şükela:  tümü | bugün
 • daha doğru bir tabirle, bu belgelerde erdoğan'ın işlediği iddia edilen suç.

  peki nedir? aslında bir suç var gibi durmuyor ama ortada sıkıntılı bir durum yok da diyemeyiz.

  bbc türkçe çok güzel özetlemiş: http://www.bbc.com/…/live/haberler-turkiye-42150262

  -- alıntı --

  şeffaflık derneği türkiye başkanı oya özarslan bbc türkçe’ye konuştu:

  yeni bir iddia var mı belgelerde?

  şimdiye dek erdoğan’ın kendi mal varlığı konuşulurdu, şimdi oğlu, kardeşi gibi birinci derece yakınlarının da mal varlığı gündeme girmiş oluyor. yakınlarının üzerinde varlığını tuttuğu iddiası var. ikinci iddia, aynı başbakan yıldırım gibi yakınlarına ait işlemler için off-shore’da şirket açıp vergiden kaçındığı yönünde."

  iddiaya konu olan işlemler yasa dışı mıdır?

  man adası’nın, oradaki ülkelerin kanuna uygun. bizim kanunumuza ilişkin de bir yasak yok. burada iki mesele var: offshore ve vergiden kaçınma. dünyanın her yerinde bütün siyasiler için bu açıklanması gereken bir problemdir. ingiltere kraliçesi’nden madonna gibi ünlülere bir sürü önemli figürün oraya parasını koyduğunu biliyoruz. kendi ülkelerinde vatandaşa her şey için vergi koyuyor, ticaret yapanlardan vergi istiyorlar. zenginlerin cennetinde vergi yok, yoksulsan var. bu vergi adaletsizliği doğuruyor. iki nokta var: kanuna uygunluğu meşru ya da yasal olmasını getirmez. uluslararası kamuoyunda vergi kaçırmaya karşı yürütülen bir mücadele var."

  türkiye'de işin kanuni boyutu nedir?

  paradise belgeleri’nde olduğu gibi türkiye’de ek yüzde 30’luk vergiye tabii olacağına dair bir hüküm vardır. bakanlar kurulu'nun geçtiğimiz beş yılda bu vergi cennetlerinin listesine ilişkin kararnameyi açıklaması gerekiyordu. yıldırım ve erdoğan’ın yakınlarının şirketleri ve birçok kurum için bundan bahsedebilecektik. kararname çıkmadığı için vergi alamadık. neden? ikinci mesele, gizlilik. kendi isminizi göstermek zorunda kalmadan, başkasına vekalet vererek şirket kurabiliyor, işlemleri sürdürebiliyorsunuz. yolsuzluk, üçüncü dünya ülkelerinden kaçırılan paralar, aklanan paralar bu vergi cennetlerinde tutuluyor."

  siyasilerin sorumluluğu nedir?

  biz siyasilerin mal varlıklarını kamuoyuna açıklamasını istiyoruz. erdoğan’ın 4 milyon tl gibi sadece kendine ait olan mal varlığı resmi gazetede açıklandı. ama çocuklarına, birinci derece yakınlarına ait varlıkları katmadığı için onların üzerinde para tutup tutmadığını bilmiyoruz oysa siyasetin sorumluluğu gereği bunları açıklamak zorundasınız açıklanamayacak bölümler, haksız kazanımlar, fazla yükselişler varsa, halktan gizlenmiş olur. çocukları üzerinde de epeyce mal mülk olduğunu görüyoruz şu anda. bu kendisinin miydi yoksa siyasi hayatı boyunca elde ettiği para mıdır? neden açıklamadı? bunlar bazı sorular... ama zannediyorum ‘çocuklarımındır’ diyecek."

  -- alıntı --