• --- spoiler ---

koyluleri yerinden cikarmak icin ortaligi velveleye verdikten sonraki "kiciniz dardayken aman samuraylar yaman samuraylar di mi" performansi pek hostur. bir de tabi koyden zirh cikmasina kil olan ekip elemanlarina, kafada yamuk bir kask, ustte kimden calindigi belirsiz bir zirhla "ne sandiniz siz bu koyluleri, melek mi? hele de size karsi" icerikli tiradi var efsane.

--- spoiler ---

ahanda bu filmi izleyince dedim ben zaten mifune iyi oyuncuymus hakkaten diye.
  • özel zevkleri arasında nick altı entry girmek olan yazar. kendisi sözlüğü forumla karıştırmakta .
  • dr. friç takma adıyla bir ittihatçının sahte kitabıyla yalan entryler yazan birinin benden kaynak istemesi daha komik duruma düşmesine sebep olmuştur. (bkz: #50911394)

bak sen kaynak veremedin ama ben senin yazdıklarının kaynağını veriyorum.

dr. friç, kürtler, tarihi ve içtimai tetkikat, osmanlı muhacirin müdüriyet-i umumisi, 1918

kitabın adını, yazarını, basım yerini ve tarihini veriyorum. ben kendisinin iddialarının kaynağını verirken, kendisi zaten olmadığını söylediğim minorsky'nin kitabını soruyor. yahu zaten böyle bir kitap olmadığını söylüyorum. olmayan kitabı nasıl göstereyim. merak ediyorsan dr. friç başlığına bakıp bilgi edinebilirsin.

eğer sen minorsky'nin entry'de belirtilen bilgileri içeren bir kitabı varsa onun ismini verirsin. veremiyorsan özür diler susarsın. ama provokatör olduğun için, yalancı olduğun için bunları yapamazsın.

mesela 90 yıldır iş bankasından her yıl katkı alan bir devlet kurumu var. türkçe'nin etimoloji sözlüğünü yapabilmiş midir? sevan nişanyan'ın sözlüğü dışında bir etimoloji sözlüğü mevcut mu? adam kalkmış tdk'nın yapamadığını paris kürt ensitüsü'nden bekliyor. çok biliyorsan sen otur yaz.

not: üzüldüğüm tek bir nokta var. yıllardır yuzbasinin oglu gibi pek çok kişi gelip geçti. muhtemelen kendisi de sözlükten atılıp geri dönenlerden biridir. bir süre sonra yazdıkları olmayınca bu yazdıklarım da havada kalacak.
  • kepçe ile hendek kazan fare suratlı bir pkk'lıyı itlaf eden türkiye cumhuriyeti kolluk güçlerine terörist diyen kürtçü.

(bkz: kepçeyle hendek kazan teröristlerin itlaf edilmesi/#56694066)

(görsel)

hendek kazan, bomba tuzaklayan, halk düşmanı pkk'lı bir fare suratlının gebertilip leş edilmesi zoruna gitmiş, hislenmiş, incinmiş.

o halde bir kez daha:

(çal keke çal)
  • dün yuzbasinin oglu nickli türkçü ile yaşadığımız tartışma iki farklı başlık altında olduğu için en altta kronolojik sırasını vereceğim ancak ondan önce bir özet geçmek gerekiyor.

yuzbasinin oglu'nun alakasız bir şekilde kürtçe'deki bütün kelimelerin yabancı dillerden geldiğini iddia eden entry'si ile başladı. bu entry'de ünlü rus şarkıyatçı ve kürdolog vlademir minorsky'nin sözlüğünde geçtiğini belirtiyordu.

buralar dutlukken, forward mailler çağında yuzbasinin oglu'nun entry'sinde belirttiği bilgiler dolaşımda birkaç kez karşıma çıkmıştı. hepsinde aynı metinler yer alıyordu. bayburt yüksek meslek okulundan prof. muhittin'nin yazdığı yazı filan paylaşılırdı. bu metnin aynısına daha önce ismail beşikçi'nin bir kitabında ve yazılarında, ayrıca celadet ali berdirxan'ın mustafa kemal'e açık mektubu'nda da görmüştüm.

metnin kaynağı ise 1918 yılında ittihatçıların habil adem olarak bilinen ismail neci pelister'in yer aldığı osmanlı muhacirin müdüriyet-i umumisi altında yürütülen sahte propaganda metinleridir. bu metinler yada kitaplarda habil adem yada ismail naci pelister ismini değil de, daha inandırıcı olsun diye batılı bir takım olmayan bilim adamlarının isimlerini kullanıyorlardı. yazarların adları ise prof. cons mol, prof libah (habil’in tersi), dr. frayliç (dr. friç), mühendis rolig, bokkert, prof. vayt gibi uydurma isimlerdi. fakat yapılan araştırmalarda ne avrupa'da ne de dünyada bu isimlerde herhangi bir bilim adamına rastlanmadığı görülmüştür. (muhtemelen o dönemin şartlarında gelecekte ulaşım ve iletişim imkanlarının bu kadar gelişeceği düşünülmemişti) bunlardan en fazla tutan ise dr. friç adı ile yayınlanan "kürtler tarihi ve içtimai tetkikak" isimli 1918 tarihli kitaptır. bu kitaba göre ünlü alman şarkıyatçısı kürtçe'nin kelimelerini tasnif etmiş ve yusbasinin oglu'nun entry'sinde belirttiği rakamlar bulunmuş. bu yolla kürtçe'nin bir dil olmadığı kürtlerin aslında türk soylu olduğunu tespit etmiş.

