukmuyle celisecektir. kidem tazminatinin kaldirilmasi calisma hakkinin bireylerin elinden daha kolay alinmasina, kisitlanmasina neden olacaktir. teoride verilen hak pratikte kullanilamaz hale gelecektir.

  ayni maddenin ikinci bendi ise, taraf devletlere calisma hakkinin tam olarak gerceklesmesi icin gerekli tedbirleri alma yukumlulugu getirirken "bireyin temel siyasal ve ekonomik ozgurluklerini koruyan sartlar icinde ekonomik, sosyal ve kültürel gelisme ile tam ve uretken istihdamı saglamak" gereginin de altini cizmektedir. isverenin, isci uzerindeki tahakkumunu kisitlayan bir onlem olan kidem tazminatinin kaldirilmasi, is guvenligini kokunden sarsacagindan iscilerin "ekonomik ozgurluklerini koruyan sartlar"dan da bahsetmek mumkun olmayacaktir.

  hele de kidem tazminatinin yerine gececek fonun isci maaslarindan yapilan kesintilerle olusturulacagi dikkate alinirsa, isverenin iscisini cikarmaktan herhangi bir maddi yaptirim ya da yukumlulugunun de bulunmayacagi gorulunce! cikar isciyi, kendisi odesin tazminatini da issizlik sigortasini da...

  bu durumda kidem tazminatinin kaldirilmasi ile bunlarin nasil gerceklesegi aciklanmalidir. aciklanmiyorsa, yargiclarin dikkatinedir. ortada olasi bir yasal duzenleme ile celisen temel hak ve ozgurluklere iliskin uluslararasi bir sozlesme vardir.