şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bağırsaklarda barınan, 0.5 - 1 cm. arasında boyu olan, kancalı kurtlar sınıfına giren asalak yaşam birimi
 • ah ah cig et yiyen insanlarda türeyen ve kıçı zardt zurt kaşındıran bir böcük türü;karı kız arasında ğereksiz erkeklere verilen bir sıfat
 • bulaştığı zaman tüm aile bireylerinin tedavisini gerektiren selofan bant yöntemini ile tetkiki yapılan parazit.
 • geceleri yumurtlamak için anüs dışına çıkan, bu sırada da aşırı kaşıntıya * neden olan parazit türü.
  (bkz: oksiyür)

  tedavisinde parazit öldüren şuruplar * kullanılır. bulaşıcı olduğu için tüm aile bireylerinin tedavi görmesi ve evdeki çarşafların kaynatılması gereklidir.
 • "küçükken sahip olduğum beyaz kıl kurtlar
  onlar da senin gibi çok tatlıydılar ama canımı yakardılaar..." diye şebnem ferahtan çarpma cezmi ersözden bozma bir girişi layık gördüm kurtçuklarıma.
  efenim pek çoğumuzun çocukluğuna, aslında tam olarak bağırsağına yer etmiş parazitlerdi. geceleri oranızı buranızı kaşıdığınızda doktordan önce ebeveynler teşhis ederdi onları, maymun ederdi çünkü adamı. (şımaran çocuğa kurtlu denmesi bu sebepten olsa gerek) farzı misal aile bireylerinin önünde hart hurt kaşındınız. işte o an sizin bittiğiniz andır. hemen taşın aile eşrafının görebileceği bir noktasına sıçmanız salık verilir ve her sıçışınız "kurt arama ayini" ile noktalanırdı. eğer ki "kurtlu" iseniz bokunuzdan kafasını dışarı çıkarıp şapşal şapşal etrafa bakınan salak sevimli kurtçuklar olurdu. teşhisten sonra kırmızı minik haplar yutulur her yer kaynatılırdı. ve işte benim kitlendiğim an da bu andır. minik şaşkın güzel kurtcuklardı hepsi, benimdiler, "bir milyon canlıydım". annem arkalarından ölsünler diye çamaşır suyu dökerdi, ben su. öldürdük de ne oldu? artık bokumda boncuk mu buluyoruz? hayır. kurtlar ölmesin kardeşim! ben pokelerin tuvaletinde bir milyon kıl kurdu, üç yüzbin de tenya katledildi dedirtmem!
 • (bkz: maw worm)
 • geceleri anüsten dışarı çıkar ve yumurtalarını anüs çevresini bırakırlar. varlığını saptamak için üretilen bantlar anüs çevresine yapıştırılır, ve sonra bant tiksinerek alınır, burna mandal takılmış vaziyette mikroskopta incelenir.
 • aslinda kilkurt olmalidir. dilimizde iki isim birlestirilip bazi yeni kelimeler olusturulabilmektedir. bu yapilirken bazi geleneksel ve geleneksel oldugu kadar da mantiksal bazi yontemler kullanilmaktadir. daha dogrusu dil adi verilen bin yillardir yasayan organizma bu yontemleri kullanmistir, kullanmaktadir. iki isimden biri birinin biseyi oldugunda, yani ne demeye calisiyoruz tahtakurusu mesela tahtayi oyar bildiginiz gibi yani hakikaten tahtaya aittir, ya da keciboynuzu, kadinbudu... yani belirtisiz isim tamlamasi seklinde olusturulacaksa bir kelime ilk kelime ikincinin sahibi konumunda olmalidir. yani anlami disina ciksa da tahtanin kurusu, kecinin boynuzu veya kadinin budu dediginizde aslinda ayni anlami vermelidir bu tur kelimeler. ancak gorulecegi uzere kil kurdu kelimesinde bu durum soz konusu degildir. kil kurdu adini verdigimiz parazit canli kilda yasadigidan veya killi ortamlara ait oldugundan degil de kil gibi ince uzun falan oldugundan bu adi almistir. yani benzetme yapilmak istenmistir ve kilin kurdu dendiginden istenilen anlami vermemektedir. kepcekulak, topsakal,telkurt gibi ikinci kelimenin benzedigi seyin birinci kelimede gosterilmek istendigi durumlardan birine sahiptir kil kurdu kelimemiz aslinda. evet, malum yerlerimizde yasayan bu kurdumuz kila benzemektedir. aslinda kilkurttur.
 • bir kaç kontil tableti ile bir süreliğine kurtulabileceğiniz illettir.