yıllar yılı bu metinler dünyada hiç bir kıymet görmeyen türk üniversitelerinde kürt tezi için temel dayanak olmuştur. nasıl olmuşsa dolaşımda olan bu metin yakın zamanlarda vlademir minorsky'nin olduğu yönünde bir değişikliğe gidilmiş. galiba dr. friç diye biri olmadığına kendileri de inanan bayburt yüksek meslek okulundan değerli prof'lar minorsky'nin daha uygun olacağına karar vermişler.

ancak ortada şöyle bir sorun var, dr. friç ismiyle yayınlanan kitap daha yakın zamanda günümüz türkçe'sine çevrilmiş ve tarih vakfı tarafından yayınlanmıştır. zaten osmanlıca olan kitap ta mevcut. üstelik minorsky'nin böyle bir kitabı, hatta kürtçe sözlüğü de olmadığı biliniyor. sonuçta minorsky dediğimiz kişi sümerler döneminde değil daha 1966'da ölmüş ünlü bir kürdolog. bütün kitaplarına ulaşmak mümkün.

yuzbasinin oglu'na bunların yanlış olduğunu belirttiğim entry'den sonra mesajlaşmamıza rağmen entry'sini düzeltmemiş ve yalanını sürdürmüştür. bundan sonra karşılıklı birbirimize yazdığımız yazıları aşağıdaki entry listesinde görebilirsiniz.

ancak komik olan yuzbasinin oglu'nun önce minorsky'nin böyle bir kitabı olduğu iddiasına devam etmesi, sonra tamam yok ama minorsky'nin bütün kitaplarında geçen kürtçe sözcüklerden böyle bir tasnif yapıldığını en sonda da başa dönüp forward mailler döneminden kalma bir link'i kaynak diye göstermesi. yalçın küçük'e bir tv programında iddialarının kaynağının sorulması üzerine masada duran kendi kitaplarını göstermişti. bu da onun gibi dönüp dolaşıp kaynak olarak yine propaganda metinlerini göstermiş oldu. ayrıca arada ağlamaklı olarak sürekli "sen kaynak göster" diye sorması ise ilginç, sanki benim kürtçe'nin etimolojisi ile ilgili bir iddiam varmış gibi.

(bkz: #50083304) (bkz: #50106004) (bkz: #50909804) (bkz: #50909950) (bkz: #50911394) (bkz: #50911838) (bkz: #50911974) (bkz: #50912191) (bkz: #50912785) (bkz: #50914153) (bkz: #50914497) (bkz: #50914587)bkz: #50914663) (bkz: #50914889) (bkz: #50914989) (bkz: #50915361)
    (bkz: #50915849) (bkz: #50916205) (bkz: #50916465)
  • benim sinir bozucu saatim sabahlari calarken boyle otuyo...kikuchiyo kikuchiyo diye...
  • onbaşıdan sonra köpeğinin de nick altına teşrif ettiği yazardır.
  • failinin kim olduğuna bakmadan bütün soykırımları kınamaktadır. türkmen kardeşlerimiz işid tarafından köle pazarlarında satılırken işid'e destek veren geri zekalı türk ırkçılarının nick altına çerkez soykırımını kınamadığı için suçlamaktadırlar.

muhtemelen seçimlerde oy vereceği parti nedeniyle türk milliyetçileri tarafından kürt milliyetçisi olmakla suçlanmaktadır. destek verdiği parti çerkez soykırımını tanıyan ve soykırımın yıl dönümünde bildiri yayınlayan tek partidir.
  • "babaanne" kelimesini "baba anne" olarak yazan yazar. ciddi ciddi mi yazmış yoksa dalga mı geçmiş pek anlayamadım.
  • art arda siirt'in kurtalan ilçesine bağlı köylerin isimlerinin tanımını yaparken "ilçesine" yerine "ilçene" yazmış olan dikkatsiz yazar. sol frame'i de sikertmiştir ayrıca

edit: an itibariyle yaptığı yanlışlıkları düzeltmiştir ve şahsıma konu hakkında mesaj göndermiştir. şu ana kadar 1500'e yakın yerleşim yeri entrysi girdiğini de öğrenmiş bulunmaktayım kendisinden.
    (bkz: vay amk)
hesabın var mı? giriş yap