şükela:  tümü | bugün
 • bir günlüğüne kiralanan çiftçi.
 • (bkz: suna kili)
 • the hobbit'te erebor macerasına katılan 13 cüceden biri, fili'nin kardeşi. yine kardeşiyle beraber ölmüştür bu macerada.
 • cüce fili'nin kardeşi; thorin oakenshield'ın ise biricik yeğenidir. kardeşi fili ile birlikte ''the company of dwarves''ın en geç ve tecrübesiz üyeleridir. endişesiz, dertsiz ve pervasız oluşu her ne kadar bir insan için itici unsurlar olsa da, bu karakteristik özellikler kili'nin albenisini yükseltebilecek kadar onu sevimli bir cüce yapmaktadır. fit vücudu, yakışıklılığını arttıran bir başka unsurdur. hiçbir genç cücede görülemeyecek ve yılmayan bir cesareti vardır. ok kullanımına çok erken yaşlarda başladığı için legolas kadar yetenekli bir archer'dır.
 • the hobbit an unexpected journey yi izlerken kendisi ve meşekalkan bebeğim, benim ve bir çok hemcinsimin göz banyosu yapmamızı sağlamıştır. buradan filmin casting ekibine sevgilerimi ve teşekkürlerimi yolluyorum.
 • thorin oakenshield'ın ablasının oğludur, fili ile kardeştir. durin'in soyundandır yani.
 • hobbit filmindeki dwarflardan biridir.

  kardeşi fili ve 11 cüce ile beraber, yurtları erebor'u, ejderha smaug'dan geri almak için yolcuğa çıkar.

  aynı zamanda, dwarfların lideri thorin'in de yeğenidir kili.

  bana göre, thorin ile beraber, yakışıklılık konusunda aragorn ile yarışacak bir cücedir.

  `:http://galeri2.uludagsozluk.com/…25/kili_382796.jpg`
 • doğu göktürk hakanlarından birisi.
 • içimde ölmek nedir bilmeyen aidan turner sempatizanlığının başlangıç noktasını oluşturan karakter. erebor cücelerinden biri. abisi fili ile birlikte durin yani kutsal ve ölümsüz dwarf ruhunun soyundandırlar. anneleri thorin'in ablası dis'tir. bu da taht ve erebor altınları üzerinde doğal hakları olduğunu gösterir. babaları ölünce idol olarak dayılarını seçmişlerdir bu iki kardeş.

  kitapta ikisi de sarışındır fakat cast çalışmalarında iki kardeşin farklı görünmesine karar verilmiş iyi de olmuş. zamanla klasik cüce makyajından ziyade oyuncunun kendi haliyle arzı endam etmesi de uygun bulunmuş. oyuncu demişken aidan daha ilk denemede seçilmiş ama fili karakteri için bir süre oyuncu bulunamamış. sonra dean o'gorman seçmelere başvurmuş ve olası partneriyle ortak deneme çekimleri yapmışlar aralarındaki uyumu görebilmek için. henüz üzerinden geçilmeyen orijinal senaryoda fili orklar tarafından öldürülen kardeşinin intikamını almak için hırslanıyordu. seçmelerde dean o'gorman tam da bu sahnedeki başarısıyla kafalardaki tereddütü yok edip seçilmeyi başarmış. sonradan senaryo epey değişmiş tabii ki ama aralarındaki abi kardeş elektriği hep hissedilmiş.

  kitapta olduğundan daha fonksiyonel bir karakterdir filmdeki kili. çok sevimli ve çekicidir. tauriel'le aralarında bir hayranlık/hoşlanma ilişkisi kurulması da hep eleştirilir ama cücelerin elflere kolayca hayran olabildikleri fellowship of the ring'in extended versiyonunda gimli'nin galadriel'den ilk görüşte çok etkilenmesinden ve devamında kayıkta legolas'la aşk üzerine yaptığı konuşmadan rahatlıkla anlaşılabilir. bu nedenle kili'nin tauriel sevdası filmlerin kendi mantığı içinde tutarlıdır. tauriel'in verdiği karşılık ise ruhani yönü güçlü elfler için imkansız değildir. bu hatunun legolas'ı neden seçmediği sorusunun cevabı da hikayenin içinde saklıdır.

  bu arada evangeline lilly bu kurgusal karakteri çok sever ve oğluna hawaii dilinde "fırtına" anlamına gelen kahekili adını vermiştir.