şükela:  tümü | bugün
  • efenim botaniksel adını bilmiyorum ama, bu çiçek büyüyünce, boyu bir metreyi aşınca, sahibini ev sahibi yapıyormuş...
    e bizdeki çoktan aştı bir metreyi, bibuçuk metreye yanaştı, ama halen bir evim bile yok..
    anlıyor musun?.. hadi gülümse
  • kişiyi ev sahibi yapması için bir adet kökün kişiye hediye edilmiş olması ve bu kökün saksıya dua ile dikilmesi gerektiği rivayet edilen bir çiçek ayrıca sadece ev değil başka dileklerin de 1 metreyi geçtiğinde gerçekleşeceği söylenir yani her ne dilek için kök dikilmişse
  • babamın seneler önce, evi botanik bahçesine çevirdiği zamanlarda anlam veremediğim iki çiçekten biriydi bu (diğeri de kaktüs,elim bilir neler çektiğini )..estetik açıdan değerlendirecek olursak uzun yeşile boyalı tahtamsı içi oyuk ne idüğü belirsiz bitki, allah boy vermiş gerisini koyvermiş cinsinden..bi frezyadır anlarım, menekşedir, difenbahyadır anlarım (bunun da ismi çok karizma be).. ama kılıç yahu, çiçek misin sen şimdi sorarım sana..

en son bunlardan iki tanesini koparıp eskrim yaparken yakalanmıştım..1 metreyi geçmiş 2 metreye bile varmıştı boyları. ama çocukluğun verdiği denyolukla heba oldu bu güzide bitkimiz, bir yastır gitti evde , ters lalenin gözyaşları sel olup aktı, işin kötüsü hediye kökleri verdiğimiz aileler borç batağına saplandı, bırak ev almayı evlerine haciz geldi.. herşey tersine dönmüştü...bense toprak yemeye devam ettim..
  • botanikte ismi sansevieria veya sansevieria trifasciata olan cicenk. kendisini bulmak icin epey ugrasmak, arayip taramak gerekiyor.
  • afrika'da yaprakları iplik yapımında kullanılan kılıç çiçeği/sansevieria'ya kaynana dili de denir.

dayanıklı bitkidir. bakımıyla fazla uğra$tırmaz. çok sularsanız yaprakları sümük gibi olur, az sularsanız incecik, ki bu hale getirmek için özel çaba sarf etmeniz lazım. düzenli olarak toprak ekleyin. yaprakları dökülürse çöpe atmayın, toprak seviyesinde kesin. arsızdır, ama öyle kolaay kolaay da çiçek açmaz.
    http://img404.imageshack.us/…riatrifasciatacwm6.jpg

(bkz: 4 luni 3 saptamini si 2 zile)
  • 1 metreyi aştığında ev aldığımız ve evi aldıktan bir süre sonra kendini bırakan, annemin evlendiği zaman ilkokul öğretmenin hediye etmesiyle evimizin demirbaşı olan bitki
  • yaklaşık bir yıldan fazla süredir beslediğim, ancak 63 cm boya ulaştırabildiğim ofis bitkim. lat. sansevierina trifasciata
    son ölçümlerimde düzenli bakımı yapıldığında 17 günde 3 cm uzadığını tespit ettim. (son aylarda düzenli sulama, bakım yapıyorum.)
    yemini suyunu eksik etmiyorum ama zor büyüyor.
    ananemin diktikleri iki ayda bir metreyi buluyorken, benim yavruceğin ısrarlı büyümemesi üzüyor beni.
    çok dayanıklı bir bitki. annemin "çok sulama çürütürsün" tavsiyesi üzerine antalya sıcağında 2 ayda bir sulamışlığım var. hala yeşil.
  • içinde bulunduğumuz kutuplaşmayı gösteren çiçektir.

bağzıları paşa kılıcı diyor, bağzıları peygamber kılıcı.

geçen gün yapı markette türbanlı bir abla tezgahtarı sıkıştırmış soruyor:

-bunun başka bir ismi daha var değil mi?

tezgahtar anlamadı başından savmaya çalıştı.

kadın komşusundan duymuş, gazete okumuş peygamber kılıcı havayı temizliyor.

ama markette ne yazıyor kılıç çiçeği.

şimdi kılıçtan kılıça fark var. eve yanlış çiçeği götürmemek lazım.

oturalım hep birlikte ağlanacak halimize gülelim.