şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kikladlar)
 • m.o. 5000 yillarinda anadolu yarimadasindan adalara gecen halkin baslattigi bu medeniyetin m.o. 3500 yillarina dek uzanan doneminden baslayarak verdikleri eserler gunumuze kadar gelmistir. kendilerine ozgu stilleri 20.yy'da jean arp, constantin brancusi ve amadeo modigliani gibi bir cok sanatciyi etkilemistir.
 • --ekşi sözlük bu aralar hallaç pamuğu gibi o entry'yi bu başlığa attığından cyclades isimli parfümden bahseden şu naçiz entry'mi de kiklad adaları başlığına taşımayı uygun görmüş, fesuphanallah!--

  lancome'un bir parfümü vardır, cyclades, "voyage" serisinden, "benghal" filan da var aynı seride...

  şimdi bu cyclades isimli güzide parfüm, hafif fakat nassı oluyorsa müthiş kalıcıdır, içinizi baymadan tene siner kalır... şişesi de, pembe çiçekli yeşil yapraklı bir fon içeren şeffaf bir şişedir, böyle gözünüzün önüne yunan adası, beyaz ev, pembe sardunya konseptini direkt canlandırır (kutusu zaten beyaz üstü pembe sardunyalıdır o derece!)

  fakat bu naçizane parfüm türkiye'ye hiç gelmemektedir, free shopta bile bulunamamaktadır. dolayısıyla kendisine düşkünlüğümüz daha bir önem kazanır.

  bir gün, ayağınızın şiştiği, işten çıkıp taksim ilkyardım'da röntgen çektirmek için beklediğiniz esnada, adınızın anons edildiğinizi duyarak apar topar kalkarsınız, açık duran çantanızdan düşer şişe, tuzla buz olur, izol kokulu hastanenin zeminine misler gibi bir koku yayarak ve fekat sizi "böhühühühü! ben şimdi nassı bulcam bundan yaaa!" modunda bırakarak... acıklı gözlerle, zaten sakat olduğu için sürünen ayağınızı daha bi sürükleye sürükleye yürürsünüz röntgen odası kapısına, arkanızda yeri süpürürken "mis gibi koktu ha!" diyen bir temizlikçi bir de "cık cık aa yazık!" diyen teyzeler bırakarak...

  kıymetliydi lan işte!
 • tematik, stratejik ve tekrar oynamaktan sıkılınmayacak bir kutu oyun. çok başarılı olan illustrasyonlar ve görselleri oyunu daha da keyifli kılar.
  her oyuncu antik yunan çağında bir toplumu temsil eder ve adalarda hakim olmaya çalışır. adalardan para kazanıp farklı tanrılara altın "adak" yaparak fayda sağlamaya çalışırlar. örneğin ares daha çok asker almayı sağlarken, apollon para kazandırır.
  adalarında 4 farklı tanrı tapınağının birleşiminden oluşan 2 şehri ilk kuran oyuncu oyunu kazanır.
  http://boardgamegeek.com/boardgame/54998/cyclades
 • müthiş tekneleri günümüzde yeniden imal edilmeye başlanmış olan uygarlıktır.

  http://www.cnnturk.com/….tekneleri/11182/index.html
  http://www.arkeologlardernegi.org/…p?katid=3&id=217
 • kiklad ismi (kiklades, cyclades), bu adalarin antik yunanlar'in kutsal saydigi delos adasini cevrelemelerine atifta bulunmaktadir.
 • dar sokakları ve bembeyaz evleriyle dünya çapında ün salmış ada grubudur.

  adaların önceki sahipleri, ege'deki korsanlık saldırılarından korunabilmek amacıyla sokakları dar bir şekilde kurgulamışlardır. aynı sebeple evlerin kapı ve pencereleri de küçük tutulmuştur.

  evlerin beyaz olması ise yaz aylarında kavurucu sıcaklardan korunabilmek içindir. ayrıca o dönemlerde boya pahalı olduğu için insanlar beyaz badanayı tercih ediyorlardı bu da adalarda beyazı hakim renk durumuna getirdi. daha sonradan ise adalarda görsel açıdan uygun olsun diye renk kullanımı yasaklandı ve sadece beyaz boyaya izin verildi.

hesabın var mı? giriş yap