şükela:  tümü | bugün
 • hayvani metro istasyonlarina, muhtesem opera ve tiyatro binalarina sahip, "burasi orman mi?" "hayir sadece park" derecesinde yesil, guzel mi guzel, sirin mi sirin sehir
 • sovyet ucak gemisi
 • sscb zamanında birçok bilimadamı yetiştirmiş olan kiev üniversitesini içinde bulunduran, yeşil olması veayrıca güzel kızları olan gidilip görülesi şehir. milla jovovichin doğduğu yer.
 • ukraynacada kyiv diye gecen guzide sehir. biz tabii turkcede kiev deriz. ayni konu turkcesi harkov sehri icin de gecerli. kharkov ruscasi olan sehire nedense turkiye'de ukraynacasi olan kharkiv denmeye basladi.
 • ukrayna’nın başkenti olup, aynı zamanda en önemli kültürel bilimsel ve endüstriyel merkezidir. dnieper nehri kıyısında yer alır. nüfusu 2.654.000 kişidir.
  çok iyi bilinen bir efsaneye göre, bu şehir, üç erkek kardeş “kyy” , “shchek” , “khoriv” ve kız kardeşleri “lybid” tarafından kurulmuştur.
  kiev, kyivan rus’larının da başkenti olmuştur. 9. yüzyılda, kiev, kyivan rusları için önemli bir politik, dini, ve ticari merkez idi. 988 yılında prens vladimir hıristiyanlığı ülkenin resmi dini olarak kabul etti.
  bu dönemin en önemli mimari eseri, desytinnaya kilisesidir. (989 – 996 yılları arasında baş piskoposun kilisesidir)
  1019 yılında prens “akıllı” yaroslav tahta çıkar çıkmaz büyük bir enerji ve çaba ile şehir için kültürel ve eğitimsel devrim çalışmalarına başladı. 1037 yılında saint sofia katedralinin inşasına başlandı.
  prens “akıllı” yaroslav’ın ölümü sonrasında, kiev tahtı için iç savaş başladı. şehir farklı prensliklere bölündü ve tatar – moğol saldırılarında kolayca avlandılar. 1240 yılında, kiev neredeyse tamamen yıkılmıştı.
  1362 yılında, şehir litvanya yönetimine geçti, 14. ve 15. yüzyıllarda, kiev yeniden inşa edildi ve 1484 yılında magdeburg kanunlarını kabul etti.
  1569 yılındaki lublin ve 1596 yılındaki berestya anlaşmaları sonrasında, katolik ve yunan katolik kiliselerinin birleşerek güçlenmesi sonucunda, polonya büyümesi başladı. kiev sakinleri, hetman b. khmelnytsky tarafından polonya’ya karşı başlatılan milli bağımsızlık savaşında aktif bir rol oynadılar.
  kiev guberniua (şehri) 1708 yılında inşa edildi 1811 yılındaki büyük yangın sonrasında düz yol sistemi, düzenli bir şekilde yenilendi ve kentin yeniden kuruluşu ciddi bir şekilde başladı.
  20. yüzyıl başlarında, kiev tekrar, şu an da olduğu gibi, avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri haline geldi.
  2. dünya savaşı kiev’de çok fazla tahribata yol açtı. nazi almanları idaresinde, sivil halkın büyük bir bölümü idam edildi. babyn yar’da idam edilenler arasında, (yahudiler, ruslar ve ukraynalılar) bir çok ukraynalı vatansever vardı.
  ukraynalı helsinki denetleme kurulu kiev’de 1976 yılında kuruldu. 1980lerin sonunda, milli demokratik tekrar doğuşu kiev’de yoğunlaştı ve ukrayna’nın rukhe hareketi de dahil, pek çok kentsel politika ve kültürel organizasyonlar oluşturuldu. ukrayna’nın bağımsızlığı hareketi, 24 ağustos 1991 tarihinde kiev’de ilan edildi.
 • burada yaşayan insanlar cok iyi tavuk yaparlar
  (bkz: kievski)
 • hazarlar tarafından 2000 yıl kadar önce "kuyuev" adıyla kurulmuş olan şehir.
  anlamı da "kuyu ev"dir.
 • ukraynalı sempatik şarkıcı, artistik marka, ruslana'nın eurovision 2004'ü kazanması üzerine eurovision 2005'i düzenlemesi muhtemel olan kent.
 • dynamo kiev futbol takımının şehri.
 • eski ve yeniyi,zengini ve fakiri,duzeni,duzensizliği,guzeli,çirkini bir arada barındırmasıyla istanbulu andıran.insanların sabah 11 de sokaklarda ellerine biraları aldıgı,2 den sonra ayık insan bulmanın zor olduğu,zamanında maruz kaldığı rus etkisenden oldukça etkilenmiş ama yinede şirin bir avrupa şehri havasındaki yeşili bol bir şehir.

  yeni yerler gormeyi,değişik şehirler gezmeyi seven herkese önerilir.

  kreschatik teki "art club 44" da konservatuar hocalarından en kaliteli caz ı dinleyebilir yada hemen karşı kaldırımdaki "tchaikovsky" de club partilere katılabilirsiniz.eger amacınız sadece kafa dinlemekse gezebileceğiniz muzeler ve parklar bulabilirsiniz.mikrominyatur muzesi şiddetle tavsiye edilir,burada sıra sıra dizilmiş olan mikroskoplara yaklaşarak ilginç resim ve heykeller gorebilirsiniz.