şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eğer hafif düzeydeyse veya yolun başındaysanız germe egzersizleri ile gerileyebilen rahatsızlık. düzenli olarak; iki ele dambıl alıp kolları geri doğru olabildiğince gererek veya dambılları ters yüzme hareketiyle çevirerek; ya da bükülebilir sopayı* sırtta omuzları gererek tutmayla hafifletilebilir. böylece ön kaslar uzatılırken, sırt kasları kasılıp kısalır ve omuzlar anatomik dikliğine getirilebilir.

  estetik yönü bir yana, başını alıp gittiğinde solunum sistemini sıkıştırıp sonrasında da kalp yetmezliğine sebep olarak hayatı tehdit edici bir hal alabilir. görüldüğü durumlardan biri de ankilozan spondilittir ki bu rahatsızlık da türkiye'de oldukça sıktır*.

  çocuklarda ve gençlerde görüldüğünde "utangaçlığından kambur duruyor, ayol" denilmeyip; bu durum ileride psikolojik sorunlar da yaratabileceği için yüzme ve diğer sporlara teşvik edilmelidirler.
 • torasik vertebranın dışarı doğru bükülmesi sonucu oluşan omurga hastalığı, halk arası kamburluk.
 • kortikosteroid kaynaklı kemik erimesi sebebiyle beni yamultan hastalık. kısmetse yarın kurtuluyorum kendisinden.
 • sakral ve torasik vertebraların olağandan fazla bir şekilde arkaya doğru eğim olmasıdır.
  lumbal ve cercikal vertebraların öne doğru eğimi ise lordoz olarak isimlendirilir.
  vertebraların sagittal eksendeki (sağa veya sola) eğiklikleri ise skolyoz adı verilir.
 • ingilizce ama şöyle bir video var konu hakkında: https://www.youtube.com/watch?v=kxib86cpqbs
 • kifoz hastalığı hakkında yazacak birçok şey var. öncelikle 90 derece kifozum vardı 3 yıl önce.
  çocukluk döneminde lütfen büyükler olarak dikkat edin.
  benim için söylenen şuydu mesela ayyy çok zayıf o yüzden kürek kemikleri çok belirgin. oysaki kaburgalarım, diz kapaklarım hep çok belirgindi zayıflıktan.
  öncelikle dik dur demeyi bırakın, elinden tutup ortopedi bölümüne götürüp skolyoz filmi çektirip derecesine baktırın.benim ailem yaptı ben şımarık, lanet, burnunun dikine giden bir çocuktum.
  sizin o aaa 10 derece birşey değil dediğiniz seviye ilerliyor ve ciddi ağrılara neden oluyor. ergenlikte ciddi bir fizik tedaviyle tabi türüne bağlı olarak değişiyormuş.
  tabi bu söylediklerim (bkz: skolyoz) içinde geçerliydi. yıllardır spor yapıyorum, tamamen tedavi amaçlıydı. kaslarımı rahatlatmak için yapmak zorundaydım. yoga, pilates, bale.
  ameliyat tan sonra sırtımdaki tüm kaslar eridi yeniden yapılandırmam gerekli fakat kolay değil yılladır tedavi amaçlı yaptığın şeyleri hayatına geri alman.
  ameliyat olmaya karar verdiniz diyelim.
  uzun süre düşme korkusu yaşıyorsunuz.
  yoga falan yalan oldu hayatınızda, geriye eğilemiyorsunuz.
  pole dance yalan oldu derse bile almadılar beni.
  manuel terapi yaptırdım ve inanılmaz faydasını gördüm.
  ağırlık kaldırmak yasak.
  demem o ki doktor iyi doktor bu işte uzman olan doktorlara gidin çevrenizdeki insanların duruşuna dokunun ama dik dur demeyin.
  bana gelince artık sopa yutmuş gibiyim. sahi eğilmek nasıl oluyordu?