• bunu söyleyen adam "sezer anayasa kitapçığı fırlattı, kriz çıktı da" der. herkeste, her meşrepte deneyin. sekerse gelin kafama kafama vurun. bu kadar netim.
  • fix bi söylem. aslında bunu diyen kişi de muhtemelen buna inanacak kadar saf değildir ama adam tartışmak istemiyorsa bunu söylüyor işte. yani karşıdaki akpli tartışmayı kısa kesmek istediğinde söyler genelde bunu, inanmasa bile.
  • bu mevzunun siyasi, ekonomik ve enflasyon gibi nedenlere dayandığını vicdanı olan herkes anlamıştır ama konunun daha da netleşmesi için fazladan bir kişi dahi doğruyu öğrense faydadır diyerek birkaç konuya değinmek istiyorum.

- 2014 yılında sgk'nın gelir/gider farkı -21.5 milyar lira. eğer duyarlı olunacak konu şayet bu farksa 1998'den bugüne gelen tüm genel müdürler için gerekli eleştiriyi yapmaktan kaçınılmamalı.

- sgk'nın mevcuttaki bütçe açığı gsmh'nın %5'ine denk gelmektedir. bu oran ab ülkelerinde %16, iskandinav ülkelerinde %19'u bulmaktadır. "biz muhtaç sahibine yeterli yardımı zaten yapıyoruz" derken sgk'nın kar amaçlı bir şirket olmadığını kabul edip "kılıçdaroğlu ssk'yı batırdı" demek doğru değil. bu meret zarar eden bişey işte. hatta chp'nin son seçim vaatlerinin dünyadaki gerçeklerle çelişmediğine de bir atıf yapmış oldum.

- faruk çelik'in bu yıl bütçe konuşmalarında yaptığı konuşmadan sosyal güvenlik sistemindeki sorunların yapısal olduğunu 13 yıl iktidarda kalınsa bile kökten çözülemeyeceğini itiraf ettiği bir bölümü paylaşarak son veriyorum.

"bilindiği gibi 2008’de çıkartılan sosyal güvenlik reformu ile erken emekliliği ortadan kaldırmak adına emeklilik yaşı ile ilgili köklü bir değişiklik yapılmıştır. ancak, reformun etkilerinin 2030’lu yıllar gibi uzun vadede ortaya çıkacak olması ve günümüzdeki ortalama emeklilik yaşının 50-51 olması; halen erken emekliliğin mevcut olduğunu göstermektedir. dolayısı ile erken emeklilerin prim aldıkları süreden daha uzun süre yaşlılık aylığı almaları emeklilik sistemi açığımızı olumsuz etkilemektedir.”
  • bilal'e anlatır gibi anlatalım rakamlarla;

kemal kılıçdaroğlu'nun genel müdür olduğu yıllar ve akp döneminin sgk'nın yıllara göre zarar tablosu

yıllık tl ve abd doları bazında

1992- 2 milyon 566 bin tl 320 milyon dolar
    1993- 8 milyon 084 bin tl 615 milyon dolar
    1994- 19 milyon 390 bin tl 531 milyon dolar
    1995- 81 milyon 335 bin tl 1 milyar 549 milyon dolar
    1996- 144 milyon 383 bin tl 1 milyar 473 milyon dolar
    1997- 336 milyon tl 1 milyar 846 milyon dolar
    1998- 447 milyon tl 1 milyar 490 milyon dolar
    1999- 1 milyar 111 milyon tl 2 milyar 200 milyon dolar

toplam 2 milyar 150 milyon tl 7 milyar 826 milyon dolar

yıllık ortalama zarar tl ve dolar bazında

307 milyon 1 milyar 118 milyon dolar

akp nin 2002-2014 yılları arası zarar tablosu tl ve abd dolar bazında

2002- 7,95 milyar tl 4,97 milyar dolar
    2003- 13,42 milyar tl 9,15 milyar dolar
    2004- 15,93 milyar tl 11,37 milyar dolar
    2005- 18.69 milyar tl 13.75 milyar dolar
    2006- 18.030 milyar tl 12.43 milyar dolar
    2007- 25.040 milyar tl 21.040 milyar dolar
    2008- 25.90 milyar tl 16.28 milyar dolar
    2009- 28.70 milyar tl 19.1 milyar dolar
    2010- 26.72 milyar tl 18.55 milyar dolar
    2011- 16.23 milyar tl 9 milyar dolar
    2012- 17.29 milyar tl 9.65 milyar dolar
    2013- 19.67 milyar tl 9.6 milyar dolar
    2014- 20 milyar tl 9 milyar dolar

akp iktidarında 12 yıllık toplam zarar

253,57 milyar tl 163.890 milyar dolar

yıllık ortalama zararı

21.13 milyar tl, 13.65 milyar dolar yıllık ortalama

dolar bazında kılıçdaroğlu sgk'da genel müdür olduğu yönetimi ile gördüğünüz gibi akp yönetimi arasında yıllık ortalama da 12 kat zarar farkı var!

kim neyi, nerede batırmış !

not; copy paste değil, tek tek yıllık sgk zararlarını dolar kuruna çevirerek hazırladım bu entry...

debe editi: ben ekonomist değilim, hayvancılık yapan bir çiftçiyim.
    özelden mesaj atıp bu hesap yanlıştır diyenler kendi hesaplamasını yapabilirler.
  • tamam da batırdıysa da önceden, bürokratken batırmış. ülkeyi yönetirken birçok kurumu batırmak kadar zararlı bir durum değil ki... not: ssk'yı filan batırmadığını ve chp seçmeni olmadığımı da ekleyeyim.
  • eskiden ssk veya simdinin sgk hastanelerinin durumu herkesin (en azindan belirli yastakilerin) malumu. hergun gorurdum, istanbul'daki bir ssk hastanesi onundeki kilometrelik kuyrugu (abarti degil, kilometre). ya da acil ameliyat icin 3 ay sonrasinda verilen sureyi. vb. vb.

ama siphonensis lacus takma isimli arkadasimizin da yazdigi gibi, rakamlar ortada. yani, kilicdaroglu genel mudurdu, ssk batmisti demek ama su andaki zarar hanesini gormemek adaletsizlik olur.

yalniz su da var ki, sokaktaki insan icin, bu algi neredeyse yerlesmis. bircok kisi icin, kilicdaroglu ssk'yi batiran adam olarak goruluyor, propaganda neticesinde, haksiz olarak.
  • neyse ki sonrasında akp gibi başarılı bir hükümet gelmiş ve sağlıkta hiçbir kalemde kısıtlama yapmadan halkın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasını sağlamıştır. sağlık hizmetini alan sektördışı kişilere dışardan nasıl görünüyor bilmiyorum fakat sağlık personeli ve eczacılar durumu gayet farkında. çalışmayan kişilerden gss adı altında alınan ücret de şu an ne kadar iyi bir durumda olduğunu kanıtlar niteliğinde zaten.
  • "omo sosoko botto" diyen amın feryadı arkadaşa sesleniyorum, o kaçak saraydaki altın varaklı bardaklar götüne girsin.
  • bir iddia. ayrıca kılıçdaroğlu ve adamları hala bu başlığı nasıl öldürmemiş hayret ediyorum.
  • chp = rakı masasında hükümet kurdular yavv
    kılıçdaroğlu = adam ssk'yı batırdı ssk'yı...

bu anlayışa neyi nazıl izah edeceksinki...
hesabın var mı? giriş yap