şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (karakter sınırına takıldığından aslı kılıçdaroğlu’nun ince’yi tasfiye amacıyla cumhurbaşkanlığı adayı göstererek kendi koltuğu için ülkeyi yangına atması olacaktı)

kılıçdaroğlu’nun daha önce de benzerini yaptığı, tasfiye amaçlı, ihanete eşdeğer ayak oyunu.

benzer ayak oyununa en iyi örnek süheyl batum’u chp genel sekreteri yaparak tasfiye etmesidir. örneği açıp, ince ile yaptığı bu tehlikeli siyasi oyunun daha iyi anlaşılmasını sağlayayım.

(1) chp genel sekreteri dediğin kişinin ekibi olur. olur ki, genel sekreterlik gibi bir görevi yürütebilsin. süheyl hocanın ekibi yoktu. (chp’nin yapısı diğer partilere benzemez. chp’yi pratikte genel sekreter yönetir desek yeridir. bu yapıyı bilmeyen, ekipsiz yönetir ne olacak, diyecektir, ama öyle değil işte. yönetemez.)

(2) o çok sevmediğiniz önder sav sandık sandık örgütü tanırdı. her ne kadar desteklemesi kabul edilir olmasa da, desteklediği ilçe başkanlarına telefon açıp, bak şu şu delegelerin problemli, onları hallet, diyecek kadar örgütün içindeydi. chp genel sekreteri örgütten gelmelidir. süheyl hoca örgütten gelmiyordu.

(3) süheyl hoca örgütten gelmediği gibi, aktif siyaset tecrübesi olan biri de değildi. öncesinde, biz kaç kişiyiz hareketi içinde kanaat önderiydi. chp genel sekreterinin siyaseten tecrübesiz biri olması nasıl kabul edilebilir?

kılıçdaroğlu, ileriye dönük olarak rakip gördüğü rakibini sözde makamla taltif ederek, yani yapamayacağı, başarılı olamayacağı bir görev vererek tasfiye etti. zira, süheyl hoca, hem soldan hem sağdan oy alabilecek, hem de partide ağırlık merkezi oluşturabilecek biriydi. zaten, o makamda iki ay kadar kalabildi. sonrasında da, parti içinde, sadece ulusalcı(?) kanat vekillerle etkileşimde olmasına izin verilerek, partinin diğer kısmından izole edilerek, bitirildi.

şimdi aynısını ince’ye yapıyor. ince açısından durum aşağıdaki gibi:

(1) partisinin genel başkanı dahi seçilmemiş biri cumhurbaşkanı adayı gösteriliyor. cumhur ittifakı bunu sonuna kadar söyleminde kullanacaktır.

(2) ince’nin yaşam tarzına tamamen saygı duyuyorum. ama, yaşam veya inanç tarzına saygı duymak ayrı bir şey, muhafazakar seçmenden oy alacak bir cumhurbaşkanı adayı göstermek apayrı bir şey. hazır seçim dönemi de ramazana denk gelmişken, ince’nin daha önce ramazanda plajda bira içerken çekilmiş görüntüleri seçim boyunca önümüzden eksik olmayacak.

(3) başka ve çok sakat iddialar da var. umarım onlar asla ortaya dökülmez. o durumda zaten yandı gülüm keten helva.

(4) aslında hiçbir şekilde alakası olmadığı halde ince ulusalcı olarak biliniyor. bu durumda hdp seçmeninin oyu nasıl alınacak, ayrı bir soru işareti.

bu seçimde aslolan %50’nin bir üstüne çıkabilmek. haliyle, muhafazakar seçmenden de, hdp seçmeninden de ne alırsanız kar, ama bir yandan da olmazsa olmaz. bu seçmen gruplarından oy alamadığınız anda seçim kaybedilecek. seçim kaybedildiğinde ise ne olacağı ortada.

kılıçdaroğlu genel başkan olarak kendisi cumhurbaşkanlığına aday olmuyor. dışarıdan göstereceği olası adaylara bakıldığındaysa, ya hdp veya muhafazakar seçmenden oy alamıyor, ya da akşener’den daha iyi bir seçenek oluşturamıyorlar.

hal buyken, yukarıda yazdığım özellikleri böyle olan birini -ilgili grupların yanlış bilgisi/algısı olsa bile- chp neden aday gösterir?

kılıçdaroğlu, tr 705, bekaroğlu, böke gibi örneklerle de görüleceği üzere türkiye’nin dönüştürülmesi adına sergilediği siyasi tutumu devam ettirebilmek için makamını korumaya çalışmakta, haliyle koltukta kalabilmek için de ince’yi tasfiye etmek üzere aday gösteriyor.

