şükela:  tümü | bugün soru sor
  • daha önce mustafa sarıgül'e uyguladığı taktik. istanbul büyükşehir belediye başkanlığına mustafa sarıgül'ü gösterek ince bir taktik izlemiştir. sarıgül kazansaydı koltuğu chp başarı elde ettiği için sağlamlaşacaktı. sarıgül kaybedince de sarıgül'ün başarısız olmuş bir kişi olarak kılıçdaroğlu'nu parti içinde devirme şansı kalmayacaktı. ikinci seçenek gerçekleşti.
    aynı taktik muharrem ince için de geçerli, muharrem ince cumhurbaşkanı seçilirse koltuğu chp başarı elde ettiği için sağlamlaşacak eğer başarılı olamazsa muharrem ince'nin artık kılıçdaroğlu'nun karşısına parti içinde başarısız bir insan olarak muhalif olma şansı kalmayacak.
    kılıçdaroğlu bu taktiği uygulayarak türkiye'yi büyük riske sokuyor. eğer seçilme şansı az olan muharrem ince aday olursa türkiye kaybedecek belki süreç sonunda kılıçdaroğlu ummadığı bir şekilde hapse bile girecek.
    kılıçdaroğlu aslında abdullah gül'ü aday göstermek istemesinden dolayı doğru olanın abdüllatif şener'in veya kazanma şansı daha güçlü olan ali babacan'ın aday gösterilmesi olduğunu biliyor. ama kendi koltuğunu düşünerek riske girmemeyi tercih ediyor. biliyor ki abdüllatif şener veya ali babacan aday gösterilip de kaybederse kendi koltuğundan olacak.
    kılıçdaroğlu'na şunu söylemek isterdim. türkiye kaybettikten sonra senin o chp koltuğunda olmanın önemi var mı? koltuğunu kaybet ama türkiye kazansın diyelim ki abdüllatif şener veya ali babacan kazanamadı ama ak partiye büyük bir darbe vurabilir fakat sen koltuğunu kaybedersin, türkiye kazanır sen de kazanırsın, büyük ihtimal hapse girmekten kurtulursun.