ince aday gösterildiğinde ilk turda akşener’e karşı iyi bir adayken, ikinci tura kalması durumunda erdoğan karşısında (yukarıda yazdığım nedenlerle) tutunamayacaktır.

haliyle, kılıçdaroğlu, koltuğunu korumak uğruna ülkeyi ateşe atıyor.
  • erdoğan'ın iki gün sonra kullanmaya başlayacağı argümanlar bunlar. boşuna mı adayını açıkla eyy cehape diye bastırıp duruyordu? iyi ezberleyin yukarıdakileri. ne kadar şanslısınız ki türkiye'nin gündemini iki gün önceden sözlükten takib ediyorsunuz.*
  • kılıçdaroğlu'nun "ben partiyi elimde tutayım, iktidar sikimde değil" tavrının son örneğidir.
  • saçma sapan argümanlarla desteklenmeye çalışılan zırva.

birincisi ince seçimi kazanamasa bile neden tasfiye olsun.
    genel başkanlık seçimlerinde birden fazla kere kılıçdaroğlu'nun karşısına çıktı, kaybetti ama yine partisinde siyasete devam etti. aynı durum bu defa neden olmasın. seçimi kaybedince siyaseti mi bırakacak bu adam?
    ikincisi "seçilemez çünkü plajda bira içti" denilmiş.
    yahu kardeşim, ayakkabı kutularında milyar euro'ları mı kaçırdı bu adam?
    fetö gibi bir yapıyla yıllarca aynı yatakta mı yattı?
    reza'nın önüne mi yattı, yoksa man adasında hesap mı açtı?
    apo'yla masaya mı oturdu yoksa milyonlarca mülteciye kapıları mı açtı?
    bütün bu saydığım kepazeliklere rağmen erdoğan'ın seçileceğini, ama plajda bira içtiği için ince'nin seçilemeyeceğini düşünmek en hafif tabirle haksızlık yapmaktır.

ikinci tura erdoğan ve ince kalırsa, hem kürtlerden, hem muhafazakarlardan hem iyi partiden hem de hiç olmadığı kadar chp tabanından oy alacağını düşünüyorum.

neticede kılıçdaroğlu'nu kongrede seçen chp tabanı değil chp delegeleriydi.
    asıl kılıçdaroğlu koltuğunu düşünse bu kadar riske girip de ince'yi değil daha basit kişileri aday gösterirdi ne şiş yansın ne kebap diye çünkü cb seçimlerinden yüksek oy alıp gelen bir muharrem ince zaten bir sonraki chp genel başkanıdır da.

edit: cb seçilemezse millet vekili olamıyor meclis dışı kalıyor mesajları geliyor evet farkındayım belki millet vekili olarak mecliste bulunamayacaktır ama bu onun bir şekilde aktif siyasetin içinde olmayacağı anlamına gelmez. hatta bir sonraki kongrede genel başkan olabileceğini düşünüyorum.
  • her bokolog birileri tarafından ortaya atılmış iddia. ben uluslararası ilişkiler mezunuyum, ben böyle tespitler yapmıyorum. her bokolog olmak ayrı bir cesaret veriyor tabi.
  • kılıçdaroğlu'ndan beklenecek olan da budur. bu kafaların avuçlarının içine: "her nefis ölümü tadacaktır" yazılmalı, avuçlarını her yüzlerine götürdüklerinde hatırlarlar.
  • katıldığım önermedir.
    ince ilk tur için iyi fakat 2. tur için kazanma ihtimali olmayan, heyecan dahi oluşturmayacak bir adaydır.

yukarıdaki tespitlere katılmak için her bokolog olmaya gerek yok, halka inebilin yeter.
  • adam kaybetse bile chp nin cumhurbaşkanı adayı olmak gibi bir unvan kazandı.

bundan sonra chp nin geleceğinin genel başkanı olduğu kesinleşmiştir.
  • bu başlığı görmediğim için aynı konuda bir başka balık açtım: kılıçdaroğlu'nun ince tasfiye taktiği
  • bunu gayet iyi biliyoruz.
    ama unutmayalim art niyetli olanlar bir gun mutlaka kaybeder. ince'nin chp genel baskanliga layik oldugunu kilicdaroglu dahil butun herkes biliyor. hileyle desiseyle is cevirmeye calisanin oyunu kendi ayagina dolanacaktir.
    (bkz: dogruyu itmisler egri yikilmis)